Soru : İş Güvenliği Uzmanı Maaşları

muratigu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba,
Bu kadar vizyonsuz uzmanın olduğu piyasada bazı kişiler asgari ücret bile fazla arkadaşlar. Şimdi bana demeyin senin tuzun kuru diye ama gerçekten böyle. Asgari ücretten düşük maaşa o kadar risk alıyorsa gidip herhangi bir markette veya fabrikada işçi olarak çalışmak daha mantıklı en azından kafan rahat olur. Sıfır risk. 30.11.2021 'de yazdığım yazıyı tekrar paylaşıyorum.

İŞ güvenliği uzmanlarının maaşları konusu kısır döngü şeklinde yaklaşık 10-12 yıldır konuşuluyor. 2011-2012 yıllarında belgeyi ilk alanlar ne iş yaptıklarına bakılmaksızın ciddi paralar kazandı. Örneğin eski çalıştığım şirkette (4.000 kişi / Tehlikeli sınıfta bir gıda firması) A sınıfı bir uzman aylık 25.000 TL kazanıyordu. Yanındaki C sınıfı uzmanlar da üretimde veya başka konularda çalışan biz mühendislere göre 3-4 katımız maaş alıyordu.

Sonra bu ücretleri duyanlar kurslara giderek sınava girmeye başladı ve piyasada bir uzman patlaması oldu. Hatta ve hatta 2013 veya 2014 yılında uzman yetmiyor diye bir gün bile fabrikaya/tesise gitmemiş insanlara sırf SGK prim gününe bakılarak uzmanlık sınavına girme hakkı verildi ve bir çok kişi sınava girdi ve uzman oldu. (Zirai İlaç satılan bir dükkanda sorumlu müdür olarak çalışan ve bir gün dükkana gitmemiş Ziraat Müh. bir ev hanımı sırf SGK prim günden sınava girdi ve A sınıfı uzman oldu bunu gördüm).

Bugün hala daha her sınıftaki uzmana doymuş olan piyasaya yılda 2 kez sınav açılarak uzman pompalanıyor. 2 yıllık ve 4 yıllık bölümler açıldı o yetmedi açık öğretim fakültesi açıldı, mühendislik mezunları, fen edebiyat mezunları yani isteyen herkes gerekli şartları tamamlayıp sınava girebiliyor ve kazanırsa uzman olabiliyor. İşte piyasa böyle bollaşınca da çok şikayet edilen maaşlar da İGU istihdam eden işverenlerin ve OSGB sahiplerinin insaflarına kalıyor.

İşyeri tehlike sınıfına ve uzman sınıfına göre Taban ücret, tavan ücret vb. gibi öneriler daha önce çok yapıldı, odalar kuruldu, sendika var mı bilmiyorum(takip de etmiyorum) maalesef hiç bir sonuç vermedi ve vermeyecek.

Devlet konuya kulağını tıkadığı sürece, sayımız kontrolsüz bir şekilde arttığı sürece, piyasada elini sallasan uzmana çarptığı için, herkes için de iş güvenliği yasal sorumluluk ve zorunda olduğu için yapılan bir konu olduğundan kimse hayalindeki tatmin edici ücretler almayı beklemesin (istisnaları ve maaşından memnun olanları tenzih ederim).
Sayın meslektaşım ''Bu kadar vizyonsuz uzmanın olduğu piyasada bazı kişiler asgari ücret bile fazla arkadaşlar.'' bu cümleyi kurmak yaptığınız mesleğe zarar vermekten başka bir işe yaramaz. düşüncenize saygı duyarım konuşma fikir beyan etme özgürlüğümüz var fakat meslektaş olarak önce mesleği yüceltmeliyiz ki haklarımızı alabilelim.
unutmayın meslektaşlarınızı kötülerseniz yarın karşınıza biri dikilip bütün vizyonsuzlarda İGU oluyormuş derler sınıfınıza tecrübenize emeğinize bakmadan bilmeden dinlemeden.
Bu tarz söylem çok görüyorum forumda ve buna bağlı A sınıfı uzman olarak yarın asgari ücretle çalışmayacağınızın bir garantisi yok üzgünüm. bazı paylaşımları arttırırsak herkes iyi uzman olabilir. Para için bu mesleğin yapılmayacağını herkes biliyor yetenekli olmak lazım her konuda.

gökhan koşar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Eksi net yaparak iş sağlığı güvenliği bölümüne girip şansta yanında olursa uzman olabiliyorsunuz. Eksi neti vurgulamamın sebebini umarım anlamışsınızdır. Biz burada mühendis bu işi yapmasın yok bölüm mezunları bunu beceremez derken eksi net ile okulunu okuyup uzman olabilme ihtimali olan bir hale döndü bu meslek. Hal böyleyken maaşların yüksek olup olmamasının yanında istihdam sorunlarıda büyüyecek.

kmtugba87

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Sayın meslektaşım ''Bu kadar vizyonsuz uzmanın olduğu piyasada bazı kişiler asgari ücret bile fazla arkadaşlar.'' bu cümleyi kurmak yaptığınız mesleğe zarar vermekten başka bir işe yaramaz. düşüncenize saygı duyarım konuşma fikir beyan etme özgürlüğümüz var fakat meslektaş olarak önce mesleği yüceltmeliyiz ki haklarımızı alabilelim.
unutmayın meslektaşlarınızı kötülerseniz yarın karşınıza biri dikilip bütün vizyonsuzlarda İGU oluyormuş derler sınıfınıza tecrübenize emeğinize bakmadan bilmeden dinlemeden.
Bu tarz söylem çok görüyorum forumda ve buna bağlı A sınıfı uzman olarak yarın asgari ücretle çalışmayacağınızın bir garantisi yok üzgünüm. bazı paylaşımları arttırırsak herkes iyi uzman olabilir. Para için bu mesleğin yapılmayacağını herkes biliyor yetenekli olmak lazım her konuda.
Merhaba, o zamanki düşüncelerim neyse bugün de aynı düşüncedeyim. bir değişim yok. vizyonsuz, eğitimsiz, teknik bilgisi olmayan, es kaza uzman olmuş kişilere lafım(slayt okuyup watsapp grubunda sınava girenler, 2 yıllık, 4 yıllık, açık öğretim okuyanlar - net ile mühendislik ve diğer bölümleri kazananlar herkes aynı benim için).

Her meslekte çürük elmalar vardır sadece iş güvenliği uzmanlığı için değil bu öğretmen de vardır, doktor da vardır. mesleğimi küçümsemiyorum aksine yüceltmek için var gücümle çalışıyorum. yeni şeyler öğrenmeye çalışıyorum. eksik olduğum konuları biliyorum ve kendimi yetiştirmeye çalışıyorum. karşıma biri dikilip vizyonsuz derse de cevabını bilgim ile vermeye çalışırım. evet yarın öbür gün İGU maaşlarının asgari ücret seviyesine çekilmesi gerçekleşebilir bu ülkede neler oldu. ama o zaman İGU olarak çalışmam emin olun. mesleki anlamda başka alanlarda çalışacak tecrübe ve deneyimim var. hatta ve hatta bir fabrika veya işyerinde düz işçi olarak çalışmak daha mantıklı en azından kafam rahat olur.

Unutmayın bir şey ne kadar çoksa, bolsa, kolay elde edilebiliyorsa değeri ve fiyatı düşer. İGU mesleği için de bu böyle. senede 2 kez sınav açılıp piyasaya bol bol uzman pompalanmaya devam edilirse korkarım ücret anlamında bunlar daha iyi günlerimiz. Kalite, kalifikasyon, az sayı, mesleğe dayalı alanda çalışma uygulansa elini sallayan İGU olmasa/olamasa şartlar kendiliğinden düzelecek zaten. saygı da artacak bu mesleğe..

Osman Özkan84

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Bu hızla yakında forumlarda tüm uzmanlar A veya B sınıfı olacağından dolayı hangimiz asgari ücretten fazla alıyoruz die tartışma başlar.. Çünkü eli nereye sallasak uzman....

kmtugba87

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Örneğin bu hafta yapılan sınava 40 bin kişi girmiş. (Hadi diyorum ki 10 bini hekimlik ve DSP için girmiş olsun ki bence daha azdır.) neredeyse 30 bin kişi uzmanlık sınavına girdi. (hadi onun da 1/3 ü yükseltme sınavına girdi ki o da büyük rakam). geriye kalan 20 bin veya daha fazla kişi uzmanlık sınavına girdi. sınav başarısı nasıl olur bilmiyorum. ama dehşet şekilde İGU patlaması olacak. elini kolunu sallayan herkes, okul yüzü görmemiş açık öğretim herhangi bir bölüm okuyanlar bile ek olarak okuyup sınava girebiliyor. (işin garibi en çok bu arkadaşlar atarlı oluyor ve kimseyi beğenmiyor :)))) daha ne olsun. yata yata oku, sınava 3 5 ay çalış meslek sahibi ol. hep diyorum bunlar daha iyi günler.

safakk.tr

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar bu iş sadece mevzuat, yönetmelik olmuyor. Artık eksi netlerle gelmeyen bölüm bir tıp kaldı sanırım. Eksi netlerle de gelse saha tecrübesi olan endüstri, sanayi, makine gören bir adım önde olur. Bilgini sahada efektif kullanmak için bu şart fakat hala yeterli değil. İnsan ilişkileri, ikna kabiliyeti, eğitimci/yetişkin eğitimi, empati ve liderlik gibi vasıflar da gerekiyor. İleri görüşlü ve vizyon sahibi olmak gerekir. Sektöre girişinde ucuzdan başlasa da bu meziyetlere haiz bir insan zaten ucuza harcatmaz kendini.

Daha önemlisi iyi bir işveren zaten harcamaz hakkını verir. İGU'lar mecbur kalıyor belki taviz verebilir, gerçekten zaruri sebeplerden dolayı mecbur kalıp kötü şartları kabullenene sözüm yok ama vasıflığından dolayı hasbel kader igu olup piyasa düşürenlere yazıklar olsun.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.