İş Güvenlikçinin İş Sağlığı Ve Güvenliği El Kitabı

Kaan SAKA

TÜİSAG Kurucusu
Admin
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
İŞ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ EL KİTABI
[h=1]4857 SAYILI İŞ KANUNU[/h][h=1]MADDE: 77[/h]“İşverenler işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması için gerekli her türlü önlemi almak, araç ve gereçleri noksansız bulundurmak,
50 kişiyi geçen sanayiden sayılan 6 aydan fazla süren iş yerlerinde;
Md:80 İş Sağlığı güvenliği Yürütme Kurulu kurulması.
Md:81 İş yeri hekimi görevlendirilmesi, Sağlık
. Birimi kurulması.
Md:82 İş yeri İş Sağlığı güvenliği Mühendis ve Teknik eleman
görevlendirmek yükümlüğündedirler..”

İŞ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİNDE ÇALIŞANLARIN GÖREVLERİ

İş yerinde alınan tüm iş sağlığı ve iş güvenliği
Önlemlerine uymak çalışanların yasal sorumluluğudur.

İş yerindeki iş sağlığı ve iş güvenliği talimatlarına riayet etmek çalışanların görevidir.

Çalışanların sağlığı ve güvenliğinin korunması
Açısından çalışanlara verilen kişisel koruyucu
Malzemeleri kullanmak çalışanların “yasal bir
Yükümlülüğüdür.”

Çalışanlar, çalıştığı arızalı makine, cihaz ve
Donanımları amirine bildirmek
Mecburiyetindedir.

Çalışanlar arızalı makine, cihaz ve
Donanımlarda kesinlikle çalışmamalıdır.

[h=2]İŞ GÜVENLİĞİNİN TANIMI[/h]
İşyerlerinde işin yürütülmesi ile ilgili olarak oluşan özel tehlikelerden ve sağlığa zarar verebilecek koşullardan korunmak amacı ile yapılan metotlu çalışmalara İş Güvenliği denir.

İŞ GÜVENLİĞİNİN TEMEL HEDEFLERİ
* çalışanlari korumak :
Çalışanlari işyerinin olumsuz etkilerinden korunmasi, rahat ve güvenli bir ortamda çalışmalarının sağlanması
* üretim güvenliğini sağlamak :
İş kazalari ve meslek hastalıklarının önlenmesi iş gücü kayıplarını azaltarak, üretim güvenliğinin ve üretim verimliliğinin sağlanması.
* işletme güvenliğini sağlamak :
Olumsuz koşullardan doğacak makina arızaları, patlama, yangın gibi tehlikeli durumlari ortadan kaldırarak işletme güvenliğinin sağlanması.

İŞ GÜVENLİĞİNİN AMACI

iş güvenliğinin ilk amacı yaşamımızı tehdit eden tehlikelerden korumaktır. bunlar kaza ve hastalık olarak ortaya çıkar.

amacımız tüm çalışanları korumak, zarar verici olayları en alt düzeye indirmek, çalışanların yaşamlarında daha güvenli ve mutlu olmalarını sağlamaktır.

şu halde “iş güvenliğinin“ sağlanması mutlu bir toplum olmanın temel koşullarından biridir.

insanların “iş güvenliği” konusu üzerinde durmasının bir nedeni de duyulan manevi ızdırabın yanında meydana gelen maddi kayıplardır.

Devamı aşağıdaki linktedir.

Dosya adı : is_guvenlikcinin_el_kitabi.doc
Link : İndirmek için tıklayın

selçuk Karacaer

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Kaan Bey ;
Elinizde Çalışanları da bilgilendirebilecek de cep kitabı mevcut mudur. Çalışanlarımıza dağıtmak istiyoruz.
Saygılar...

ibrahim başer

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
İŞ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ EL KİTABI
[h=1]4857 SAYILI İŞ KANUNU[/h][h=1]MADDE: 77[/h]“İşverenler işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması için gerekli her türlü önlemi almak, araç ve gereçleri noksansız bulundurmak,
50 kişiyi geçen sanayiden sayılan 6 aydan fazla süren iş yerlerinde;
Md:80 İş Sağlığı güvenliği Yürütme Kurulu kurulması.
Md:81 İş yeri hekimi görevlendirilmesi, Sağlık
. Birimi kurulması.
Md:82 İş yeri İş Sağlığı güvenliği Mühendis ve Teknik eleman
görevlendirmek yükümlüğündedirler..”

İŞ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİNDE ÇALIŞANLARIN GÖREVLERİ

İş yerinde alınan tüm iş sağlığı ve iş güvenliği
Önlemlerine uymak çalışanların yasal sorumluluğudur.

İş yerindeki iş sağlığı ve iş güvenliği talimatlarına riayet etmek çalışanların görevidir.

Çalışanların sağlığı ve güvenliğinin korunması
Açısından çalışanlara verilen kişisel koruyucu
Malzemeleri kullanmak çalışanların “yasal bir
Yükümlülüğüdür.”

Çalışanlar, çalıştığı arızalı makine, cihaz ve
Donanımları amirine bildirmek
Mecburiyetindedir.

Çalışanlar arızalı makine, cihaz ve
Donanımlarda kesinlikle çalışmamalıdır.

[h=2]İŞ GÜVENLİĞİNİN TANIMI[/h]
İşyerlerinde işin yürütülmesi ile ilgili olarak oluşan özel tehlikelerden ve sağlığa zarar verebilecek koşullardan korunmak amacı ile yapılan metotlu çalışmalara İş Güvenliği denir.

İŞ GÜVENLİĞİNİN TEMEL HEDEFLERİ
* çalışanlari korumak :
Çalışanlari işyerinin olumsuz etkilerinden korunmasi, rahat ve güvenli bir ortamda çalışmalarının sağlanması
* üretim güvenliğini sağlamak :
İş kazalari ve meslek hastalıklarının önlenmesi iş gücü kayıplarını azaltarak, üretim güvenliğinin ve üretim verimliliğinin sağlanması.
* işletme güvenliğini sağlamak :
Olumsuz koşullardan doğacak makina arızaları, patlama, yangın gibi tehlikeli durumlari ortadan kaldırarak işletme güvenliğinin sağlanması.

İŞ GÜVENLİĞİNİN AMACI

iş güvenliğinin ilk amacı yaşamımızı tehdit eden tehlikelerden korumaktır. bunlar kaza ve hastalık olarak ortaya çıkar.

amacımız tüm çalışanları korumak, zarar verici olayları en alt düzeye indirmek, çalışanların yaşamlarında daha güvenli ve mutlu olmalarını sağlamaktır.

şu halde “iş güvenliğinin“ sağlanması mutlu bir toplum olmanın temel koşullarından biridir.

insanların “iş güvenliği” konusu üzerinde durmasının bir nedeni de duyulan manevi ızdırabın yanında meydana gelen maddi kayıplardır.

Devamı aşağıdaki linktedir.

Dosya adı : is_guvenlikcinin_el_kitabi.doc
Link : İndirmek için tıklayın
link ölmüş. hata veriyor indirilemiyor. yardım edebilirmisiniz ?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.