International Certificate in Safety Management- C Sınıfı Denkliği Var mı ?

ahmetd80

Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar,
2005 yılında yurtdışında "British Safety Council" tarafından verilen "International Certificate in Safety Management" adlı sertifikanın C tipi iş güvenliği sınavına eğitime katılmadan doğrudan giriş için denkliği, yeterliliği olup olmadığı hususunda bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim. Telefonla İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünü de aramış olmama rağmen, "yeterliliği yoktur" a gelen boşuna uğraşmayın gibi bir cevap aldım, yani yeterli derece aydınlanmadım. Bu talebimi ÇAlışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında resmi olarak yapabileceğim yer tam olarak neresidir onu da çeşitli kereler kurumu aramış olmama rağmen bulabilmiş değilim.

Ayrıca sorumu doğru başlık altında açmamış olabilirim, ama bana en yakın konu burası gibi geldi..

Selamlar,
Ahmet

Kaan SAKA

TÜİSAG Kurucusu
Admin
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Ahmet bey merhaba,
Bakanlığın cevabı ne kadar tatminkar olmasa da dedikleri doğrudur.
Dışarıdan alınan hiç bir iş güvenliği (international olsada!) sertifikasının ülkemizde geçerliliği yoktur.
Bununla ilgili mevzuatlar da bir bildirim yapılmamıştır.
İyi çalışmalar,

ahmetd80

Üye
TÜİSAG Üyesi
Kaan Bey teşekkürler bilgilendirme için,
Ancak yönetmelikte;

(2) Yurtdışından alınan iş güvenliği uzmanlığı veya eşdeğer belgeye sahip olan mühendis, mimar veya teknik elemanlardan;
a) Sahip olduğu belge ile en az yedi yıl çalıştığını belgeleyenlerden (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olanlara (A) sınıfı,
b) Sahip olduğu belge ile en az üç yıl çalıştığını belgeleyenlerden (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olanlara (B) sınıfı,
c) Sahip olduğu belge ile müracaat ederek yapılacak (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olanlara (C) sınıfı,
iş güvenliği uzmanlığı belgesi Ek-1’deki örneğine uygun olarak Bakanlıkça verilir.
(3) İkinci fıkranın (c) bendine göre (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi almak isteyenlere sadece bir kez doğrudan sınava girme hakkı tanınır.

şeklinde bir madde var. Mevzuatı bilmiyorum ancak yönetmelikte böyle bir madde bulunmakta.
Buradan yola çıkarak Bakanlığa konu hakkında daha önceden benzer sertifika/belgelerle talepte bulunmuş arkadaşlarımız yok mu acaba içimizde? Veya bunu resmi olarak hangi şekilde talep edebileceğimizi bilen arkadaşlar da yardımcı olabilirler belki.

Teşekkürler,
Ahmet Derin
İnşaat Müh.

Kaan SAKA

TÜİSAG Kurucusu
Admin
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Ahmet bey merhaba,

Yukarıda yazdıklarınız doğrudur. Ama dediğim direk sertifika verilecek gibi bir denklik yok. Sınava girmeden bir belge vermiyorlar. Anca sınava girebilirsiniz.
Size tavsiyem bir eğitim firmasına gitmeniz. Deneyimleriyle bu konuda size yardımcı olacaklardır. Ama buradan benzer işlemleri daha önceden yapmış bir arkadaş varsa size yardımcı olacaktır.

İyi çalışmalar,

ahmetd80

Üye
TÜİSAG Üyesi
Kaan Bey,
Yönetmelikte dediğiniz gibi sınava girmek şart diye belirtilmiş. Benim merak ettiğim eğitim kurumundan eğitim almadan yani bu iş için 2000-2500TL gibi bir harcama yapmadan direkt sınava girebiliyor muyuz? Gittiğim eğitim kurumu da bu konuda beni önce Bakanlığa ardından da YÖK e yönlendirdi. Ancak YÖK bizim yetkimizde değil dedi, Bakanlık da - İş Sağlığı Ve Güvenliği Genel Müdürlüğünden bir yetkili, yurtdışından alınan belgeler Türkiye'de geçmez diye işi kestirip attı.

Kaan SAKA

TÜİSAG Kurucusu
Admin
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Ahmet bey,
Konu benimde aklımda olsun. Bende bir araştırma yapayım.
Birşeyler bulabilirsem sizinle paylaşırım.
İyi çalışmalar,

Fatih ÖZCAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Ahmet bey,

Yönetmelik açık aslında belgenizle eğitime girmeden direk sınava girebilirsiniz yanlış bilmiyorsam tek sınav hakkı oluyor bu şekilde. Memur her yerde memur yönetmeliği okudular mı merak edip araştırdılarmı araştırmak lazım. Yazılı müracaat ederseniz daha doğru bilgi vermek zorunda kalırlar..

ignats

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
yurtdışı diploma denkliği iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılabilir miyim?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.