İş Güvenliği Uzmanını Elektrik Çarpar mı ? Çarparmış :(

nestai

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar dün şantiyemde bodrum katta dolaşırken hayatımın hatasını yaptım. İşçilerden biri pano kısa devre yapıyor galiba dumanlar çıkıyor dedi. Oraya doğru yürüdüm bir kaç adım. Aydınlatma yetersiz olduğu için elimdeki feneri yaktım. Panoyu hala göremiyordum veee bir adım daha attım. Adımımla beraber öyle bir sarsıldım ki anlatamam... Korkunçtu :( Ayağımda YDS'nin S3 iş ayakkabısı vardı.(antishock özelliği var S3'lerde biliyorsunuz) Sanırım onun sayesinde bir şey olmadı.

Kazanın sebebi ; Elektrik taşeronu firma aydınlatma kablosunun ucunu körlemeden ortada bırakmış. Kablo yukarıdan aşağıdaki su birikintisinin üzerine düşmüş. Ve dolayısı ile ben ıslak zemine basar basmaz çarpıldım.

Her ne kadar kontrol edersek edelim. Benzeri olaylar olma ihtimali yüksek..
O yüzden mutlaka şantiye alanına antishock özellikli iş ayakkabınız ile girin.
Panolarda bulunması gereken kaçak akım rölelerinin kontrollerini asla ihmal etmeyin.

Kaan SAKA

TÜİSAG Kurucusu
Admin
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Neşe hanım büyük geçmiş olsun. Büyük bir kaza atlatmışsınız.
Sizin yerinizde başka bir işçi olsa büyük olasılıkla yetersiz kişisel koruyuculardan dolayı hayatını kaybetmiş olurdu.
Tekrardan geçmiş olsun.
İyi akşamlar.

Mustafa ESEN

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
geçmiş olsun neşe hanım cidden çok büyük bir kazadan kurtulmuşsunuz.

Huseyin_Turkoglu

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Büyük geçmiş olsun Neşe Hanım,
Konu ile ilgili nasıl bir yaptırımda bulunmayı düşünüyorsunuz?
ya da ne yaptınız?

Cem AKBULAK

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
geçmiş olsun ucuz atlatmışsınız sn.nestai...

serkancaner

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Nestai büyük geçmiş olsun.Şu anda nefes aldığına seviniyorum.Bende olsam aynı hisleri taşırdım ama şu var.Olay bittikten sonra insan bilgileniyor.Siz bu bilgiyle daha çok insanın hayatını kurtaracaksınız.bana göre bu size uyarı.Ceza işlemi yapmayın.elektrik kablosunun ucunu körlemeyen vatandaşlar belki o anda ne düşünüyordu.Yani suç hepimizde.

serhat güler

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
büyük geçmiş olsun. kablonun boşta bırakılmasının yanında yetersiz aydınlatmada kazaya sebep olmuş. elektrikçinin savunmasını isteyin ve ceza verin mutlaka.

okko

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Büyük geçmiş olsun Neşe Hanım,
Gerçekten çok dikkatli olmak gerekiyor özelliklede şantiyelerde.

alix

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Neşe Hanım Geçmiş olsun, Bana , yılar önce catıyı kontrol etmek için çatıya çıkıp da düşerek vefat eden meslektaşımızı hatırlattı. Başkalarının can ve mal güvenliğimi sağlayalım derken bazen kendi canımızı göz ardı ediyoruz. Tekrar çok geçmiş olsun.

nilgan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Çok çok geçmiş olsun nestai Hanım. Sizin yazınızı okuyunca ölen veya yaralanan diğer iş güvenliği uzmanlarımız aklıma geldi.Şantiyelerde ve çalışma alanlarında kendi hayatlarımızı da bazen gözardı edebiliyoruz. Bu olayların tekrarlanmamasını diler uyarılarınız için de teşekkür ederim.

browland

Üye
TÜİSAG Üyesi
Çok geçmiş olsun umarım tekrarı kimsenin başına gelmez.

Otomasyoncu

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Çok geçmiş olsun ama bu gibi durumlarda her zaman ilk yapılması gereken o bölgeye giden elektrik akımını kesmek olmalıydı. Daha sonra kontrol edilmeliydi.

Anıl AŞKIN

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
çok geçmiş olsun iş yerinde her an tetikte olmamız gerektiğini gösteren çarpıcı bir örnek

FeLis_Leo

Üye
TÜİSAG Üyesi
Çok geçmiş olsun , gerçekten çok ucuz atlatmışsınız...

nestai

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar bu mesajı yazdığım günün ertesi günü işi bıraktım. Çünkü 16 senedir şantiyelerde çalışıyorum böyle bir şantiyeye rastlamamıştım. 110.000 m2 lik bir alışveriş merkezi şantiyesi idi. İstanbul'un göbeğinde. 38 ayrı taşeron çalışıyor. Tam bir Laz Cumhuriyeti. Formenler belinde silahla falan geziyor. İş güvenliğine uygun hiçbir şey yok. Sigortasız boyacılar, hasarlı elektrik kabloları, 5x10 kalaslarla yapılmış komik iskeleler, tek kalas üstünde korkuluksuz, emniyet kemersiz 30 m yüksekte çalışan işçiler.... tam bir facia idi. Hepsini geçtim şantiyenin dört bir yanı açık. Fenslerle çevireyim kapı yapayım falan yok. Bir bakıyorsun teyzenin biri torununu almış galeri boşluğundan aşağıya bakıyor. Üstünde mobil vinç malzeme taşıyor. Şaka gibiydi herşey... Sonrasında da elektrik çarpması olayınıda yaşayınca :) aman Neşe aklını başına devşir, kaç kurtar kendini dedim. Ertesi gün gitmedim işe. Şükür sonrasında hemen şimdiki işyerime girdim. 2 hafta sonra bir haber aldım. Ölümlü kazaları olmuş. İskeleden düşmüş biri.

Sevgili Meslekdaşlarım söyleyeceğim şu ki, bir yerde işe başlayacağınız zaman kesinlikle işvereniniz ile bir deneme süresi belirleyin. Mesela 1 ay ben bir bakayım deyin. Sakın ilk bir ayda bir yerlere imza atmayın. Yüksek maaşlara aldanmayın. Kendilerine günah keçisi arayan birçok işveren ve proje müdürü var. Adamlar 3 hafta boyunca atama yazımı imzalatmak için uğraştılar ben imzalamadım. Atama yazısında İşverenim adına o şantiyenin iş güvenliği temsilcisi olduğum yazıyordu. Şayet o atama yazısını imzalasaydım ve orada kalsaydım başıma neler gelirdi hepiniz biliyorsunuz. Tek bir kişi ile orada yapılabilecek hiçbirşey yoktu. Hiçbirimiz supermen değiliz.

igu konya

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Geçmiş olsun..

kazım akkaya

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar bu mesajı yazdığım günün ertesi günü işi bıraktım. Çünkü 16 senedir şantiyelerde çalışıyorum böyle bir şantiyeye rastlamamıştım. 110.000 m2 lik bir alışveriş merkezi şantiyesi idi. İstanbul'un göbeğinde. 38 ayrı taşeron çalışıyor. Tam bir Laz Cumhuriyeti. Formenler belinde silahla falan geziyor. İş güvenliğine uygun hiçbir şey yok. Sigortasız boyacılar, hasarlı elektrik kabloları, 5x10 kalaslarla yapılmış komik iskeleler, tek kalas üstünde korkuluksuz, emniyet kemersiz 30 m yüksekte çalışan işçiler.... tam bir facia idi. Hepsini geçtim şantiyenin dört bir yanı açık. Fenslerle çevireyim kapı yapayım falan yok. Bir bakıyorsun teyzenin biri torununu almış galeri boşluğundan aşağıya bakıyor. Üstünde mobil vinç malzeme taşıyor. Şaka gibiydi herşey... Sonrasında da elektrik çarpması olayınıda yaşayınca :) aman Neşe aklını başına devşir, kaç kurtar kendini dedim. Ertesi gün gitmedim işe. Şükür sonrasında hemen şimdiki işyerime girdim. 2 hafta sonra bir haber aldım. Ölümlü kazaları olmuş. İskeleden düşmüş biri.

Sevgili Meslekdaşlarım söyleyeceğim şu ki, bir yerde işe başlayacağınız zaman kesinlikle işvereniniz ile bir deneme süresi belirleyin. Mesela 1 ay ben bir bakayım deyin. Sakın ilk bir ayda bir yerlere imza atmayın. Yüksek maaşlara aldanmayın. Kendilerine günah keçisi arayan birçok işveren ve proje müdürü var. Adamlar 3 hafta boyunca atama yazımı imzalatmak için uğraştılar ben imzalamadım. Atama yazısında İşverenim adına o şantiyenin iş güvenliği temsilcisi olduğum yazıyordu. Şayet o atama yazısını imzalasaydım ve orada kalsaydım başıma neler gelirdi hepiniz biliyorsunuz. Tek bir kişi ile orada yapılabilecek hiçbirşey yoktu. Hiçbirimiz supermen değiliz.
Bu şekilde tepki göstermenizi çok güzel bir davranış. Benim gibi yeni iş güvenlikçilere örnek olacaktır. Her şey para değil. Neyin sorumluluğunu aldığımızı çok iyi bilmemiz gerekiyor.

münza

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Nestai çok geçmiş olsun. Ben de bir inşaat mühendisi(Şantiye Şefi) olarak baktığım şantiyelerde hergün bu gibi manzaralarla karşılaşıyorum. İş güvenlik uzmanı olarak başlıcağımız yerlerde nasıl bi yol izlemeliyiz bilmiyorum. Gördüğümüz eksikleri işverene bildirsek adam sen çok uyanıksın deyip işi bıraktırır, eksikleri bildirmezsek bu sefer günah keçisi biz olacağız. Anlıcanız işimiz çok zor gerçekten. Tecrübeli arkadaşlar çalıştıkları iş yerlerinde bu durumları nasıl çözüyor acaba. Bizleride örnekli olarak bilgilendirirlerse çok iyi olur kanaatindeyim. İlk olarak ben inşaat şantiyelerinde çalışan sigortasız işçiler için ne yapmalıyım. Tabi devamlı değişen işçileride unutmamak lazım.:k_karışık:

res_hes(Bora)

Üye
TÜİSAG Üyesi
Yaşayan elektrikçi iyi elektrikçidir diye bir söz vardır bunu yaşayan iş güvenlikçi iyi iş güvenlikçidir diye değiştirmek gerekiyor sanırım :)

Çok büyük geçmiş olsun

Ps:Az sadaka çok bela def eder.... verilmiş sadakanız varmış

I

izmir

Guest
Neşe hanım öncelikle büyük geçmiş olsun.....

Sizin de belirttiğiniz gibi kendine günah keçisi arayan işletmeler ne yazık mevcut........ Bu işe yeni başlayacak olan arkadaşlarımızın bu konuda seçici davranması önemli........ Bir de sizler gibi arkadaşlarımızın deneyimlerini bizlerle bu şekilde paylaşmaları çok güzel..... "Bir nasihat bin musubete yeğdir." boşuna söylenmemiş olsa gerek :D

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.