İş Günü Kayıplı Kazalarda Kısım Şeflerinin Sorumlu Tutulması

volkan8490

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Fabrika içerisinde herhangi bir kısımda yaşanan iş günü kayıplı iş kazası sebebiyle, yıl sonunda yapılan Performans Yönetim Sistemi (PEYOS) uygulamasında o kısmın kısım şefinin performansını iş kazası sebebiyle düşük olarak göstermek uygun bir çalışmamıdır. Bu konuda görüşleriniz nelerdir?

Üst yönetime nasıl bir cevap vermek uygun olur. (Kanun, yönetmelik vb. dayanarak)

6666 Kübra

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Diğer
Fabrika içerisinde herhangi bir kısımda yaşanan iş günü kayıplı iş kazası sebebiyle, yıl sonunda yapılan Performans Yönetim Sistemi (PEYOS) uygulamasında o kısmın kısım şefinin performansını iş kazası sebebiyle düşük olarak göstermek uygun bir çalışmamıdır. Bu konuda görüşleriniz nelerdir?

Üst yönetime nasıl bir cevap vermek uygun olur. (Kanun, yönetmelik vb. dayanarak)
Güvenli çalışmanın hedef olduğu bir iş yerinde çok da yerinde bir uygulama bence.

experience

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
İşyerindeki güvenlik politikalarının sahadaki uygulamalarını ve uygulamaların başarısını takip etmek uygulanacak yol ve yöntemleri belirleyebileceğim 100 tane madde sıralasam böyle saçma bir fikir aklıma gelse de bu maddeler arasına yazmaya utanırdım.Sebebine gelince;bi defa bir iş kazasının gerçekleşmesi belli bir sürecin ve o işyerindeki güvenlik politikalarının bir ürünüdür ve bir iş kazasının temelinde yatan tüm nedenleri analiz ettiğinde görülecektir ki o iş kazasının gelişimi yüzlerce vardiyada gelişir ve şansa artık bir kişinin başına patlar.İkinci olarak şu da var;diyelim iş günü kayıplı bir kazada vardiya sorumlusuna performans notunu düşük verdin,ya aynı kaza defalarca başka birinin vardiyasında oldu ve hiçbirinde kimsenin burnu bile kanamadı,eeee nolacak şimdi diğerleri görmezden gelinecek de kabak kazanın olduğu andaki kişinin başına mı patlayacak,unutmayalım ki BİR KAZANIN NASIL SONUÇLANACAĞINI KİMSE BİLEMEZ, bir kişi, 30 metreden düşer burnu bile kanamaz,bir kişi 1,5 metreden düşüp ölür,hatta birisi yüksekten bile değil sıfır seviyesinde takılıp düşer ve ölür,birisinin yakınına yıldırım düşer ölür ,birisine direkt yıldırım çarpar adamın bazı hastalıkları bi bakmışsın ortadan kaybolmuş,işte tam da kader burada devreye giriyor ,iş günü kayıplı kazanın kazazedesi de vardiya sorumlusu sadece kader kurbanıdır ve performanslarıyla kesinikle alakası yoktur.Kader derken kimse de yanlış anlamasın İş kazası kesinlikle bir kader değildir,o iş kazasının sonucu bir kaderdir.

yusuf ankaralı

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
İşyerindeki güvenlik politikalarının sahadaki uygulamalarını ve uygulamaların başarısını takip etmek uygulanacak yol ve yöntemleri belirleyebileceğim 100 tane madde sıralasam böyle saçma bir fikir aklıma gelse de bu maddeler arasına yazmaya utanırdım.Sebebine gelince;bi defa bir iş kazasının gerçekleşmesi belli bir sürecin ve o işyerindeki güvenlik politikalarının bir ürünüdür ve bir iş kazasının temelinde yatan tüm nedenleri analiz ettiğinde görülecektir ki o iş kazasının gelişimi yüzlerce vardiyada gelişir ve şansa artık bir kişinin başına patlar.İkinci olarak şu da var;diyelim iş günü kayıplı bir kazada vardiya sorumlusuna performans notunu düşük verdin,ya aynı kaza defalarca başka birinin vardiyasında oldu ve hiçbirinde kimsenin burnu bile kanamadı,eeee nolacak şimdi diğerleri görmezden gelinecek de kabak kazanın olduğu andaki kişinin başına mı patlayacak,unutmayalım ki BİR KAZANIN NASIL SONUÇLANACAĞINI KİMSE BİLEMEZ, bir kişi, 30 metreden düşer burnu bile kanamaz,bir kişi 1,5 metreden düşüp ölür,hatta birisi yüksekten bile değil sıfır seviyesinde takılıp düşer ve ölür,birisinin yakınına yıldırım düşer ölür ,birisine direkt yıldırım çarpar adamın bazı hastalıkları bi bakmışsın ortadan kaybolmuş,işte tam da kader burada devreye giriyor ,iş günü kayıplı kazanın kazazedesi de vardiya sorumlusu sadece kader kurbanıdır ve performanslarıyla kesinikle alakası yoktur.Kader derken kimse de yanlış anlamasın İş kazası kesinlikle bir kader değildir,o iş kazasının sonucu bir kaderdir.
dostum kullandığın nick le uzaktan yakından ilgin yok, sen bırak bu işleri bi mezarlıkta bekçi falan ol. kader der çayını içersin. Senin mantıkla bakarsan, vardiya amirine de ceza yok, o zamana müdürü de, iş veren verene de vekiline de, o zaman iş güvenliği uzmanı çalsın iş güvenliği uzmanı oynasın... bence arkadaş çok önemli bir önermede bulunmuş. iş yerlerinde iş güvenliği sadece uzmandan değil çalışan herkesten vardiya amiri dahil, sorulmalıdır. sorumlu amir işin başındaysa iş güvenliği adına ne varsa dikkat etmeli, sonucundan korkmalı, adımını buna göre atmalı talimatını buna göre vermelidir. iş çıksın, müdüre patrona yalakalık olsun deyip çalışanı deyim yerindeyse kırbaçla çalıştıranlar sonuçlarına katlanmalıdırlar. sen kader de çayını iç.

experience

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Sayın Yusuf Ankaralı,öncelikle karşınıdaki insanı tanımadan ve aynı zamanda da okuduğunu tam olarak anlamadan,''sen bırak bu işleri bi mezarlıkta bekçi falan ol.'' gibi hitap etme şekli gerçekten de ve kalben de inanarak söylüyorum bu platformu kullanan hiçbir arkadaşıma yakışacak bi hitap şekli değil,öncelikle tüm arkadaşlarımızın birbirine hitaben yazdıkları şeylerde saygının dozunu kaçırmadan ifade etmek istediği şeyi ifade etmesi daha doğrudur,zaten genelde de arkadaşlarımızın bu tür şeylere dikkat ettiğini siz de tüm platformu incelerseniz farkedeceksiniz.
Ben İG uzmanı olmadan önce 5-6 yıl şantiyelerde şantiye şefi olarak,4-5 yıl da kendi işimin patronu olarak çalıştım,sonra hem enerji üretimi hem de gıda üretimi yapan bi şirkette üretimden sorumlu mühendis olarak çalıştım,orada çalışırken daha İG uzmanlığı kavramı ortada yokken ben aynı zamanda İş Güvenliğinden sorumlu mühendis olarak da ilave bir görev yüklendim.Sonra İG uzmanı kavramı ortaya çıktı,eğitim aldık,belge aldık,kendimizi biraz daha eğittik,ben son 17 yılımda iş Güvenliği ile yatıp iş güvenliği ile kalktım ve hala kendimi eğitmeye devam ediyorum,geçmişte kendimde biraz işletme körlüğü oluştuğunu farkettiğim bi zamanda sırf silkelenip biraz kendime gelebilmek için o işletme körlüğünü üzerimden atabilmek için adliyeye gidip ücretsiz bilirkişilik yapabileceğimi bildirip dosya istediğim olmuştur,60 tan fazla iş kazası dosyasını tüm ayrıntılarıyla incelemiş biri olarak her bir dosyadan sonra kendi işyerime gelip ''bak bizim de şurada bir eksiğimiz var,şunu da düzeltmemiz lazım,şu uygulamamız yanlış şunu değiştirmemiz lazım'' dediğim o kadar çok şey oldu ki ve hala da eğitimim devam ediyor. Ben bazan işçilere başlarından geçen ramak kala olayları detaylı şekilde yazmalarını isterim ve o hikayeleri okuduğumda, sebep- sonuç ilişkilerini irdelediğimde halen daha aklın sınırlarını zorlayan şeylerle karşılaşıyorum.
Olaylardan sonra suçlu aramak ,bulmak ve cezalandırmak. Elbette sorumluları bulmak ve hakettikleri cezayı almalarını sağlamak doğrudur ama ama ama suçu ortadan kaldırmak veya suçun bi daha işlenmesini önlemek için sayılacak yöntemler arasında en son sırada yer alabilecek bir şeydir.Hele de İş Güvenliği gibi bir alanda bir kazanın oluşumunda ve kazanın yol açtığı nahoş durumların üzerinde nice nice etkenler devredeyken bir sorumlu bulup da bir düşük performans puanı vermekle ve iş kazasını bir kısım şefinin performansına bağlamakla iş güvenliği falan sağlanamaz.
İş güvenliği öyle muazzam derinlikte bir bilim ki öyle muazzam büyüklükte bi okyanus ki sadece bir damlasını dile burada sayfalarca yazıyla ifade etmek mümkün değildir,o yüzden burada fazla uzatmadan kesmek istiyorum.

sas

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Çalışanların performans değerlendirme yönetim sisteminde İSG önemli bir etken olmalı (Bizde %20 lik kısma denk geliyor) fakat Performans sisteminde sadece iş kazası kayıplı gün sayısından dolayı çalışanın performansının düşük göstermek doğru bir uygulama olduğunu düşünmüyorum. Bölüm yöneticisinin iş güvenliğine bakış açısı da önemli, çalışma sırasında gerekli önlemler aldırıyor mu? İş izin sistemini kullanıyor mu? Risk analizi vb. çalışmalara katkı sağlıyor mu? İşi acele deyip çalışanlar üzerinde baskı kuruyor mu? Çalışanlarının yasal olarak fazla mesai sistemine, gece çalışması yasal sürelerine, izin sistemine, hafta tatili dinlenmesine, öğle arası ve ara dinlenme gibi çalışmalara göre uygun çalıştırıyor mu? Kendi bölümü ve işi ile ilgili toolbox İSG eğitimleri veriyor mu? gibi bir sürü etkenlerin birlikte değerlendirilmesi gerekir. Bir Kalite bölümü çalışanının iş kazası geçirme olasılığı ile bir mekanik bakım çalışanın iş kazası geçirme olasılığı arasında da fark var. Aynı şekilde Satınalma Bölümü ofis çalışanı olmasına karşın onları performans değerlendirme sisteminde bölümünde iş kazası kayıplı gün sayısı olmadığı için sadece bu kriter üzerinden değerlendirme yapılmamalı. Satınalma uzmanı KKD leri zamanında alıyor mu? Kimyasal alımlarında MSDS leri istiyor mu? Taşeron çalışmalarında İSG sözleşmesi yapıyor mu? gibi bu iş uzar gider.
Meslektaşlarım biraz daha sakin bir birimize yazalım.
100 tane madde sıralasam böyle saçma bir fikir aklıma gelse de bu maddeler arasına yazmaya utanırdım. Bu da uygun değil
ostum kullandığın nick le uzaktan yakından ilgin yok, sen bırak bu işleri bi mezarlıkta bekçi falan ol. kader der çayını içersin. Bu da uygun değil

Saygılarımla,

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.