Inşaat Şantiyelerinde Sorumluluk

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında ikeremk tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. selehattin

  selehattin TÜİSAG Üyesi  Şantiyede bildirimli çalışmadıgınız sürece üzerinizde hiç bir yasal zorumluluk yoktur.

  A sınıfları bir danışmanlık firması yok ise kesinlikle danışmanlık yapamaz.

  OSGBlerin hiç birisi danışmanlık hizmeti ( bildirimsiz hizmet) veremez.

  OSGBde iç görevlendirme yapılması belgenizin işlemesi açısından yeterli değildir.

  İnşaatlarda çalışan C sınıf uzmanların süreçleri işlemez. 2 istisna dışında. Satış ofisleri üzerinden bildirim yapıldıysa ve veya mayıs ayı sınavına gıreceklere santıyede calıstıklarını kanıtlamaları durumunda bakanlık bu hakkı tanımıstır.

  A sınıfının olmasına ragmen sizin imza attıgınız evraklar sebebı ile üzerinizde bir yukumluluk olması soz konusu degıldır. Yapmamanız gereken sey isg defterine kesinlikle imza atmayın. O zaman usulsuz iş yapılmış oluyorsunuz.


   
  ebirol bu yazıya teşekkür etti.
 2. ebirol

  ebirol TÜİSAG Üyesi

  verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim, ben yeni girdim sınava ve şantiyede çalışma ihtimalim var, açıkçası uzman sürecinin işlemesi benim için önem arz ediyor. Bundan önceki dönemde belge alan bir arkadaşım şu an şantiyede bakanlık bildirimi yapılmaksızın taşeronlardan birinde (kaba inşaat) c sınıfı uzmanlık yapıyor sadece SGK bildirimi ile. Onun için sürecin işlemesi mümkün değil mi? Bir de burada çalışırken ve süreç işlerken yada işlemezken, dışarıdan başka yere hizmet vererek süreci işletmek mümkün olabilir mi? Biraz ayrıntılı sordum ama sorunlarım için yardımcı olabilecek herkese şimdiden teşekkürlerimi sunarım.

   
 3. selehattin

  selehattin TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşınız belgesi geçerli değildir. İşletmek için firmanın satış ofisi üzerinden bildirim yapabılırsınız veya bir firma ile anlaşıp sigortanızı yatırdıgı surece belgenızı e devlete ısletıp kullanabılırsınız. 2 sigorta primi yatırılınca bır problem olmamakta.

     

   
  ebirol bu yazıya teşekkür etti.
 4. ebirol

  ebirol TÜİSAG Üyesi

  Tesekkur ederim arkadasima iletecegim, benim icin durum bu kadar zor degil sanirim, sadece SGK bildirimi de olsa ilk soylediginizden yola cikarak ispatlayarak surecin sayilmasi mumkun

   
 5. Saim01

  Saim01 TÜİSAG Üyesi

  Benim de bir sorum olacak ben tehlikeli sınıfta bir fabrikada çalışıyorum ancak muhtemelen sınıfının çok tehlikeli olması gerek (prefabrik üretim ve sahada bunların montajı yapılıyor). Sorum şu ben c sınıfıyım acaba burda çalışmaya devam edersem sakata gelir miyim? NACE kodu daha değişmedi herhangi bir kazada biri ölürse bana gelip bura nasıl tehlikeli sınıfta, çok tehlikeli olması gerek, sen c sınıfı olarak burada çalışamazsın gibi şeyler denir mi? Ayrıca bir sorum daha var fabrikada toplam 150 kişi çalışıyor. Ben gelmeden fabrika 1.5 senedir c sınıfı bir uzman çalıştırıyordu danışman olarak o uzman hala çalışmakta ve isg katipte o kayıtlı şu an. Buna göre sorumluluk kimde? Ben de isg katipe kayıt olabilir miyim 2.isg uzmanı olarak? Olamazsam sürem işler mi? Çok teşekkürler herkese...

     

   
 6. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  Saim kardeşim,
  Söz konusu kişi İSG Katipte onaylı iş güvenliği uzmanı olarak gözüküyorsa bu işyerinin tehlikeli veya az tehlikeli sınıfta olması gerekir. Lütfen işyerinizin sınıfını bir zahmet öğreniverin. Bu durumda siz değil bu kişi öncelikli olarak yetkili ve sorumludur. Ayrıca çalışan uzmanın isg katipte danışmanlık gibi görevlendirilmesi söz konusu olamaz. Ayrıca bu işyerini çok tehlkeli olarak varsaydığımızda bile aylık 50 saatlik bir süre gerekir ki size resmen çalışacak süre bile kalmayacağını üzülerek belirtmek isterim. Kalın sağlıcakla.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica