Tartışma : İş Güvenliği Uzmanı Ve İşyeri Hekimi İşyeri Denetim Deneyimleri

senerji

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Dün denetimden geçtik. İstanbul. Kimya sektörünü denetlediklerini söylüyorlar bu ara bilginize.
Ayrıca oldukça ayrıntılı bakıyorlar, en ufak şeyleri bile yazıyorlar sağolsunlar. İSG uzmanlarını çok güzel zan altında bırakıyorlar sanki iş yapmıyormuşuz gibi gösteriyorlar. Risk analizinde yazılana bile kulp buluyor. Aylarca uğraştığım analize 1 dakika bakıp çamur atıyor. İşvereni mi denetliyorlar yoksa bizi mi anlamadım.
hocam kimya sektöründe hic tecrübem yok lakin analizinizi görmek isterim paylaşırsanız, teşekkürler, *****KESİLDİ*****

Moderatör tarafında düzenlendi:

Onur ERSOY

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
10. ayda 9. denetimim geçen hafta geçekleşti. 9 denetimden 7'si metal sektöründe, bunlardan birisi galvaniz işi, 2'si de aynı firmanın iki farklı beton santrali. Denetimlerin hemen hepsinde İş ekipmanları üzerinde çok duruyorlar, periyodik kontroller özellikle. Son denetimde Mesleki yeterlilik belgeleri soruldu, metal kesim işi olduğu için hepsini aldırmıştık. Gelen müfettişlerin çoğu ile güzel ve yakın çalışmamız oldu, bizim yaptıramadıklarımızı işverene zorla yaptırdılar sağolsunlar :)

Esra Kaya 87

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Herkese merhaba elinizde teknik eğitim sunumu varsa benimle paylaşabilir misiniz?

tuğçe uğurlu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar Merhaba,

Asitle çalışmalarda iş güvenliği önlemlerini(Acil durumlar, ilkyardım uygulaması, KKD kullanımı gibi) içeren sunum örneği olan var mı? Varsa paylaşabilir misiniz??

OGÜN.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
mermer sektörü denetimi sonucunda çıkan uygunsuzluklar....

Ekli dosyalar

• 1650624434623.jpg
    1650624434623.jpg
    633.5 KB · Görüntüleme: 105

OGÜN.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Peynir üretim fabrikasında iş müfettişleri tarafından yapılan denetimdeki uygunsuzluklar.

Ekli dosyalar

• 1661415658721.jpg
    1661415658721.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 89

Hasan ç.

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Peynir üretim fabrikasında iş müfettişleri tarafından yapılan denetimdeki uygunsuzluklar.
3 olasılık var, ya buranın iş güvenliği uzmanı yok, ya buranın iş güvenliği uzmanı yan gelip yatmış yada iş güvenliği uzmanı sözünü geçiremiyor. Her durumda da geçmiş olsun.

OGÜN.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
3 olasılık var, ya buranın iş güvenliği uzmanı yok, ya buranın iş güvenliği uzmanı yan gelip yatmış yada iş güvenliği uzmanı sözünü geçiremiyor. Her durumda da geçmiş olsun.
Olasıklardan biride şu;
İş güvenliği uzmanı tespit önerilerini yapmış olabilir.(onaylı defterlere falanda bakmak lazım galiba süreçi incelemek lazım sanki?) Ama işveren sorumluluğunu yerine getirmemişte olabilir.
2. si 6331 sayılı kanunu tekrar göz attım .İş güvenliği uzmanının işverene söz geçirme gibi bir sorumluluğunu göremedim. İş güvenliği uzmanının görev ve sorumluluklarında kaçırdığımız noktayı mevzuatla paylaşabilir misiniz Sayın Hasan ç. tüm meslektaşlarımız bilgilensin. Söz geçirmekten kastınız nedir?
İş Güvenliği uzmanı olmaya bilir hizmet almamış diyeceğim ama uygunsuzluklarda böyle bir durum yok. demek ki isg uzman var. İş güvenliği uzmanı yan gelip yatmış demeniz için süreçi baştan sona incelemek gerekir biraz peşin hükümlü bir hakaret olmuş.
İşveren yan gelip yatan isg profesyoneli ile neden yolları ayırmıyor? İsg profesyonelleri işverene sorumlu. İş veren para ödediği hizmete karşılık göremiyorsa neden devam ediyor? isg profesyonellerini değiştirebilir. (belkide denetimden sonra değiştirmiştir o nu da bilmiyorum) Sizin değiminizle isg profesyoneli yan gelip yattıysa bu işi sizin gibi hakkıyla yapan isg profesyönellerine neden yönelmiyor. ki böylece yukarıdaki firmanın yan gelip yatan isg uzmanı yerine sizler gibi ''sözünü geçiren'' ve ya ''sözünü geçirecek''isg profesyonelleri sektörde tutunur ve bizde meslekte kaliteyi arttırırız.

(Hemen iş güvenliği uzmanı meslektaşınıza suçu atıp yaftalamanızı kınıyorum.)

Sayın Meslektaşım
Cahilliğime veya tecrübesizliğime verin ( ya da bilgisizliğime) yukarıdaki uygunsuzluklarla ilgili tüm sorumluluk işverene aittir. İş müfettişleri iş güvenliği profesyonellerini denetlemez. İşvereni denetler.

Saygılarımla,

Ersin

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Yaşadığım denetlemeler sonrası, talep edilen belge ve faaliyetleri harmanlarsak aklımda kalanlar şunlar :
  • Risk Analizleri ( Mevzuata ve firmanın genel yapısı/faaliyet alanına uygunluğu)(Risk değerlendirme ekibi eğitimi)
  • Çalışan temsilcisi seçim formları
  • Acil Durum Eylem Planı ( Mevzuata ve firmanın genel yapısı/faaliyet alanına uygunluğu) + Kroki
  • Acil durum ekipleri eğitimleri (İlkyardım, Yangın , Arama-Kurtarma)
  • Eğitim katılım belgeleri ve eğitim dokümanları ( İşe özgü eğitimler dahil)
  • KKD Zimmet formları (Form üzerinde verilen KKD'nin standardı da belirtilecek)
  • Talimatlar (Kullanım-Güvenlik)
  • Saha denetim raporları
  • Tespit ve öneri defteri
  • Kurul toplantı tutanakları
  • Makine bakım formları
  • Elektrik tesisatı periyodik kontrolü
  • Topraklama tertibatı periyodik kontrolü ( Tüm makinelerin gövde güvenlik topraklamaları dahil)
  • Paratoner periyodik kontrolü
  • Kaldırma ve iletme araçları periyodik kontrolü
  • Basınçlı kap ve kazanların periyodik kontrolü
  • Havalandırma tesisatı periyodik kontrolü
  • Makine/Tezgah periyodik kontrolleri (Özellikle Presler !!)
  • Yangın tesisatı periyodik kontrolü
  • Yangın söndürücü cihazların periyodik bakım formları
  • Tatbikatlar ( Mutlaka fotoğraflanmalı) (Tahliye ve yangın tatbikatı)
  • İşletme elektrik tertibatında takılı olan kaçak akım rölelerinin işletme için yeterli olduğuna dair, sorumlu elektrik mühendisince hazırlanmış rapor)
  • İtfaiye raporu (Yangın yeterlilik)
  • Acil çıkışların yeri , uygunluğu ( Çıkışın açıldığı nokta uygun mu? Panik bar mevcut mu? v.b.)
  • Acil çıkış levhaları
  • Kimyasalların MSDS özetleri, + Kimyasallar tanımlı ambalajlarda mı?
  • Kimyasal depolaması amacıyla taşma havuzları
  • Patlamadan korunma dökümanı
  • Kullanılan raf tertibatının ve mevcut ise asma katların statik yük analizleri
  • Göz-Boy duşları
  • Yangın ve duman algılama sistemi
  • Mesleki eğitim/Mesleki yeterlilik belgeleri
  • Ortam ölçümleri
  • Makine koruyucuları
  • Operatörlük belgeleri (Forklift, tavan vinci, v.b)
  • Çalışma alanları - Yürüme yolları
  • Basınçlı Gaz tüpleri (var ise) Depolama alanları, (Tüpler sabitleniyor mu? Koruyucu başlıkları takılıyor mu? Cinsine göre ayrılıyor mu? v.b.)
Herkese kazasız günler.

Ekli dosyalar

• denetim istenen belgeler-mayıs 2022.jpg
    denetim istenen belgeler-mayıs 2022.jpg
    235.8 KB · Görüntüleme: 68

Hasan ç.

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Olasıklardan biride şu;
İş güvenliği uzmanı tespit önerilerini yapmış olabilir.(onaylı defterlere falanda bakmak lazım galiba süreçi incelemek lazım sanki?) Ama işveren sorumluluğunu yerine getirmemişte olabilir.
2. si 6331 sayılı kanunu tekrar göz attım .İş güvenliği uzmanının işverene söz geçirme gibi bir sorumluluğunu göremedim. İş güvenliği uzmanının görev ve sorumluluklarında kaçırdığımız noktayı mevzuatla paylaşabilir misiniz Sayın Hasan ç. tüm meslektaşlarımız bilgilensin. Söz geçirmekten kastınız nedir?
İş Güvenliği uzmanı olmaya bilir hizmet almamış diyeceğim ama uygunsuzluklarda böyle bir durum yok. demek ki isg uzman var. İş güvenliği uzmanı yan gelip yatmış demeniz için süreçi baştan sona incelemek gerekir biraz peşin hükümlü bir hakaret olmuş.
İşveren yan gelip yatan isg profesyoneli ile neden yolları ayırmıyor? İsg profesyonelleri işverene sorumlu. İş veren para ödediği hizmete karşılık göremiyorsa neden devam ediyor? isg profesyonellerini değiştirebilir. (belkide denetimden sonra değiştirmiştir o nu da bilmiyorum) Sizin değiminizle isg profesyoneli yan gelip yattıysa bu işi sizin gibi hakkıyla yapan isg profesyönellerine neden yönelmiyor. ki böylece yukarıdaki firmanın yan gelip yatan isg uzmanı yerine sizler gibi ''sözünü geçiren'' ve ya ''sözünü geçirecek''isg profesyonelleri sektörde tutunur ve bizde meslekte kaliteyi arttırırız.

(Hemen iş güvenliği uzmanı meslektaşınıza suçu atıp yaftalamanızı kınıyorum.)

Sayın Meslektaşım
Cahilliğime veya tecrübesizliğime verin ( ya da bilgisizliğime) yukarıdaki uygunsuzluklarla ilgili tüm sorumluluk işverene aittir. İş müfettişleri iş güvenliği profesyonellerini denetlemez. İşvereni denetler.

Saygılarımla,
Uzun uzun üşenmemiş yazmışsınız Ogün Bey Ben de bu minvalde cevap vereyim.

Yazılan eksikler çok temel şeyler. Yapılması bariz olan eksikler. Deftere yazıldıysa yapılmıyorsa şikayet edecek, yada bu nedenlerle işimi sonlandırıyorum deyip işten ayrılacak, yapacak bir şey yok. İşveren uzmanla çalışmak zo-run-da. Bunu yap(a)mayan arkadaşlar yüzünden meslek ayaklar altında, asgari ücretin bir tık üstüne talim oluyorlar. Yapanlarda iyi yerlerde iyi kazançlar sağlıyorlar emin olun. İşyeri hekimi arkadaşlarıma bu konuda gıpta ediyorum. Piyasayı uzmanlardan daha güzel ayarlıyorlar.

Söz geçirmek için 6331 e tekrar bakmaya gerek yok, temel bilinmesi gereken kanun zaten. İşverene mevzuatı sonuçları ile beraber doğru aktarırsanız zaten işiniz görülür. Sözünüz geçer yani

Eğer bu yazdıklarımı yapmayan olursa ve söz konusu rapordaki eksiklerden dolayı kaza meydana gelirse de vay haline o uzman arkadaşımın. Nitekim yaşıyoruz, görüyoruz da kaza sonrası neler oluyor. Keşke yazdığınız gibi tüm sorumluluk işverende kalsa... Bu konuda çok sesimizi çıkarttık, çok eylem yaptık ama nafile.

Ha ilk mesajımda yazmadığım bir diğer olasılıkta belkide müfettiş uzmanın şikayeti üzerine gelmiştir, o vakit uzman arkadaşıma saygılarımı sunarım.

Selamlar‍♂️

guillotinevalve

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Merhaba, bu raporun 7. maddesinde denetçi bir yanlışlık yapmış. LPG'nin yoğunluğu havadan fazla olduğundan(havadan daha ağırdır) birikmeler aşağı doğru olur. Yani LPG dedektörünün aşağıda(genelde yerden 30 cm yükseklikte) konumlandırılması doğrudur. Yukarıda konumlandırılması yanlış olacaktır.
Eğer doğalgaz ile çalışılsaydı dedektörün yukarıda konumlandırılması uygun olacaktı.

OGÜN.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhaba, bu raporun 7. maddesinde denetçi bir yanlışlık yapmış. LPG'nin yoğunluğu havadan fazla olduğundan(havadan daha ağırdır) birikmeler aşağı doğru olur. Yani LPG dedektörünün aşağıda(genelde yerden 30 cm yükseklikte) konumlandırılması doğrudur. Yukarıda konumlandırılması yanlış olacaktır.
Eğer doğalgaz ile çalışılsaydı dedektörün yukarıda konumlandırılması uygun olacaktı.
meslektaşımla görüştüm efendim. lpg tüpü kullanılıyormuş. uyarı sistemi yukarıya konulmuş. sizin dedikleriniz ve müfettişin tespiti doğr u lpg kullanıldığı için aşağıya konumlandırılmalı doğru .

Erkut BULUT

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Herkese merhaba,
Öncelikle bir kaç mesajı okudum fakat gözden kaçırdıysam kusura bakmayın denetimler karıştırılmaktadır. İki tür denetim vardır; birincisi SGK'nın yaptığı ikincisi de Bakanlığın yaptığı denetimler...Geçen ay bir firmama gelen Bakanlık denetiminde müfettişin talep ettiği evrakların listesini ekliyorum. Umarım yeni başlayan veya destek arayan bütün uzman arkadaşlarımızın yoluna ışık tutar.(Sayın müfettiş firmamda gerek görmediği, istemediği yerlerin üzerlerini çizdi orijinal hali olduğunu oradan anlayabilirsiniz :) yakınlaştırıp bakarsanız anlaşılabiliyor).Herkese iyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• istenilen belgeler.pdf
    1.5 MB · Görüntüleme: 72
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.