Taslak Iş Güvenliği Uzmanlarinin Görev, Yetki, Sorumluluk Ve Eğitimleri Hakkinda Yönetmelik Taslaği

ex ortam

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
3 taslak yönetmeliğide okudum paylaşmaya değer bulduklarım aşağıdakiler
1-stajyer,öğrenci vb toplam çalışan sayısı hesabına katılmayacak
2-10 dan az çalışanıolan az tehlikeli yerlerde işveren bakanlıkça açılacak eğitime katılarak isg hizmetlerini kendisi üstlenebilecek
3- İSg uzmanlarının vereceği eğitimler isg hizmet süresine katılmayacak
4-- prime göre yükseltme sınavından bahsedilmiş belki bir tekrarı olabilir(kendi fikrim)

Ersgur

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
10 dan az çalışanı olan az tehlikeli yerlerde işveren bakanlıkça açılacak eğitime katılarak isg hizmetlerini kendisi üstlenebilecekiş sahasını iyice daralttılar ,uzman sayısını artırdılar,çalışma süreleri zaten kısaltılmıştı,bu vakitten sonra odada kurulsa ücretler asla yükselmez ,bırakın c sınıfını 1000 tl ye a ve b uzman çalışmaya başlar artık

ERKİN NEJAT DEMİRTÜRK

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
2-10 dan az çalışanıolan az tehlikeli yerlerde işveren bakanlıkça açılacak eğitime katılarak isg hizmetlerini kendisi üstlenebilecek
4-- prime göre yükseltme sınavından bahsedilmiş belki bir tekrarı olabilir(kendi fikrim)
Kenan bey Tehlike sınıflarında birbirlerinin yerlerine bakma olayı kaldırıldı mı? sizce.C b'ye B A'ya bakabiliyor yönetmelikte.Şimdiden teşekkürler....

ERKİN NEJAT DEMİRTÜRK

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Kenan bey Tehlike sınıflarında birbirlerinin yerlerine bakma olayı kaldırıldı mı? sizce.C b'ye B A'ya bakabiliyor yönetmelikte.Şimdiden teşekkürler....
10 dan az çalışanı olan az tehlikeli yerlerde işveren bakanlıkça açılacak eğitime katılarak isg hizmetlerini kendisi üstlenebilecekiş sahasını iyice daralttılar ,uzman sayısını artırdılar,çalışma süreleri zaten kısaltılmıştı,bu vakitten sonra odada kurulsa ücretler asla yükselmez ,bırakın c sınıfını 1000 tl ye a ve b uzman çalışmaya başlar artık

Katılıyorum.Uzman çalışma saatleri yükseltilmeli

ex ortam

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bu henüz bir taslak birşeyleri değiştirebilirler sanırım. 6331 in bir üst sınıfta çalışma maddesi halen geçerli sanırım. yanlışım var ise arkadaşlar düzeltsin, bu yönetmelik taslaklarında bu konu ile ilgili bir şey hatırlamıyorum eğer gözümden kaçmadıysa

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)

Katılıyorum.Uzman çalışma saatleri yükseltilmeli
Bir üst sınıfa bakma olayını kanun düzenliyor. Dolayısıyla yönetmelik ile değiştirilemez. Aşağıda 6331' in ilgili maddesini veriyorum.

"İş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü
GEÇİCİ MADDE 4 – (1) Bu Kanunun 8 inci maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A)
sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten
itibaren dört yıl süreyle (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi; tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde
ise (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği
tarihten itibaren üç yıl süreyle (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş
sayılır."

Ersin K

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
Bende kendimce ekleme yapamak istiyorum
1. Uzmanalık belgeleri elekronik ortamda belirlenecek ( anladığım kağıda baskı yapılmayacak)
2. Genel Müdürlük eskisi gibi onaylı defter imzalamıyor.
3. OSGB ler eksiklikleri tamamlamak için 45 gün süre veriliyor
4. OSGB lerin vize işlemleri 3 yıl geçerli

onderay

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
iş güvenliği uzmanının vizesi kaç yıl... yıl yürürlükten kalktı ama yenisinde yok

türkay09

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman Adayı (C)
tüzükten haberi olan varmı , genişce açıklayabilirmi?

ATURAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
iş güvenliği uzmanının vizesi kaç yıl... yıl yürürlükten kalktı ama yenisinde yok

Mevcut Yönetmelik :

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK

(29.12.2012 tarihli ve 28512 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır.)

Eğitim kurumlarının belgelendirilmesi ve vize işlemleri

MADDE 20
– (1) Belge almak veya vize işlemlerini yaptırmak isteyen kurumların;

a) Bu Yönetmeliğin ilgili hükümlerine uygunluk sağlamaları,

b) Bakanlıkça belirlenen belge veya vize ücretini ödemeleri,

gereklidir.

(2) Yetkilendirilen kurumlar beş yılın tamamlanmasına en fazla altmış, en az kırk beş gün kala vize işlemleri için Genel Müdürlüğe müracaat eder. Eksikliği bulunmayan kurumların vize işlemleri, vize süresinin bitiminden önce Genel Müdürlükçe sonuçlandırılır. Yukarıda belirtilen süreler içinde müracaat etmeyen ve vize süresi sona erdikten sonra vize işlemlerini tamamlamamış olanların yetki belgelerinin geçerliliği 6 ay süreyle askıya alınır. Bu 6 aylık süre boyunca vize işleminin tamamlanmaması durumunda yetki belgesi Genel Müdürlükçe doğrudan iptal edilir.

(3) Eğitim kurumları, herhangi bir sebeple faaliyetlerini bırakmaları halinde otuz gün içinde yetki belgelerinin asıllarını Genel Müdürlüğe iade ederler.

(4) Belgelendirme ve vize aşamasında gerçeğe aykırı belge ibraz ettiği veya beyanda bulunduğu sonradan tespit edilenlere ait belgeler Genel Müdürlükçe iptal edilir ve yetkili yargı mercilerine suç duyurusunda bulunulur.

Yenileme eğitimleri

MADDE 27 – (1) İş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personeli belgesi sahibi olan kişilerin, belgelerini aldıkları tarihten itibaren beş yıllık aralıklarla eğitim kurumları tarafından düzenlenecek yenileme eğitim programlarına katılması zorunludur.

(2) (Değişik:RG-11/10/2013-28792) Yenileme eğitim programlarının süresi iş güvenliği uzmanlığı belgesi sahibi olanlar için 30 saatten az, diğer sağlık personeli belgesi sahibi olanlar için 18 saatten az olamaz. Bu programlar, yüz yüze eğitim şeklinde uygulanır ve programın içeriği ile programda görevli eğiticilerin nitelikleri Komisyonca belirlenir.

(3) (C) sınıfı belge sahiplerinin (B) sınıfı, (B) sınıfı belge sahiplerinin ise (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı temel eğitim programına katılmış olmaları durumunda, alınan bu eğitimler kişinin mevcut belgesiyle ilgili yenileme eğitiminden sayılır.

(4) (Ek: RG-11/10/2013-28792) Yenileme eğitiminin tamamına katılım zorunludur. Katılım zorunluluğuna aykırılığın tespiti halinde kişi hakkında vize işlemi tamamlanmış olsa dahi belgesi geçersiz sayılarak vize işlemi iptal edilir.

Taslak Yönetmelik :

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK TASLAĞI

Eğitim kurumlarının belgelendirilmesi ve vize işlemleri

MADDE 18
– (1) Yetki belgelerinin, eğitim kurumu tarafından üç yılda bir vize ettirilmesi zorunludur. Belge almak veya vize işlemlerini yaptırmak isteyen kurumların;

a) Bu Yönetmeliğin ilgili hükümlerine uygunluk sağlamaları,

b) Bakanlıkça belirlenen belge veya vize ücretini ödemeleri,

gereklidir.

Taslakta iş güvenliği uzmanlarının vize işleminden bahsedilmiyor. Sadece Eğitim kurumlarının vize işlemi var. Mevcut yönetmelikte 5 yıl, taslakta 3 yıl olmuş...

yasinn_c

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
Arkadaslar simdi bu taslaga goremi hareket edecez?

Alkan Emir

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
aklımı yitirmek üzereyim, bu kadar küçük şeylerle koskoca bir ülke nasıl bu kadar oyalanır pek anlayabilmiş değilim, yazıklar üstü olsun, ben hem C sınıfı, hem B sınıfı, hem B yenileme eğitimine gittim, bu kadar niteliksiz ve kişiliksiz bir eğitim nasıl tekrar tekrar verilir biri bana açıklasın. kusmak istiyorum.. Bence Rantı yenileme eğitimi adı altında düzenlerseler daha dürüstce olacaktır. C grubu eğitimini 3 defa veriyorlar size bunu C, B, A eğitimi olarak yutturuyorlar, birde yenileme eğitimi haracını topluyorlar. oh ne ala...sizin aldığınız tek eğitim var ki o da C sınıfı eğitimidir diğerler yalan dolan. eğer 4 yıllık fakülte bitirmiş iseniz bu B, A ve yenileme eğitim programları ile ne kadar aşağılandınızı farkedersiniz. yönetmelik okuma eğitimi olarak adını değiştirseler daha doğru olacaktır. Bu kadar mı paraya tapıyorsunuz. İlahi adalete inanmayanlar hep yanılacaktır...

Eleştrilerimi frenliyorum istersem saatlerce yazarım, peki önerim nedir;
  • Aktif program: Bir kez iş güvenliği uzmanlığı sertifika eğitimi verilmesi, pratik eğitim atölyesi risk azaltma uygulaması yapılması ve eğitim sonunda yemin töreni yapılması (Çok önemli) (Üniversiteler, Bakanlık ve Özel şirketler bu eğitimleri verebilir)
  • Aktif program: Sonrasında çalışmak istediğiniz firma için sektörel risk uzmanlığı eğitimi alınması (Meslek odaları ve özel şirketler verebilir)
  • Aktif program: Her yıl bir kez sektörel risk çalıştayları na katılmak(Bakanlık düzenleyecek ve 3 günden aşağı olmayacak)
  • Pasif program: İnteraktif eğitim server sistemi ile uzmanların periyodik olarak risk algısı/bilgisi ölçme uygulaması (Uzaktan bakanlık yapacak) (şifreli hat)
  • Pasif program: Ulusal çapta pratik iş güvenliği klavuzları oluşturma bilgilendirme ağı (şifreli)
  • Pasif program: Ulus ve ulusarası çapta yaşanan kaza ve önlemlerinin bakanlık ve uzman arasında kurulacak bir ağ ile paylaşılması (şifreli hat)
eğer istersek tüm sorunlarımız çözülür, eğer istersek...

Alkan Emir

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Taslakta yükümlülükler ile ilgili olan 3. Madde değiştirilmiş...
Mevcut yönetmelikte bulunan :

İş güvenliği uzmanlarının yükümlülükleri

MADDE 11 – (1) İş güvenliği uzmanları, bu Yönetmelikte belirtilen görevlerini yaparken, işin normal akışını mümkün olduğu kadar aksatmamak ve verimli bir çalışma ortamının sağlanmasına katkıda bulunmak, işverenin ve işyerinin meslek sırları, ekonomik ve ticari durumları ile ilgili bilgileri gizli tutmakla yükümlüdürler.

(2) İş güvenliği uzmanları, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yürütülmesindeki ihmallerinden dolayı, hizmet sundukları işverene karşı sorumludur.

(3) Çalışanın ölümü veya maluliyetiyle sonuçlanacak şekilde vücut bütünlüğünün bozulmasına neden olan iş kazası veya meslek hastalığının meydana gelmesinde ihmali tespit edilen iş güvenliği uzmanının yetki belgesinin geçerliliği altı ay süreyle askıya alınır. Bu konudaki ihmalin tespitinde kesinleşmiş yargı kararı, malullüğün belirlenmesinde ise 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 25 inci maddesindeki kriterler esas alınır.

(4) İş güvenliği uzmanı, görevlendirildiği işyerinde yapılan çalışmalara ilişkin tespit ve tavsiyeleri ile 9 uncu maddede belirtilen hususlara ait faaliyetlerini, işyeri hekimi ile birlikte yapılan çalışmaları ve gerekli gördüğü diğer hususları onaylı deftere yazar.

Taslakta bulunan :

İş güvenliği uzmanlarının yükümlülükleri

MADDE 9 – (1) İş güvenliği uzmanları, bu Yönetmelikte belirtilen görevlerini yaparken, işin normal akışını mümkün olduğu kadar aksatmamak ve verimli bir çalışma ortamının sağlanmasına katkıda bulunmak, işverenin ve işyerinin meslek sırları, ekonomik ve ticari durumları ile ilgili bilgileri gizli tutmakla yükümlüdürler.

(2) İş güvenliği uzmanları, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yürütülmesindeki ihmallerinden dolayı, hizmet sundukları işverene karşı sorumludur.

(3) İş güvenliği uzmanları, işverene yazılı olarak bildirilen iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili alınması gereken tedbirlerden yangın, patlama ve benzeri hayati tehlike arz edenleri, belirlenecek makul bir süre içinde işveren tarafından yerine getirilmemesi hâlinde, işyerinin bağlı bulunduğu çalışma ve iş kurumu il müdürlüğüne yazılı olarak bildirmekle yükümlüdürler.

(4) İş güvenliği uzmanı, görevlendirildiği işyerinde yapılan çalışmalara ilişkin tespit ve tavsiyeleri ile 7 nci maddede belirtilen hususlara ait faaliyetlerini, işyeri hekimi ile birlikte yapılan çalışmaları ve gerekli gördüğü diğer hususları onaylı deftere yazar.

neden yapmayanı biz ispiyonluyoruz bence ilk tespitimizde bakanlığa bildirelim, yapsa da yapmasa da bakanlık gelip onayı kendisi versin, belki uzmana baskı olacak, patron bana mı vergi ve ssk ödüyor, sana ödüyor, alırken elllerini ovuşturuyorsun, devlet kendi paydaşı ile kendisi uğraşsın, bana mı kalmış koskocaman patronu şikayet etmek, karı koca arasına girilmez diye bir laf vardır, devlet ile işveren kendi aralarında kavga etsin, bize ne, ama devlet memurunun felsefesi şudur herşeyden nemalanayım ama olaya direk katılmayayım, edilgen kimlikli devlet memurlarının koyduğu kurallar ülkemi mahfetti, gel sende katıl bu oyuna, bir elin nesi var iki elin sesi var, ama senin derdinden kaza sonrası aman bana bulaşmasınlar ve en zayıf halka olmayayım. bunların hepsi uyduruk ve manipülatif yönetmelikler. bu yazılan kuralar bütünüyle hikaye, siz ne altyapı ve yatırım gerektiren major riskleri yazamayacaksınız, ne de patronu şikayet edemeyeceksiniz. ilahi adalet bu yönetmeliği yazanların peşini asla bırakmayacak.

İş Sağlığı ve Güvenliği

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Uzmanın bulunma sürelerinin arttırılması gerektiğini düşünmekteyim. Osgb denilen zihniyet bu sürelerin azlığını kendi çıkarları için kullanmaktadır.
Uzmanın bulunma süreleri eski yönetmelikteki gibi ;
az tehlikeli sınıf için 10 dakika
Tehlikeli sınıf için 15 dakika
Çok tehlikeli sınıf için ise 20 dakika olmalıdır.
Tam süreli uzman bulunma şartında ise 750-1000-1500 şartı geri getirtilmelidir.

Maliyetlerin düşürülmesi için yapılan bu çalışma iş sağlığı ve güvenliğine ve uzmanlara vurulan bir darbedir.

Alkan Emir

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
2004 yılı uzman yönetmeliğinde 300 kişi de tam günlü uzman çalıştırılıyordu.
En doğrusu buydu.

Örneğin, 300 kişilik bir şirkette 1 genel müdür, 1 üretim müdürü, 2 üretim şefi, 1 planlama müdürü, 1 satınalma müdürü, 1 kalite müdürü tam günlü çalışırken bir uzmanın tam günlü çalışması mı *****kesildi*****. Yahu iş güvenliği uzmanını köle gibi çalıştıracağım derken gencecik insanlara rus ruleti oynatıyorlar. Bir uzmanın yetişmesi 5 yıl ila 10 yıl arasında değişir. Uzman kendi kararını kendisi versin.
Bence süre anlaşması iş güvenlikçi ile işveren arasında kalmalı, işyerinin isg kültürü ve vereceği ücret sözleşme şartlarını belirlemeli, bakanlık karışmamalı, bakanlık uzmanları iğrenç maaşlarla çalıştıranlara müdahale etmez iken saatlerimize niye çörekleniyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.