İş Güvenliğine Uzmanlığına Giriş - Konu İçeriği

Kaan SAKA

TÜİSAG Kurucusu
Admin
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar merhaba,
Burada iş güvenliği uzmanlığı mesleğine yeni başlamış arkadaşlara yardımcı olmaya çalışacağız.
Kendileriyle, bir iş yeriyle anlaşmalı olarak çalışmaya başladıklarında ilk neler yapılır, nelere dikkat etmeli, ne gibi formlar hazırlamalı, risk analizi yaparken nelere dikkat etmeli gibi bilgileri paylaşabilirsiniz.
Unutmayın bir zamanlar sizde acemiydiniz.
Bundan dolayı arkadaşların halinden anlamamız gerekli.
Şimdiden paylaşımda bulunacak arkadaşlara teşekkür ederim.

İyi çalışmalar,

vivien

Üye
TÜİSAG Üyesi
Kaan Bey, ben bu konuda bi başlık açtığınızı görünce açıkcası inanılmaz sevindim,çünkü ben fizik mezunuyum eğitim aldım isg ile alakalı yalnızca ve konuya hiç hakim değilim..sınavı geçersem de nasıl bir yol izlemem gerektiği konusunda hiç bir fikrim yok..yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim...

okko

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Umarım bu başlığın altı tecrübeli arkadaşların katkılarıyla dolar biz yeni arkadaşlarda yararlanabiliriz bu durumdan.

Hakan COŞKUN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar bu konuda bende elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım..Soru cevap şeklinde ve açıklamalı anlatımlarla yeni başlayan arkadaşlara yardımcı olacağız..

vivien

Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar bu konuda bende elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım..Soru cevap şeklinde ve açıklamalı anlatımlarla yeni başlayan arkadaşlara yardımcı olacağız..
Buna çok sevindim iştee..çok teşekkürler...ben sıkça soru yağmuruna tutarım sizi tabii sınavdan geçersem:)

Esat ÜN

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Buna çok sevindim iştee..çok teşekkürler...ben sıkça soru yağmuruna tutarım sizi tabii sınavdan geçersem:)
sayın vivien sınavlar açıklandı sanırım kaldın. üzülcek bir durum yok . sonuçta bende bu alanda (çok uzun süreli olmasada ) çalışıyorum ve işin kötüsü kaldığım için insanlar bana aptalım gibi bakıyor. beni asıl üzen nokta bu.
o nedenle bu sınavı (şuan bu alanda çalışmıyorsanız) takmayın.

bence iyi bir uzman öncelikle iyi bir ders anlatıcısı (öğretmen olmalı) mesela bizim eğitim konuları arasında bu konu sanırım 1 saat falandı. halbuki iş güvenliğinin yarısı insanlara birşeyler anlatmak ve de ikna edebilmek.

vivien

Üye
TÜİSAG Üyesi
Öncelikle moral verdiğiniz için çok teşekkür ederim ...Ben bu iş hakkında çok fikir sahibi olmadığımdan yavaş yavaş öğrenmeye çalışacağım..sınavdan 65 aldım Mayıs'ta inşallah geçerim diye düşünüyorum..Bu süreçte haftasonları bu işle alaklı bi firmada öğrenmek adına gidip gelsem nasıl olur sizce...?

Esat ÜN

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
ilk kez bu işe başlayacak arkadaşlara tavsiyem, önce işe başladıkları firmayı tanımaları yani isg alanında ne konumdalar buna bakmalı ve isg alanında çalışmaya ciddiler mi yoksa yasak mı savmak istiyorlar bu gözlemlenmeli.
ki firmada yakın bir zamanda ciddi bir kaza oldu ise eğer; merak etmeyin isg konusunu ciddiye alıyorlardır (yiyecekleri cezalardan dolayı:)) ve tespit ettiğiniz aksakları giderceklerdir. yoksa işiniz zor olabilir. firmanın isg konusuna bakışını bir şekilde tespit edin işte.
sonra iş yerinde neler yapıyorlar ne işlemler var, tehlikeli durumlar, uygun olmayan durumlar, bunlar hakkında genel bilgi toplayın ve ilk bakacağınız şey şu olmalı;
iş yeri düzenli mi ?
bu konuyu yazıyla nasıl anlatayım bilmiyorum. misal çöp kovaları gelişi güzel mi bırakılıyor . makinelerin yerleri nerelerde düzenli mi yerleştirilmiş yoksa rastgele boş yerlere mi bırakmışlar . yani yürüyüş yollarında falan yabancı maddeler kutular var mı. forklift varsa tepe lambası yanıyor mu, makinelerin üzerinde talimatlar ve bakım yapılma tarihlerini gösteren yazılar var mı?
bu söylediğim ilk kez gördüğünüz bir iş yeri hakkında ilk izlenim içindir. ilk tanışma gibi. mesela ilk kez gittiğiniz bir işyerinde tuvaletlere bakabilirseniz size belkide işyeri hakkında birçok şey anlatır. mesela temizleme talimatı ile ilgili bir form vb.(temizlik saati, görevli falan yazan) var mı?bu form dolduruluyor mu, sabunluk var mı ve dolu mu? tuvalet kağıdı var mı falan. bu anlattığım çok uçuk gelebilir ama
daha üretim alanına girmediyseniz nelerle karşılaşabileceğiniz hakkında biraz fikir verebilir. tabi bunlar biraz tecrübe işi ve yazı ile pek anlatamadım.
üretim alanı düzeni demiştik, koliler kutular ne bileyim işte paletlere falan bakın ortalıkta mı etrafta iş elbisesi var mı (içinde insan olmayan :) ) yani işçilerin soyunma yerleri var mı ya da olsa bile eşyalarını ortalıkta bırakabiliyorlar mı?
bu anlattıklarım size saçma gelebilir ama bir üretim yeri için (ister 1 kişi çalışsın ister 10000 fark etmez) çok önemli noktalardır. düzenli bir üretim yerinde isg uygulamak çok daha kolaydır.
2. olarak tespit edilecek şey de . görev tanımları ki daha sonra devam edecem yazmaya.

Esat ÜN

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Öncelikle moral verdiğiniz için çok teşekkür ederim ...Ben bu iş hakkında çok fikir sahibi olmadığımdan yavaş yavaş öğrenmeye çalışacağım..sınavdan 65 aldım Mayıs'ta inşallah geçerim diye düşünüyorum..Bu süreçte haftasonları bu işle alaklı bi firmada öğrenmek adına gidip gelsem nasıl olur sizce...?
böyle bir fırsatınız var ve bekliyorsanız hala zarardasınız demektir. tabi ki gidin hayata bakışınız bile değitir.

bu arada müsait olduğum an . başlangıç için içimden geçen birkaç konuyu yazmak istiyorum yeni başlayanlar ve başlarken yapılacaklar için

akincaylak_35

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
bende fizik mezunuyum ve 25 ekimden itibaren stajyer sıfatı ile jant fabrikasında çalışıyorum şuan şöyle söliim çalıştıgım firma isg konusunda asırı konusuna aşırı ilgili buda benım sansım tabı:D:D işin teknık ve işlerin yurumesı proseduru calışanlarla ıkılı dıyalog iyilestrmeler isg yöntemleri ve teknıklerı konusunda 3ayda bana cok sey kattı ve bıseyler ogrenmeye devam edıyorum...24 aralık sınavında bende kaldım ve mayıstakı sınava kadar hem urda devam etmeyı tecrube kazanmayı ogrenmeye devam etmeyı olursa tabı bu durumda ıs bulup devam etmeyı dusunuyorum...

dagli_emre

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
böyle bir bölüm açtığınız için çok teşekkürler özellikle bu işi uzun yıllar yapmayı düşünen arkadaşlar için çok faydalı olucak

BARIŞ KAYA

Üye
TÜİSAG Üyesi
24 aralık sınavında belge almaya hak kazandım ama sonrasında ne yapabileceğime dair çekincelerim vardı ancak tecrübelerinizi bizimle paylaşmanız beni baya bir yüreklendirdi çok teşekkür ediyorum böyle bir forum sayfası açtığınız için ve destekleriniz için

yusuf.dulda

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
peki ilk soruyu ben sorayım. 24 Aralık sınavında başarılı (!!!) olup belge almaya hak kazananların belgeyi almak için yapması gerekenler neler??? bilen varsa açıklayabilir mi?

Esat ÜN

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
peki ilk soruyu ben sorayım. 24 Aralık sınavında başarılı (!!!) olup belge almaya hak kazananların belgeyi almak için yapması gerekenler neler??? bilen varsa açıklayabilir mi?
bence kursunuzu arayın onların sizi yönlendirmesi gerekmektedir. kursunuzla irtibata geçin.

yusuf.dulda

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
bence kursunuzu arayın onların sizi yönlendirmesi gerekmektedir. kursunuzla irtibata geçin.
eğitimi çasgemden aldım ama ne maille ne de telefonla ulaşamayorum. belki bi şekilde yapılması gerekenleri öğrenen biri vardır diye yazdım ama kimse yok sanırım.

tolga

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Casgemi aradım, şu anda danıştay la alakalı bir sıkıntı varmış ama cumaya kadar netleşir dedi , cuma günü casgemi arayarak bilgi alınabilir( Para yatırılıp yatırılmaması konusu net değilmiş, boşu boşuna para yatırmaya gerek kalmayabilirmiş) diğer eğitim kurumlarından bazı arkadaslar para yatırmaya başlamışlar ama benden bir tavsiye biraz bekleyip boşu boşuna 350tl civarı para yatırmamak

Esat ÜN

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
danıştayın son iptalinde bu konu vardı. çasgem de durumu bekletip bir şekilde para kopartabilirimin peşinde:)
danıştayla olan sıkıntı bu. para alınmasını yasal kılan maddenin danıştay tarafından iptal edilmesi işte.

aklıma şu geliyor; madem bu kadar para gözdünüz kolay bi sınav yapsaydınız kişi başı 300tl herkesten alırdınız. :)
ama demek ki iyi bir hesap yapmışlar bizim kalmamız onlara daha çok kazandırıyor, saçma sorular (zor değil!!!) ile başardılar bunu.

Hakan TOSUN

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar, sınavı geçenler İSGGM internet adresini takip etsinler. Öncelikle Sertifika için para yatırmaları gerekecek. Daha sonra Dekont ve gerekli belgelerle başvuru yapıp sertifikayı bekleyecekler. Sertifika adrese kargo ile yollanıyor. Ama bu süreç biraz uzun sürüyor bilgilerinize...
Hatta şu an sayfaya baktım ve bir duyuru mevcut. İlgilenenler hemen bakabilir.

Hakan TOSUN

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Duyuruyu incelemeden yolladığım iletiyi dikkate almayın arkadaşlar!:)

okko

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Belge için ücret iptal edildi arkadaşlar.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.