Ilgili Firma Dişindan Risk Analizi Yapan Uzman.... | Sayfa 2 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Ilgili Firma Dişindan Risk Analizi Yapan Uzman....

Konu, 'Risk Tanımı ve Risk Değerlendirmesi' kısmında chemistanbul tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. okan dasdemir

  okan dasdemir TÜİSAG Üyesi
  Açıkçası bakanlıktaki personelin verdiği bilgilere itimadım yok. Mevzuatın neresinde yazmışlar risk analizini yapacak olan uzman firmada görevli olmalıdır diye? Eğitimler için bunu yaptılar ancak risk analizi ve acil durum planları için henüz böyle bir düzenleme yok.


   
 2. uzmknn

  uzmknn TÜİSAG Üyesi

  iş güvenliği uzmanlarının görev ve yetkileri bellidir. uzmanın görevi risk analizi, acil durum planı,eğitimdir. Bakanlığın bu görevleri yapamassınız demesi son derece yanlış ki bunlarıda dediklerine inanmıyorum. şuan ortam çok karışık kimin ne dediği belli değil. herkes mevzuatı okuyor bende okuyorum yorumlar farklı oluyor

   
 3. Fatih ÖZTÜRK

  Fatih ÖZTÜRK TÜİSAG Üyesi

  yok hayır gayet başarılıydım :) çalışmamı detaylı yapmıştım.

     

   
 4. eylul.uc

  eylul.uc TÜİSAG Üyesi

  bakanlığın bunları dediğine inanmıyorum demişsiniz, neden yalan söyleyeyim. Bende iş güvenliği uzmanıyım ve bende bu işten para kazanıp işimi en iyi şekilde yapmaya çalışıyorum. Ben 170 'i aramadım, ilgili birimi aradım, inanmıyorsanız sizde arayın konuşun,farklı birşey söylerlerse bizi de bilgilendirin lütfen.

   
 5. GökayAydogan

  GökayAydogan TÜİSAG Üyesi

  Bende aynısını diyordum, ağzına sağlık..
  Bizler artık ÇSGB'den sertifikalı uzmanlarız risk analizi de yaparız, eğitimde veririz, acil durum eylem planı da hazırlarız... Gelsin müfettiş denetlesin sonuçta iyi niyet denilen bir durum söz konusu.. İşverene veya size bu durumdan dolayı ceza mı kesecek... İşveren kanuni zorunluluğu yerine getirmiş, iş güvenliği uzmanı danışmanlığını yapmış ve bilgilerini paylaşmış... Maliye açısından da serbest meslek makbuzunu kesmiş, KDV 'sini gelir vergisini kesmiş.. Bunda yasal olmayan ne var Allah Aşkına...

     

   
 6. GökayAydogan

  GökayAydogan TÜİSAG Üyesi

  Eğitim yönetmeliğinde işyerinde görevli iş güvenliği uzmanı yazıyor.. İşverenden görevlendirme yazısı al, imza ve kaşeli.. İş bitiminde faturanı kes .. Al sana görevli iş güvenliği uzmanı ...

  İşyerinde sigortalı olarak çalışan diyor mu ? Sigorta primi yatmış uzman diyor mu ? Hayır..

   
 7. uzmknn

  uzmknn TÜİSAG Üyesi

  Ben size yalan söylüyorsunuz demedim ki , bakanlığın ne yaptığını ne dediğini bilmediğini, mevzuat yorumlarının farklı şekilde anlaşılabildiğini söylemek istedim. Dediğim gibi size yalancı demedim.
   
 8. erol77

  erol77 TÜİSAG Üyesi

  ÇSGB FATURA OLAYANI KARIŞAMAZ. FATURA OLAYLARINDA YETKİLİ MALİYE BAKANLIĞIDIR. CALIŞMA BAKANLIĞI FATURA SORAMAZ ZATEN NEYİN TARTIŞMASI BU AYRICA ÜCRETSİZDE YAPILABİLİR BU HİZMET İLLA ÜCRET ALINMASI GEREKMEZ.   
  GökayAydogan bu yazıya teşekkür etti.
 9. imsiyat

  imsiyat TÜİSAG Üyesi


  bu konu hakkında 170 in bana cevabı :

  KAŞEYE GEREK YOK . MAKBUZA GEREK YOK .

     

   
  uzmknn bu yazıya teşekkür etti.
 10. Seyyun

  Seyyun TÜİSAG Üyesi

  İyi gunler arkadaslar, az önce alo 170 i arayıp sordum,

  C sınıfı işyerleri için işveren kendi yapabilir,dısarıdan tekil olarak bir isg uzmanıyla anlaşma diye bir sey yoktur dedi..

  İşin gerçegi ses tonu pek inandırıcı gelmedi ama söyledikleri böyle..   
 11. deryaözden

  deryaözden TÜİSAG Üyesi

  Bakanlıktan aldığım cevap benzerdir. Fatura kesilmemesi firmanın maliyeyle olan sorunudur. Benim anlamadığım; Uzmanın yaptığı bütün çalışmalar OSGB de çalışmıyor diye yok sayılacaksa, neden uzmanlık belgesi verdiki herkes OSGB de çalışmak zorunda değil ki, bakanlık kendi verdiği belgeyi tanımıyor demektir. sadece Eğitim, mevzuatla geçerli olanlar net bir şekilde belirlenmiş durumda.   
  uzmknn bu yazıya teşekkür etti.
 12. Fatih YEDİC

  Fatih YEDİC TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar Selam
  Şirket kurmamış makbuz kesemeyen bir iş güvenliği uzmanı risk analizi yapacağı firmaya 1 günlük sigorta yaptırıyor diyelim.
  Sizce risk analizinde yazmış olduğumuz tarih ile sigortanın yapıldığı tarihin aynı olması şart mı ? Sonra biri (müfettiş, kurum) çıkıp risk analizini şu gün yapmışsın sigortan 3 gün sonra yatmış gel bakalım buraya der mi ?
  Düşünceleriniz çok değerli, detay bir husus yorumlarınızı bekliyorum.
  İyi çalışmalar...

   
 13. Berrin Kaya

  Berrin Kaya TÜİSAG Üyesi

   
 14. ilkernacar

  ilkernacar TÜİSAG Üyesi

  Risk analizini bir işletme mezunu hatta ilkokul mezunu bir kişi bile yapabilir. Altına imza bile atmasına gerek yok. Çünkü yönetmelik der ki işveren yapar veya yaptırır. İSG uzmanına veya OSGB ye yaptırır demiyor. Sigorta, makbuz, vs. hiçbirşeye gerek yok. Anlaşmanıza bağlı.
  Ancak eğitim ve Acil Eylem Planı meselesine gelince 2 şık var.
  A)OSGB ile anlaşılacak
  B)Kendi bünyesinde çalışan İSG Uzmanı veya dışarıdan danışmanlık hizmeti alacak ise ilgili İSG uzmanını 1-2 günlük sigortalı gibi bünyesinde gösterecek.
  Karışan nokta şu ki; işverenler hazır eğitim ve acil durum planı için İSG uzmanı ile anlaşıyorken aradan risk analizini de çıkarttığı için risk analizi için de OSGB veya sigortalı personelinin yapması gerek gibi bir kanı oluşmakta.

   
 15. Real

  Real TÜİSAG Üyesi

  Olur mu öyle şey ya. Siz sanırım işverensiniz. Risk analizinin altına imzayı çaktığın an işin biter. Bence şöyle denmeliydi "Arkadaşlar RD yi bi uzmana yaptırabilirsiniz eğer yetkinizi varsa (işveren olduğunuz halde resmen iguysanız) imzasını kendiniz atabilirsiniz". Kaldı ki işveren kendi RD hazırlayamaz bile. Yönetmelikte bahsedilen konu yetki değil yardımcı olmaktır sadece.   
 16. Real

  Real TÜİSAG Üyesi

  Ama kiminle yapar ? tek başına mı?

   
 17. ngkazak

  ngkazak TÜİSAG Üyesi

  İşveren yükümlülüğü
  MADDE 5 – (1) İşveren; çalışma ortamının ve çalışanların sağlık ve güvenliğini sağlama, sürdürme ve geliştirme amacı ile iş sağlığı ve güvenliği yönünden risk değerlendirmesi yapar veya yaptırır.
  (2) Risk değerlendirmesinin gerçekleştirilmiş olması; işverenin, işyerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması yükümlülüğünü ortadan kaldırmaz.
  (3) İşveren, risk değerlendirmesi çalışmalarında görevlendirilen kişi veya kişilere risk değerlendirmesi ile ilgili ihtiyaç duydukları her türlü bilgi ve belgeyi temin eder.
  Risk değerlendirmesi ekibi
  MADDE 6 – (1) Risk değerlendirmesi, işverenin oluşturduğu bir ekip tarafından gerçekleştirilir. Risk değerlendirmesi ekibi aşağıdakilerden oluşur.
  a) İşveren veya işveren vekili.
  b) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürüten iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri.
  c) İşyerindeki çalışan temsilcileri.
  ç) İşyerindeki destek elemanları.
  d) İşyerindeki bütün birimleri temsil edecek şekilde belirlenen ve işyerinde yürütülen çalışmalar, mevcut veya muhtemel tehlike kaynakları ile riskler konusunda bilgi sahibi çalışanlar.
  (2) İşveren, ihtiyaç duyulduğunda bu ekibe destek olmak üzere işyeri dışındaki kişi ve kuruluşlardan hizmet alabilir.
  (3) Risk değerlendirmesi çalışmalarının koordinasyonu işveren veya işveren tarafından ekip içinden görevlendirilen bir kişi tarafından da sağlanabilir.
  (4) İşveren, risk değerlendirmesi çalışmalarında görevlendirilen kişi veya kişilerin görevlerini yerine getirmeleri amacıyla araç, gereç, mekân ve zaman gibi gerekli bütün ihtiyaçlarını karşılar, görevlerini yürütmeleri sebebiyle hak ve yetkilerini kısıtlayamaz.
  (5) Risk değerlendirmesi çalışmalarında görevlendirilen kişi veya kişiler işveren tarafından sağlanan bilgi ve belgeleri korur ve gizli tutar.


  Geçiş hükmü
  GEÇİCİ MADDE 1 – (1) 6 ncı madde uyarınca oluşturulacak risk değerlendirmesi ekibinde, mezkûr maddenin birinci fıkrasının (b) bendinde sayılanların bulundurulma zorunluluğu Kanunun 38 inci maddesinde belirtilen sürelere uygun olarak aranır.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica