Soru - Insaat Is Kazasi | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Soru Insaat Is Kazasi

Konu, 'İş Kazaları Hakkında' kısmında Hasan_k tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Hasan_k

  Hasan_k TÜİSAG Üyesi  Isg katip sozlesmemin olmadigi isyerinde olumlu is kazasi oldu burada sorumlulugum nedir ??


   
  Last edited by a moderator: 11 Mart 2015
 2. YALIKAVAK OSGB

  YALIKAVAK OSGB TÜİSAG Üyesi

  Isg katip onayı olmadan işyerine işlem yapmanız yasal olarak mümkün değildir. Dolayısı ile sorumlu tutulamazsınız. Ancak bu hususta rahat davranmanızı tavsiye etmem. Malum bilirkişi mevzuata ne kadar hakim, raporunda ne yazar, kimi ne kadar suçlu bulur belli olmaz, savunmanızı dayanakları ile beraber sağlam yapın!!

   
  Hasan_k bu yazıya teşekkür etti.
 3. Hasan_k

  Hasan_k TÜİSAG Üyesi

  İfademde oranın uzmanı gibi ifade verdım.İfademi geri almam durumu sözkonusumu?

     

   
 4. YALIKAVAK OSGB

  YALIKAVAK OSGB TÜİSAG Üyesi

  Ilgili ve düzgün bir avukattan yardım almanızı tavsiye ederim. Tatsız durumunuz ile ilgili dosyanız ve mevcut içtihatlar araştırılıp, incelenmelidir. Detayları bilmeden afaki cevaplarla sizi yanlış yönlendirmek istemem.

   
 5. Hasan_k

  Hasan_k TÜİSAG Üyesi

  Birde ot
  Eyvallah. Birde iki aylık bir hizmet sözlesmesi var fiili olarak çalışmaktayım bu sorun olurmu.Hizmet sözlesmesi ve fiili olarak çalışıyo olmam.Firmalar birbirini onaylamamış.Zaten adam tespit öneri defteri almadı risk analizine imza atmadı .Atsada zaten gecerlı sayılmazdı herhalde.

     

   
  Ramazan TUNÇ bu yazıya teşekkür etti.
 6. silifke

  silifke TÜİSAG Üyesi

  SGK piriminiz ne üzerinden yatıyor? Yada o işyerinde İSG uzmanı olarak görev yaptığınız biliniyormu , size ve çalışanlara beyan edildimi? Yani eğer bunlara cevabınız evet ise Bence Siz orda Hakim gözünde sorumlusunuz, İSG katip de sözleşmeniz olmaması sizi bazı sorumluluklardan kurtarmaz, Yinede arkadaşın dediği gibi sağlam bir Avukatdan bilgi ve destek almanız sizin yararınıza olacaktır.

   
  Last edited by a moderator: 14 Mart 2015
 7. Hasan_k

  Hasan_k TÜİSAG Üyesi

  SGK primimi OSGB yatırıyo orayla sözlesme var ama işveren e devlet şifresini almadı.Katip üzerinden sözleşme yapılamadı.Tespit öneri defterinı almadı.Eğitimler verilmedi.
   
 8. YALIKAVAK OSGB

  YALIKAVAK OSGB TÜİSAG Üyesi

  Hasan Bey,
  Mevcut mevzuatımızda bütün sözleşmelerin yazılı yapılması gerekmemektedir. Sizin o işletmenin uzmanı olduğunuza dair bir şahit bile olması yeterlidir ki firmanın risk değerlendirmesini yaptığınızı, fiilen Uzmanlık Görevini ifa ettiğinizi söylüyorsunuz. Dolayısı ile atamanın onaylanmamış olması durumu maalesef sizin açınızdan olumlu bir etken olmaktan çıkmıştır. Şu andan itibaren kazadaki sorumluluğunuzu belirleyecek tek etken görevinizi nasıl ifa ettiğiniz ( kaza nedeni ile ilgili tespitte bulundunuz, döf açtınız, eğitimleri verdiniz mi vs...).   
 9. Hakan Tan

  Hakan Tan TÜİSAG Üyesi

  Aynı durumu bende yaşadım önümüzdeki günlerde duruşmam var. Benim ise ne OSGB nede çalıştığım firma ile sözleşmem yok. İsg katipten atamam da yok. OSGB tek taraflı olarak şirket ile benim o şirkete atandığımı bildirmiş. İmza vs yok. Sigortamıda ödememiş. Ayrıca harcı yatırıp belgemide almış değilim. Kazada benim çalıştığım firmada değil, çalıştığım firmanın üst işverenin x firmasına vermiş olduğu iş yapılırken gerçekleşmiştir. İş benim firmamın sahasında grçekleştiği için. Güvenliklerini kontrol etmediğim için suçlamış bilirkişi. Komik olan şu davada ne şirketimin A sınıfı uzmanın nede X şirketinin iş güvenliği uzmanın adı geçmiyor. Bense kolluk kuvvetlerine ifade verdiğim için başıma bu geliyor. Suçsuz olduğumu biliyorum fakat Hakime nasıl anlatırım kaygım bu. Bu işten anlayan avukatta çok az ? Sonuç ne olur fikri olan varmı ?

     

   
 10. silifke

  silifke TÜİSAG Üyesi

  Bu tür olaylar her zaman olur. Özellikle Jandarma , Polis vs hiç br ön araştırma yapmadan hemen önüne geleni alır tutanak imzalatır.Yada çalışanlar ve bazı kendini bilmez sorumlular, siz orada olmasanız bile yada çalışmasanız bile bir olay sonrasında sizi hemen kolluk kuvvetlerinin önüne atarlar. Eğer olayı görmediyseniz yada bu olaya dahil değilseniz kolluk kuvvetlerine benim bu konu ile bilgim yoktur burda bile değildim deyip geçmektir.Bazen şantiyede çalışanlar bir kaza olduğunu sizinde gelmenizi isterler, hatta ambulans ile hastaneye sizin gitmenizi isterler.Bu tür olayları çok görüyorum sanki olay direk benim üzerime yıkılacakmış gibi bir durum , sonrasında ise hakime ayıkla pirincin taşını.Bu tür çağrılara sakın cevap vermeyin , bu konularda firmanın idari işleri yada saha mühendisleri var, ilkyardım personeli var. Şimdi sizin olaya gelince Hocam siz o ortamda imzanız yok oama gerçek zamanlı olarak İSG uzmanlığı yapıyormusunuz? Çalışanlar sizin İSG uzmanı olduğunuzu biliyormu ? Eğer bunlar evet ise tabikide sizin o ortamda başkaları için bile önlem almanız gerekirdi.Ama yok ben hiç gitmedim o ortama ,imzam bile yok sadece firma beni görevlendirmiş diyorsanız , direk hakime böyle anlatın.Meslekte yeni bir iş güvenliği uzmanı olduğunuzu , OSGB firmasının sizi oraya görevlendirdiğini ama bu konuda bilginizin olmadığını anlatırsanız sorun olmaz , biraz cık konu uzar , Firma sahibi işveren ve diğer sorumlu arkadaşlar bu durumdan paçalarını kurtaramazlar.   
 11. Egemen_01

  Egemen_01 TÜİSAG Üyesi

  Bu tür olayların önüne geçilmesi amacı ile OSGB denetimlerinde artık OSGB ile hizmet verilen işyeri arasındaki isg katip sözleşmesinin ıslak imzalı (uzman ve hekimin imzalarının yer aldığı) çıktıları isteniyor. Amaç; OSGB lerin uzman veya hekimleri işyerlerine görevlendirirken uzman veya hekimin " işyerine görevlendirilmiş olduğumdan benim haberim yoktu" gibi söylemlerin önüne geçilmesi. Özellikle OSGB de çalışan uzman ve hekim arkadaşlar, bazı arkadaşların "ıslak imzalı isg katip sözleşmesine gerek yok" söylemlerine itibar etmeyin.   
 12. Hakan Tan

  Hakan Tan TÜİSAG Üyesi

  Ben sahada ne eğitim verdim nede başka birşey. Hiç biryerde imzam yok sahaya git sen buranın isg sin dendi bende gittim. Dediğim gibi daha belgemi bile almamıştım. Kazanın gerçekleştiği şirkete iş verende benim şirketim değil. İfade vermem yaktı beni. Az önce avukatla görüştüm dava açıldımı dedi ? Evet dedim belki dava açılmadan önce gitmiş savcı ile görüşmüş olsam davada ismim geçmiyecek idi. Ben suçsuz olduğuma inanıyorum fakat nasıl ispatlarsın derdini nasıl anlatırsın sıkıntı sıkıntı işte bunlar sakın olaki ifade vermeyin böyle bir olayda susun gerekirse avukat tutup ifade verin.

   
 13. OmerBaglar

  OmerBaglar TÜİSAG Üyesi

  Hakan Bey,
  Öncelikle çok geçmiş olsun, daha doğrusu böyle durumda ne denir bilmediğimden geçmiş olsun diyorum. Bu forumu takip ediyorsanız mutlaka hatırlarsınız. Geçen senelerde İstanbul'da MG İnşaat çalışanı 2 işçi hayatını kaybetmiş ve neticesinde Tekstil Mühendisi C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı arkadaş tutuklanmıştı. O arkadaşın tutuklanmasına sebep olan durum yine savcıya verilen ifade idi. Şimdi sizin durum bu olaydan biraz daha karışık gibi duruyor. Resmiyette sizin herhangi bir atamanız yok fakat fiili olarak var, alt işveren - üst işveren vs. durumları derken bu süreç uzayıp gidecek ama içinizi ferah tutmanızda fayda var.
   
 14. Emrah Akkaya

  Emrah Akkaya TÜİSAG Üyesi

  Benimde başımdan ölümlü iş kazası geçti , gerçekten cok sıkıntılı bir durum o yüzden seni cok iyi anliyorum meslekteşım , ben isg uzmanlığını bıraktım cünkü bir dünya firma yüklüyo OSGB üzerinize ve yetişmeniz imkansız umarım bilir kişi tutanağında size asli kusur yazmaz.

   
 15. soner maluhan

  soner maluhan TÜİSAG Üyesi

  Emrah bey siz mahkemeye çıktınız mı? Benim de başıma ölümlü iş kazası geldi haziran ayında mahkemem var. tecrübelerinizden faydalanmak isterim.   
 16. Şua

  Şua TÜİSAG Üyesi

  iş kazasının hangi sektörde olduğunu da yazar mısınız rica etsem.

   
 17. m.erol

  m.erol Guest

  Ifadeyi neden verirsin be arkadaş
  Avukatım ile vermek istiyorum deseydin ya den şimdi herşeyi anlatmışaındır
  Sana sorulacak bu belgeler nerede eğitimler nerede diye ne diyeceksin naylon uzmanlık yapıyon bide ben burada uzmanım diyorsun bu olay sana patlar yarın mahkeme de işveren olsun tüm çalışanlar senin aleyhine ifade verir
  Tazminat Davası açarlar bi de.
  Tek yapacağın bişey vardı benim haberim yok bu iş yerini tanımıyorum diyecektim geçmiş olsun Allah yardımcın olsun işveren seni de denetlemek sana da yaptırmak zorunda olduğu için yine olay ona parlar merak etme işveren sonuçta para onda

   
 18. Emrah Akkaya

  Emrah Akkaya TÜİSAG Üyesi

  Bilirkişi raporunda uzmanda kusur yoktur yazmış , cünkü benim bütün evraklarım , eğitimlerim ve sahada o çalışanın kkd kullanmadığına dair fotograflı raporum mevcuttu o yüzden mahkemeye çıkmadım hiçte ifadeye çagırmadılar size kolay gelsin..

   
 19. Şua

  Şua TÜİSAG Üyesi

  Emrah bey eğitiminiz kaç saatti yani 12 ya da 16 saat yapabilmiş miydiniz. Buna da dikkat ediyorlar mı?

   
 20. Emrah Akkaya

  Emrah Akkaya TÜİSAG Üyesi

  Yok ona dikkat etmiyorlar , 4 saat yapmıştım ve ayrıyetten ustabaşı tarafından işbaşı eğitimi verilmişti..

   
  Şua bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşÜyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

 1. yalıkavak osgb yorum

Yandex.Metrica