Inşaat Şantiyelerinde Sorumluluk

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında ikeremk tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ikeremk

  ikeremk TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar,

  Biliyorsunuz inşaat işlerinde B sınıf veya A sınıfı uzmanlar çalışabiliyor şuan.C sınıfı uzmanlar çalışmakla yetkili değiller,en azından bakanlık kabul etmiyor.

  Bir şantiye düşünün, A sınıfı uzman ile anlaşılmış ve aylık 45 saat üzerinden haftalık olarak 1 gün şantiyeye uğruyor.Ben ise C Sınıfı uzman olarak tam zamanlı şantiyedeyim ve ana yüklenici firmada çalışıyorum. A sınıfı uzman ise Ana yüklenicin elemanı.

  Şimdi herhangi ölümlü veya yaralanmalı bir kazada benim sorumluluğum nedir ? Benim görevim,eğitimler,günlük raporlamalar vs...
  Dediğim gibi kaza anında kim sorumlu tutuluyor arkadaşlar..Benim C sınıfı uzman olarak sorumlulukları neler kötü bir durumda.? Ayrıntılı bilgi verirseniz sevinirim.


   
 2. Onur ATALAY

  Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

  ben bunu sordum C sınıfın sorumluluğu olmadığını A sınıfında sorumluluğun olduğunu söylediler bana.

   
 3. serkan şahiner

  serkan şahiner TÜİSAG Üyesi

  A sınıfı uzmanın görev tanımı nedir? danışmanlık mı yapıyor? yoksa sözleşmesini yapıp bakanlığa bildirimi yapılmışmı?

     

   
 4. ikeremk

  ikeremk TÜİSAG Üyesi

  Tabiki öyle gözüküyor,yani bakanlığa bildirilen A sınıfı uzman..C bildirilmiyor.Bu yüzden bakanlık nezninde bir sorumluluğumuz mevcut değil.Fakat ölümlü bir kaza yaşandığında, gel bakalım c sınıfı uzman sen burda tam zamanlı çalışıyorsun,bu yüzden bu ihmalleri yapmaman lazımdı.A sınıfı ise arasıra geliyor o yüzden gözden kaçırmış olabilir,uygulamak senin sorumluluğunda diyebilirler gibi geliyor bana..Kesin ve net bir bilgiye ulaşmak lazım.

   
 5. ikeremk

  ikeremk TÜİSAG Üyesi

  Sözleşmesi yapılıp bakanlığa bildirilmiş durumda, Danışmanlık gibi bir şansları yok artık diye biliyorum.Eğer yapılıyorsada yasa dışı.En azından firma kanun dışı iş yapıyor demektir.

     

   
 6. ikeremk

  ikeremk TÜİSAG Üyesi

  Ayrıca bakanlığa bildirilmemiş olsa bile,varsayalım ki Danışmanlık yapıyor A sınıfı...Peki bu durumda sorumlu ben mi oluyorum? Çok saçma değil mi ?

   
 7. Onur ATALAY

  Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

  saçma olması için senin dediğin şeyin olması lazım söylediğim gibi öyle bir durum yok danışmansa işveren sorumlu olur.
   
 8. ikeremk

  ikeremk TÜİSAG Üyesi

  Yok zaten bakanlığa bildirimi var. A sınıfı uzman olarak bakanlığa bildirisi yapıldı.
  Bu durumda ölüm olayı gerçekleştiğinde Sorumlu kimdir ? Ucundan bana dokunur mu olay yoksa tamamen A sınıfına mı ait olur ?

  Benim sorumlu olmam için ne olmalıdır ?   
 9. Onur ATALAY

  Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

  resmiyette sorumlu.

     

   
 10. serkan şahiner

  serkan şahiner TÜİSAG Üyesi

  Senin durumunda belki yüzlerce kişi (ben dahil) var. A sınıfı uzmanın danışmanlık dışında bir sıfatla şantiyede ben hiç görmedim. ( gördüğümü söylüyorum belkide vardır) şunu unutma eğer sen iş güvenliği uzmanı isen sorumluluk almama şansın yok. yaşanmış kazaların bilirkişi raporları mahkeme süreçleri vs. gibi şeylere baktığında koordinatör olarak bildirilen kişi, iş güvenliği uzmanı şef gibi kişiler her zaman işin içindedir. Dediğim bu işi yapıyorsan sorumluluk almama şansın yok.   
 11. Onur ATALAY

  Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

  şimdi bu iş biraz karışıyor bakınız şantiye şefi dediğiniz resmi olarak sorumludur ruhsatta imzası vardır şantiye şefliği sözleşmesi yapmıştır üzerinde sorumluluk vardır. iş güvenliği uzmanına gelince şantiyelere bakan uzman A veya B sınıfıdır bakanlığa bildirilir. şimdi A sınıfı uzmanlar belgelerini kullandırıyor pek işyerlerine gitmek istemiyor onun için osgbler c sınıfı uzmanlarla bu işleri takip ediyor. aynı şekilde yapı denetim sisteminde de var denetçiler şantiyeler uğramazlar genelde teknikerleri, teknik öğretmenleri kullanır yapı denetimler ama sorumlu denetçilerdir. Burda biraz uzmanlar diken üstünde tutulmaya çalışılıyor gibi geliyor bana işlerini daha ciddiye alsınlar diye.   
 12. ikeremk

  ikeremk TÜİSAG Üyesi

  Eğer bir A sınıfı uzman, şantiyeye gelmeyerek aylık 10 Bin talep ediyorsa ve belgesini kullandırıyorsa, kanuni olarak A sınıfı sorumlu tutulmalı tüm olaylardan diye düşünüyorum.

   
  serkan şahiner bu yazıya teşekkür etti.
 13. Onur ATALAY

  Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

  bunlar sayıyla alakalı A sınıfı pek yok olanlarda inşaatta çalışmak istemiyorlar. Bakış açınız biraz yanlış bugün şantiyelerin %70 den fazlasında inşaat mühendislerinin sadece imzaları var kendileri ortada yok aylık istedikleri de 300-400 tl ve sorumlulukları çok fazla.
   
 14. kalsit

  kalsit TÜİSAG Üyesi

  kardeş senin bu soruna ne biz, ne bakanlık cevap verebilir bence. Bu konuda takdir önce mahkemenin sonra yargıtayındır. Daha bu mevzular çok yeni olduğu için örnek bi karar bulabilir miyiz bilmiyorum ama yakın zamanda bir ictihat vereceklerdir.

   
  ediko bu yazıya teşekkür etti.
 15. Eda Evliyaoğlu

  Eda Evliyaoğlu TÜİSAG Üyesi

  Ben de aynı şekilde çalışıyorum. Net birşey söyleyemem ama şantiyede tam zamanlı bulunduğumuz ve önlemleri fiilen biz aldığımız,günlük denetimi biz yaptığımız için olumsuz bir durumda mutlaka sorumlu tutulacağımızı düşünüyorum.   
 16. MehmetZengin

  MehmetZengin TÜİSAG Üyesi

  Kimse kızmasın ama ben size gerçeği anlatayım. Diyelimki ölümlü bir kaza oldu. Karakola kim gitmiş ise duruşmaya da o gidiyor. 3 ölümlü kaza gördüm prosedür hep aynı oldu. İşveren ve işverenin proje müdürü ilk sorumlulardır. Onlar mahkemeye gidince şu cümleyi kuracaklar "hakim bey veya hanım biz isg uzmanı .... ile çalışıyoruz. O sölese idi biz önlem alırdık". Sonra hakim çağırın bakıyım bu isg uzmanını diyecek veya işveren ve vekili sorumludur bana uzman falan deme diyecektir. Yeni kanun gereği ise muhtemelen artık isg uzmanını da çağırırlar. İhmali var mı yok mu diye? var ise belge 1 sene askıya alınır. İhmalin olup olmadığını ise elinizdeki belgeler ispatlar. Yapılan bir iş sonucu kişi hayatını kaybettiğine göre, iş izni var mı? işle ilgili risk değerlendirmesi var mı? sorularına uzman yanıt verebilirse onun açısından yapacak şey bu kadardır. İş izni yok ise ne olur? hakime dersiniz ki "yapılacak iş tarafıma bildirilmediği için iş izni düzenlemedim. İş tarafıma vardiya amirince bildirilse idi gerekli önlemler alındıktan ve iş izni düzenlendikten sonra çalışmaya izin verirdim". O zaman da iş izin prosedürünüzün olup olmadığına bakmak lazım. İş izin prosedürü var ve tüm amirlere (formenler de dahil) bildirilmiş mi? (imza karşılığı). Risk değerlendirmesi ise muhtemelen hiç yapılmamış bir iş değilse vardır diye düşünüyorum. Bu anlattıklarım tekil ölüm için. toplu ölümlerde olay alır başını gider. Allah kimseye göstermesin.

   
  ahmeterkin bu yazıya teşekkür etti.
 17. deng

  deng TÜİSAG Üyesi

  bende aynı durumdayım, bi OSGB ile anlaşma düzenleyecem ve bana da herhangi bir sorumluluğumun olmadığı söylendi. Biraz düşündüğümüzde, A sınıfı uzmanın yapması gerekenleri biz yapıp altlarına imza atacaz bunların, her ne kadar bakanlık kabul etmiyor falan desede, orada çalıştığımızı gösteren belgeler var. Bu durumda bi kaza olduğunda ( inş olmaz hiçbir zaman ) hatalar bölünüyordur diye düşünüyorum, sıfır sorumluluk diye bişey olmaz

   
 18. ebirol

  ebirol TÜİSAG Üyesi

  Benim bildiğim şantiyelerde de bu durum aynı bu şekilde gerçekleşiyor. Benim merak ettiğim böyle bir şantiyede çalışırsak bir C sınıfı uzman olarak isgkatip üzerinden kayıt da yaptırmadığımız için B sınıfı olmak için gereken 3 seneden sayılmıyor mu? Eğer süre işlemiyorsa inşaatta böyle bir uzmanlık yaparken aynı anda dışarıdan isg katip üzerinden başka bireyse işer yapabilirmiyiz?

   
 19. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  Evet sürenizin işlemesi için uzmanlık sözleşmesi SGK bildirimini yapılması gerekir. Ayrıca:
  Gerek koşul: İşverenle yapılacak sözleşmenin İSG katip üzerinden İSGGM'e bildirilmesi
  Yeter koşul: İşyeri ile hizmetinizin en az 3 yıl olması

   
 20. ebirol

  ebirol TÜİSAG Üyesi

  dogru mu anladim bilmiyorum, yeter kosuldan Yola cikarsak isgkatipden bildirim Olmadan da uzmanlik suresinden Sayilabiliyor Mu?

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica