İş Güvenliği Tüzük Kısa Notlar

Konu, 'Soru Bankaları, Konu Özetleri, Hap Bilgiler' kısmında Hüseyin KORKMAZ tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Hüseyin KORKMAZ

  Hüseyin KORKMAZ TÜİSAG Üyesi  Yararlı olacağına inandığım kapsamlı tüzük notları ektedir.


   

  Ekli Dosyalar:

 2. Kaan SAKA

  Kaan SAKA TÜİSAG Kurucusu Admin

  Hüseyin bey,
  Elinize sağlık, arkadaşlarımız için çok yararlı olacağını düşünüyorum.
  İyi çalışmalar,

   
 3. okko

  okko TÜİSAG Üyesi

  Ellerinize sağlık hatimlik notlar geliyor :D

     

   
  mus.esen bu yazıya teşekkür etti.
 4. Hüseyin KORKMAZ

  Hüseyin KORKMAZ TÜİSAG Üyesi

  benimde bugün elime geçti hatme başlamadan hemen paylaştım. bugün araştırma günüm yarın çalışmaya başlarım bende. yanlışlık varsa söyleyin düzeltelim hep beraber.

   
  mus.esen bu yazıya teşekkür etti.
 5. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  Emniyet ayakkabılarının burnundaki metaller 1 metreden düşen 200 kglık ağırlığa dayanıklı olacaktır

  20 kg olacak hüseyin bey...

     

   
  Hüseyin Kemal ERKAN bu yazıya teşekkür etti.
 6. okko

  okko TÜİSAG Üyesi

  Hüseyin Bey 200 kg diye işaretlersem sınavda vebali boynunuza :D

   
 7. Hüseyin KORKMAZ

  Hüseyin KORKMAZ TÜİSAG Üyesi

  Ayak Koruyucular ve Standartları Nelerdir?
  Ağır ve yuvarlanabilen malzemenin kaldırılıp taşındığı işlerde, çivi batmalarına, erimiş metal sıçramalarına karşı emniyet ayakkabısı kullanılır.
  • Çivi batmalarına karşı ayakkabının ayakla taban arasına alüminyum veya çelik altlık konulur.
  • Dökümhane ve izabe fırınlarında çalışanların ayakkabılarının üzerine metal bir koruyucu takılır. Ayakkabının burnuna konan bu metal bombeler, 1m. yükseklikten düşecek 20 kg. ağırlığına dayanaklı olmalıdır.
  • Elektrik işlerinde çalışan işçilere yalıtkan ayakkabı verilmelidir. Bu ayakkabıların altı yüksek gerilime dayanıklı lastikten olur. Elektrik işinde çalışan işçilere çivili veya kabaralı ayakkabı giydirilmez.
  • Asit veya kostikle çalışan işçilere; lastik veya benzeri malzemeden yapılmış ve bu maddelere dayanıklı, çizme veya ayakkabılarında, çelik veya demir çivi, kabara, burun demiri, nalça gibi metal kısımlar bulunmaz.
  Ayak Koruyucular Standardizasyonu
  Ayak ve bacak yaralanmaları maden, inşaat, metal sanayi ve benzeri bir çok iş kolunda sıkça rastlanılan kazalardır. Ağır parçaların ayak üzerine düşmesi, erimiş metal ya da siviların, kimyasalların ayak ya da bacak üzerine dökülmesi, sıçraması sonucu doku kayıplarının, yanıkların oluşması; sivri cisimlerin batması; sıcak zemin üzerinde çalışma; kaygan zemin üzerinde çalışma sonucu düşmeler; alerjik deri reaksiyonları, egzema; böcek sokmaları gibi çeşitli risklerle karşılaşılmaktadır.Ayak ve bacak korumada önemli olan maruz kalınan riske uygun dizlik, ayakkabı, bot ya da çizme gibi ürünlerin seçilmesidir. Çalışma ortamında ve çalışılan zeminde sıcaklığın derecesi; bu sıcaklıkta çalışma süresi; kullanılan maddeler; hangi işlemlerin yapıldığı ve nasıl çalışıldığı; zeminin kayganlığı; elektrik direnci; dış ya da iç mekanda mı kullanılacağı; uzun süreli ayakta durulması; gibi konularda bilgi edinilmelidir. Hangi tip ayakkabı istenildiğine karar verildikten sonra dikkat edilecek diğer hususlar arasında ayakkabının yüzeyi, tabanı, çelik iç tabanı ve bilek kısmı bulunmaktadır.Koruyucu ayakkabının tabanını seçerken çalışılan ortamla ilgili bilgi edinilmelidir. Örneğin yüksek sıcaklık, asit ve alkali ile çalışılan ortamlarda neotril veya nitril taban veya kaymayı önleme, şok emme, rahatlık gibi unsurlara ihtiyaç duyulduğunda çift dansiteli poliüretan taban gibi seçimler yapılabilmektedir.Koruyucu ayakkabı kullanımında en sık rastlanan sorunlar arasında mantar enfeksiyonlarıdır. Bu sorunu genellikle hijyenik kuralların bilinmemesinden ve uyulmamasından doğmaktadır. Ayrıca iş ayakkabısı seçilirken Ağır olmamasına ( en fazla 1 kg/çift) dikkat edilmelidir.  Okko vebali üstüme alamam doğrusunu buldum hemen senin için:) mesuliyet kabul etmem bundan sonra.
  Başka yanlışlar varsa söyleyinde düzeltelim. dikkatin ve uyarın için sağol CEMAKBULAK.
   
  Yusuf SAYAR bu yazıya teşekkür etti.
 8. silikinsayd

  silikinsayd TÜİSAG Üyesi

  paylaşım için teşekkür ederim. c sınıfı sınava girecek olanların geçmiş yılların b sınıfını çözmesine gerek varmıdır? bilgisi olan?   
 9. Hüseyin KORKMAZ

  Hüseyin KORKMAZ TÜİSAG Üyesi

  gerek yok bence ama çözmenin bi zararı olmaz. gerçi bakanlığın ne yapıcağı belli olmaz onların sorularından bile sorabilir.

     

   
 10. hasanozf

  hasanozf TÜİSAG Üyesi

  Tüzük kalktığına göre bu notlara şu an için gerek var mı?   
 11. Serhat Selim YILMAZ

  Serhat Selim YILMAZ TÜİSAG Üyesi

  Hasan bey Tüzük kalktı ise merdiven en,boy ve genişliği için herhangi bir kaynak verebilir misiniz?   
 12. hasanozf

  hasanozf TÜİSAG Üyesi

  Tüzük bilgileri sınavlar için gereksiz. Ben bunu kastettim. Çalıştığım fabrikada bulunan inşaat ekibi yaptığım çalışmalarda tüzük ile ilgili notları kullanıyor.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica