Soru : İş Güvenliği Uzmanının Eğitim Hakkı

..shnz..

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Herkese merhaba,

Bir iş güvenliği uzmanı kendini mesleki olarak geliştirmek amacı ile katılacağı eğitim, seminer vb. etkinliklerin çalışma süresi içerisinde sayılmasını yasal hale getiren bir dayanak var mı?
Örneğin "bir yıl içerisinde toplam 5 iş günü süresinde eğitim alma hakkı vardır, bu 5 iş günü süresi kişinin çalışma saati olarak kabul edilir." gibi bir hüküm var mı?

Teşekkürler.

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Tam zamanlı çalışıyorsanız aynen söylediğiniz gibi bir madde var yönetmelikte

..shnz..

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Tam zamanlı çalışıyorsanız aynen söylediğiniz gibi bir madde var yönetmelikte

OSGB de çalışıyorum ne yazık ki. Peki bunun için iş kanunu veya başka bir konun üzerinde çalışan olarak hakkım yok mu?

Teşekkürler.

Şeyma Demirhan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK
Tam süreli iş sözleşmesi ile görevlendirilen iş güvenliği uzmanları, çalıştıkları işyeri ile ilgili mesleki gelişmelerini sağlamaya yönelik eğitim, seminer ve panel gibi organizasyonlara katılma hakkına sahiptir. Bu gibi organizasyonlarda geçen sürelerden bir yıl içerisinde toplam beş iş günü kadarı çalışma süresinden sayılır ve bu süreler sebebiyle iş güvenliği uzmanının ücretinden herhangi bir kesinti yapılamaz.
OSGB de çalışıyorum ne yazık ki. Peki bunun için iş kanunu veya başka bir konun üzerinde çalışan olarak hakkım yok mu?

Teşekkürler.

tolga tekin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Anayasal hak ancak is kanununda ücretli izinler içine eğitim bulunmuyor. Tamamen is sözleşmesine bağlı ve amirin insiyatifine bağlı.

Erdoğan Sur

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
OSGB'ler ile yapılan sözleşmlerde tüm saatlerimizi satın alarak içe görevlendirme yapıyorlar. Daha sonra firma bazlı dışa görevlendirme ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Peki tüm saatlerini bir OSGB ye satan İş Güvenliği Uzmanı Tam Süreli İş Sözleşmesine tabii olmuş olmuyor mu ? Çünki kısmı süreli çalışmalar tam süreli yapılan sözleşmelerin en çok 3 de 2 sini kapsıyor.

mesut yan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar ilgili yönetmelik ve madde numarasını paylaşabilir misiniz ?

Gamze

TÜİSAG Yönetim Yardımcısı
Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar ilgili yönetmelik ve madde numarasını paylaşabilir misiniz ?
İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik

İş güvenliği uzmanlarının yetkileri

MADDE 10 – (1) İş güvenliği uzmanının yetkileri aşağıda belirtilmiştir:

a) (Mülga:RG-30/4/2015-29342)

b) İşyerinde belirlediği hayati tehlikenin ciddi ve önlenemez olması ve bu hususun acil müdahale gerektirmesi halinde işin durdurulması için işverene başvurmak.

c) Görevi gereği işyerinin bütün bölümlerinde iş sağlığı ve güvenliği konusunda inceleme ve araştırma yapmak, gerekli bilgi ve belgelere ulaşmak ve çalışanlarla görüşmek.

ç) Görevinin gerektirdiği konularda işverenin bilgisi dâhilinde ilgili kurum ve kuruluşlarla işyerinin iç düzenlemelerine uygun olarak işbirliği yapmak.

(2) Tam süreli iş sözleşmesi ile görevlendirilen iş güvenliği uzmanları, çalıştıkları işyeri ile ilgili mesleki gelişmelerini sağlamaya yönelik eğitim, seminer ve panel gibi organizasyonlara katılma hakkına sahiptir. Bu gibi organizasyonlarda geçen sürelerden bir yıl içerisinde toplam beş iş günü kadarı çalışma süresinden sayılır ve bu süreler sebebiyle iş güvenliği uzmanının ücretinden herhangi bir kesinti yapılamaz.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.