Ilgili Firma Dişindan Risk Analizi Yapan Uzman....

Konu, 'Risk Tanımı ve Risk Değerlendirmesi' kısmında chemistanbul tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. chemistanbul

  chemistanbul Banned  arkadaşlar bakanlık ile risk analizi için bir görüşme yaptım.

  ÖNEMLİ..! 170 DEĞİL BAKANLIK (MEVZUAT DAİRE BAŞKANLIĞI)............
  risk analizlerini firmada görevli olmayan bir uzmanın yapması konusunda.

  arkadaşlar risk analizi ekip tarafından yapılır.eğer firmada görevli uzman varsa uzmanda bu ekip içinde yer alır.eğer yoksa ekipte yer almaz.destek görevlisi olarak hizmet verebilir.buraya kadar biliyoruz.sorun burada başlıyor zaten.

  şöyle ki;

  uzman destek görevlisi olarak risk analizi yaptığı firmaya MAKBUZ KESMEK ZORUNDA.....yoksa "ben amme hizmeti yapıyorum, para almıyorum" olmuyor yani.eğer uzman dışarıdan risk analizi yapacaksa mutlaka makbuz kesmek zorunda.

  yani son bilgilere göre toparlayacak olursak;

  firma risk analizi yaptıracaksa eğer;
  1-ya bireysel çalışan uzmanı sigortalı gösterecek 1-2 gün. yada uzman risk analizini yapacak ama imza atmayacak.yani firma kendi kurduğu ekiple yapmış gibi olacak.uzmanın ismi geçmeyecek.
  2-veya OSGB den hizmet alınacak. buradan anlaşıldığı gibi DANIŞMANLIK FİRMASI nın risk analizi faturası olmuyor.çünkü uzman sigortalı gösterilmek zorunda.


  bilginiz olsun.


   
  izmir35, SS001, zehratrm ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. GökayAydogan

  GökayAydogan TÜİSAG Üyesi

  Chemistanbul arkadaşım , serbest meslek makbuzu çıkartıp gittiğin yerlere bunu kesebilirsin ..... 50'den az çalışan olan az tehlikeli yerlerde İş Kanunu 30.06.2014 tarihinde çıkacak.. Ama risk değerlendirme 01.01.2013 tarihinde yürürlüğe girdi.. Firmalar illa ki OSGB ile anlaşmak zorunda mı ? Öyle bir şey yok... Uzmanın da illaki orada çalışmasına gerek yok..

   
  serdarpala ve Volkan ERDEM bu yazıya teşekkür etti.
 3. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  mevzuat daire başkanlığında görüştüğüm bayan iki şekilde olacağını belirti özellikle üstüne basa basa.yani ya bünyesinde çalışacak (1-2 gün sigortalı göstermeyle bunu hallledebilirsiniz.). yada OSGB den hizmet alacak dedi.kişi orada sigortalı gösterildiği zaman sigorta süreleri araştırılıyor dedi.bilginiz olsun.yani toplamda çalışma saatleri araştırılıyor dedi.
  kişinin kendi makbuz kesmesinin uygun olmadğınıda belirtti.bu kabul edilmiyormuş.

     

   
 4. Koray Seven

  Koray Seven TÜİSAG Üyesi

  Bu konunun hala tartışılıyor olması gerçekten çok enteresan,iş güvenliği uzmanı olsun yada olmasın işveren kendisi de risk analizini yapabilir.Burada dikkat edilmesi gereken 01.01.2013 ' den sonra risk analizi yapmış mı? ya da bir uzmandan destek alıp hazırlamış mı? Bakanlığın işi zorlaştırıp işverene git şurada bu işi yaptır, OSGB harici biz kimseyi tanımayız diyeceğini zannetmiyorum.Ayrıca belgenin size bakanlık tarafından gönderildiğini düşünürsek bu bile sizi yetkili kılıyor.Sigortalı olmaya gerek yok,işverene bu konuda yardımcı olabilirsiniz.Risk analizinin altına imza atabilirsiniz.Bağlayıcılığı olmaz , işveren tamamen mesuldür.Kolaylıklar dilerim.

   
 5. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  Koray bey burada amacımız işi zorlaştırmak değil.mevzuata uygun şekilde çalışma yapılmasını sağlamak, bun akatkı sağlayabilmek.öncelikle bizim işimiz belli mevzuatlarla yönetilen bir iş olduğu için kişisel zanlarla hareket etme lüksümüz yok maalesef.evet hala tartışılıyor olması bazı yönetimsel eksikliklrein varlığının bir göstergesidir.bu noktada en güçlü kaynak olan bir birimden edindiğim bir bilgiyi sizinle paylaştım.eğer buna itibar etmezseniz bu sizin bileceğiniz bir iştir.bakanlık OSGB haricinde kabul etmem demiyor.dediği; risk analizinin 3 farklı şekilde yapılabileceğidir.
  1-firma bünyesindeki uzman tarafından
  2-uzman bulundurma zorunluluğu yok ise;
  a-OSGB den hizmet alabilir
  b-işveren kurduğu ekiple kendisi yapabilir.
  c-bir uzmandan hizmet alabilir(bu da iki yolla olabilmektedir)
  *** uzmanı bünyesinde 1-2 gün sigortalı gösterir(eğer risk analiz çalışmasından hayatını kazananlar varsa veya hem uzmanlık yapıp hemde risk analizi yapanlar varsa; sigorta prim günleri araştırıldığından maksimum mesai süresini geçmemeye dikkat edilmelidir.aylık çalışma süresi geçilmemelidir.)
  *** uzmandan destek alır ama sigorta yapmak istemiyorsa risk analizinde uzmanın imzası bulunmaz


  bu kadar açık ve net.

     

   
  RUHAN BAYRAKTAR ve ESKserkan bu yazıya teşekkür etti.
 6. ngkazak

  ngkazak TÜİSAG Üyesi

  tek bişey soruyorum risk değerlendirme yönetmeliğinde nerde yazıyor sadece OSGB lerden hizmet alır diye arkdaşalar işveren yapar veya yaptırır eğer siz isg uzmanıysanız bu hizmeti danışmanlık olarak verebilrisiniz bakanlık eğer sadece bünyede çalışan dese idi sigortalı olurdunuz ama yönetmelik açık diyor işveren yapar veya yaptırır

   
  gülşah can, satılmış ve fudi bu yazıya teşekkür etti.
 7. chemistanbul

  chemistanbul Banned


  illa da OSGB ye yaptırır demiyor.mevzuatları biraz daha titiz okumanızı tavsiye ederim.
  ne diyor yapar veya yaptırır.

  1-işveren risk analizini kendi yaptı diyelim.eğer firmada çalışan uzman varsa katılır.yoksa işveren ilgili ekiple kendisi yapar.ok.sorun yok.


  2-iş veren risk analizini yaptırır kısmına bakalım şimdi.sokaktan geçen adam yapabilirmi.hayır. yan fabrikada ki işçiler yapabilirmi hayır.komşu fabrikanın uzmanı yapabilirmi hayır.neden çünkü bu işle alakalı fatura kesilmesi gerekir.bakanlık öyle diyor.peki bu işle alakalı faturayı kim kesebilir.danışmanlık firmaları, osgbler, bireysel fatura kesen uzmanlar.(bireysel fatura kesen uzmanlar konusu biraz muallakta bir durum.daha net öğrenmeye çalışıyorum.şimdilik üzerinde açıklama yapmıyorum bu nedenle.)danışmanlık firmasını kabul etmiyor.çünkü onların b u tarzda bir yetkisi yok.o zaman ne kalıyor geriye, OSGB ler. anlaşıldımı neden firma bazında sadece OSGB olabileceği.

  şimdi, yukarıdaki mesajımı tekrarlıyoruö.


  1-firma bünyesindeki uzman tarafından
  2-uzman bulundurma zorunluluğu yok ise;
  a-OSGB den hizmet alabilir
  b-işveren kurduğu ekiple kendisi yapabilir.
  c-bir uzmandan hizmet alabilir(bu da iki yolla olabilmektedir)
  *** uzmanı bünyesinde 1-2 gün sigortalı gösterir(eğer risk analiz çalışmasından hayatını kazananlar varsa veya hem uzmanlık yapıp hemde risk analizi yapanlar varsa; sigorta prim günleri araştırıldığından maksimum mesai süresini geçmemeye dikkat edilmelidir.aylık çalışma süresi geçilmemelidir.)
  *** uzmandan destek alır ama sigorta yapmak istemiyorsa risk analizinde uzmanın imzası bulunmaz   
 8. degiray

  degiray TÜİSAG Üyesi

  Üstte ngkazak isimli kullanıcı yönetmelikleri ortaya koymuş. Konu net ve açıktır. OSGB , sigorta filana gerek yoktur.

     

   
 9. ngkazak

  ngkazak TÜİSAG Üyesi

  arkadaşım OSGB dediğin firma da isg uzmanı yokmu var yoksa OSGB olamaz bir ikincisi sen şahıs firması sahibisin ve isg uzmanısın bu firma isg konusunda yeterlimidir çünkü uzman kurmuş bir başka durum isg uzmanını bünyene aldın firma bünyesine ne değişti sen dışarıdan yaptırır kısmına haiz oluyormusun oluyorsun çünkü risk değerlendirmesini uzman yapar bu uzman da ha OSGB de ha bir ticarethane de bünyede olduktan sonra sorun yok bir diğer durumda isg uzmanı kendi firması var ise zaten bu hakka sahip bu hem ticaret ve vergi kanunlarına uygun hemde isg kanunu ve yönetmeliklerindeki teknik kadro mantığına uygun   
 10. brktbk

  brktbk TÜİSAG Üyesi

  çok bilgi kirliliği bulunmakta.kimse net bir şey söyleyemiyor..   
  serdarpala bu yazıya teşekkür etti.
 11. GökayAydogan

  GökayAydogan TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşım önce eline , sonra ağzına, en son Yüreğine sağlık... Sen gerçek Uzmansın işte.. Diğer arkadaşlar uzmancık hala...
  İyi niyet denilen birşey var.. İşveren iyi niyetten dolayı Risk Analinizi, eğitim, acil durum planları, saha gözetimleri yaptırmış.. Bunu nesi kötü, İşveren yanında uzman çalıştırma zorunluluğu olmadan bunları yapıyorsa ÇSGB ayakta alkışlar.. Fazla uzatmaya gerek yok dışardan destek alabilir işveren..

   
 12. jeo20

  jeo20 TÜİSAG Üyesi

  Bir araştırma yapılmış ama derinlemesine inilmeden, insanları yanlış yola sevkedecek bir araştırma bu.

  Öncelikle şunu söyleyebilirim ki, bir uzman arkadaşımız vergi dairesine gidip homeofice çalışacağını belirtip bir serbest meslek makbuzu alarak makbuz-fatura olayını çözebilir.sadece OSGB ler fatura kesebilir diye bir ibare yok.Ayrıca o sorduğunuz bayan yeterli bilgiyi vermemiş sizlere.

  Sayın devletimiz sürekli OSGB lerin ismini veriyor.neden ? OSGB kurulması için.Her kurulan OSGB direkt 7 bin lira demek.açılış harcıgahı.
  Danışmanlık firmalarıda pekala yapabilir bu risk analizini.uzman bireysel de yapabilir.

  Örneğin mühendislik-müşavirlik büroları.Mühendislik odalarının iş güvenliği için belirlediği birim fiyat var....
   
  abdulkadiröztürk bu yazıya teşekkür etti.
 13. HANDE GÜL

  HANDE GÜL TÜİSAG Üyesi

  Merhaba, risk analizini dışarıdan yapabiliyoruz okuduklarımdan anladığım kadarıyla fakat bununla birlikte acil eylem durum planı hazırlanması ve isg temel eğitiminin verilmesi de gerekiyor. risk analizi ile aynı şartları bu 2 konu da sağlıyor mu?

   
 14. okan dasdemir

  okan dasdemir TÜİSAG Üyesi


  Hande Hanım acil durum planı için aynı şey geçerli olabilir ancak eğitimler için geçerli değil. Eğitim verebilmek için ya o firmada görevli uzman (İSGKatip üzerinden görevlendirilmiş) olmalısınız yada OSGB/Yetkilendirilmiş eğitim kurumu olmalısınız.   
  HANDE GÜL bu yazıya teşekkür etti.
 15. uzmknn

  uzmknn TÜİSAG Üyesi

  bireysel bir uzmanın uzman bulundurma yükümlülüğü olmayan bir firmada yaptığı ;
  risk analizi
  eğitim
  acil durum planı

  çalışmaları için denetlenmiş bir firma var mı? örnek temsil edecek

   
 16. civiluzman

  civiluzman Guest

  Herkes kafasına göre yazıyor da yazıyor. 50nin altında olan işyerlerinin uzman çalıştırma zorunluluğu olmadığı için arkadaşlar bireysel olarak risk değerlendirme çalışmasını da, eğitimi de, acil durum planının hazırlanmasını da yapabilir. Fatura kesme konusuna gelince kesmeyin kimin haberi olacak sanki etraf müfettiş mi dolu. Onlarında birşeyden haberi yok. Ayrıca onlar faturaya bakmaz. anlamazlar zaten. Sadece anlarsa 5x5 matris risk değerlendirme formundan anlar. Diğerlerini de anlamaz fazla karmaşık yapmayın. :) İSGFRM'den indirip kopyalayın koyun dosyaya nasıl olsa alışmış herkez. copy paste copy paste ...

   
 17. Fatih ÖZTÜRK

  Fatih ÖZTÜRK TÜİSAG Üyesi

  benim inşaat firmam denetlendi

   
 18. eylul.uc

  eylul.uc TÜİSAG Üyesi

  merhaba arkadaşlar;
  bu konuda herkes birşeyler söylemiş, bende size birebir bakalnıkla görüşmemi aktarıyorum;
  ''risk analizi yaptığınız firma sizi 1-2 gün sigortalı yapacak ya da bir OSGB ye bağlı çalışacaksınız'' dediler.
  yani bireysel olarak risk analizi yapamıyoruz malesef.

   
 19. uzmknn

  uzmknn TÜİSAG Üyesi

  yaptığınız çalışmalarla ilgili bir sorun çıktımı ?

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica