Tartışma : İş Güvenliği Uzmanları Covid Aşısında Öncelik Sırasına Alınmalı Mı?

kmtugba87

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba;

2 hafta önce Cimer aracılığı ile Sağlık Bakanlığı'na yaptığım ''Aktif olarak Çalışan İş Güvenliği Uzmanlarının Covid Aşısında Öncelik Sırasına Alınması'' başvurusu olumsuz sonuçlanmıştır. Sıranızı beklemelisiniz cevabından sonra ''Aşılı ve Sağlıklı Günler Dileriz'' ifadesi ile cevap metni bitirilmiştir.

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz? İş gereği tüm sosyal alanlarda (yemekhane, mola yeri, servis durakları, soyunma odaları vb.) ve üretim birimlerinde tedbirlerin uygulanması için görev yapan iş güvenliği uzmanları ne kadar risk altında? Aşıda öncelik sırasına alınmalı mıyız?

meltemd

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Harika bir konuya değinmişsiniz. İnanın işyeri hekimlerinden daha çok bizler çalışanlarla daha çok içli dışlıyız. Ama işyeri hekimleri çıkan öncelik gereği aşılarını oldular. Bizim tek bir bölüme bağlılığımız yok. işletmenin her yerinde gözetim yapmak zorundayız. Çalışanlara kkd tedarik etmek zorundayız. Bu pandemi döneminde de çıkan genelgeyle en çok sorumluluk bize yüklendi. Ben de sizin gibi aşıda önceliğimiz olsun diyenlerdenim. Umarım sesimizi duyururuz.

osman.koyuncu

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba;

2 hafta önce Cimer aracılığı ile Sağlık Bakanlığı'na yaptığım ''Aktif olarak Çalışan İş Güvenliği Uzmanlarının Covid Aşısında Öncelik Sırasına Alınması'' başvurusu olumsuz sonuçlanmıştır. Sıranızı beklemelisiniz cevabından sonra ''Aşılı ve Sağlıklı Günler Dileriz'' ifadesi ile cevap metni bitirilmiştir.

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz? İş gereği tüm sosyal alanlarda (yemekhane, mola yeri, servis durakları, soyunma odaları vb.) ve üretim birimlerinde tedbirlerin uygulanması için görev yapan iş güvenliği uzmanları ne kadar risk altında? Aşıda öncelik sırasına alınmalı mıyız?
Maalesef benzer başvurular daha önce de yapıldı ve aynı cevaplar alındı.

- Henüz salgının başlarında herkes nasıl olacak, iş yerlerinde ne yapacağız gibi sorular sorarken Sayın Bakan çıktı ve ; "Tüm İSG Profesyonellerimizle salgın sürecinde iş yerlerimize destek olacağız, görevimizin başındayız" açıklamasını yaptı... Sağ olsun önemli bir paydaş olduğumuzu belirtti ! Bunu kenara not edelim !

- Uzaktan çalışma teşvik edilirken "fiili hizmet görevlerinden" olması sebebiyle beyaz yaka olup bu çalışma şekline uymayan nadir işlerden birini yapıyoruz. Dolayısıyla çalıştığımız iş yeri açık olduğu sürece aktif olarak sahada olmak zorundayız. Bunu da not edelim !

- Teknik alt yapı bir çok firmada olmadığı için (ki bu yeni bir şey değil...) sadece bir öneride bulunmuş olalım diye "uzaktan eğitim verilebilir"... denildi ama Bakanlıkta çok iyi biliyordu ki bu sağlanamayacağı için ya aksatılacak ya da mecburen fiili olarak İş Güvenliği Uzmanları eğitimlere devam edecekti. Yani diğer çalışmaları da (saha gözetim, tatbikat vs) dahil ettiğinizde mecburen birden fazla kişinin bulunduğu alanlarda çalışma yapmak zorundasınız. Bunu da not edelim !

Tüm bu durumu değerlendirdiğimizde; Anatomik yapıları ve direnci düşünüldüğünde hastalıktan en az etkilenen Futbolcular, teknolojinin en yoğun kullanıldığı (fiili çalışan insan sayısında seyreltme yapılma şansı olduğu için...) Basın, Turizmciler ve ilişkide olduğumuz ülkelere yardım amacıyla bile aşı yapmayı düşünen Sağlık Bakanlığının İş Güvenliği Uzmanlarını aşılamayı istememesini tabii ki anlamlandıramıyoruz.

İşin doğrusu bizlerin aşılanmasıyla ilgili çalışma bekliyor muydum? Hayır... Çünkü ; Bu sürecin bilimden uzak yönetildiği o kadar aşikar ki biz aktif sahadayken neden aşılanmıyoruz diye düşünürken salgın yönetimi yapmaya çalıştığınız ülkede en fazla toplumsal hareketliliğin olduğu Sanayi kuruluşlarında bile toplu aşılamaya yönelik programımız yok !!!

En büyük eksiklik mi? Salgını yönetenlerin eksikliklerini bir kenara bırakırsak; Maalesef ki bizim sesimizi duyuracak birlik, dernek, sendikaların en gerekli durumlarda olduğu gibi bu konuda da aşırı pasif olması. Bireysel olarak ise ancak bu kadar sesimizi çıkarabiliyoruz.
Neden mi böyle düşünüyorum? Bir dönüp bakın bakalım bu konuda kim ne şekilde çabalamış, nerelere ulaşmaya çalışmış, bu süreçte iş güvenliği uzmanları arasında hastalanma ve ölüm vakalarıyla ilgili ne kadar istatistik tutmuş ve bunu basın dahil sesini duyurmak için nerelerle paylaşmış? Cevap= HİÇ (En azından ben böyle bir bilgiye ulaşmadım, varsa ulaşan benimle de paylaşırsa sevinirim)

Sonuç mu? Yaşımız kurtardığında herhangi birisi gibi aşı programına dahil olacağız ama bu sırada hastalanmayacağız, Ölmeyeceğiz !

Maalesef...

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.