Hem İş Güvenliği Uzmanı Hem Diğer Sağlık Personeli Olmak

roy

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Merhaba arkadaşlar, hemen konuya gireyim. Lisans mezuniyetim inşaat mühendisliği ama iki senedir iş güvenliği uzmanıyım. iş güvenliğinde yüksek lisans yaptım. Kısmetse yakında B uzman olurum. Aklımda değişik bir fikir var 2 yıllık önlisans paremedik okuyup DSP belgesi de almak istiyorum. Çünkü genelde İnşaat şantiyelerindeyim ve ilk yardım yapmam gereken durumlar oluyor ve bu meslekte yetkin olmak istiyorum. Açıkçası ilk hedefim sağlıkçı olmak değil ama günümüz şartlarında birazda kendimi güvene almak istiyorum. sizce saçma bir fikir mi? Bu durumda olan (hem uzman hem DSP) başka arkadaş varmı? Rica ediyorum bu mesleği bırak mühendisliğe dön diyenler yazmasın her seyi siz bilmiyorsunuz

ANIL YILMAZ

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Amacın sadece ilk yardım öğrenmek ve uygulamaksa, bunun kursları ve belgesi var 112 acil servis kurumlarından alabiliyorsun. Yok ben bir şantiyenin hem uzmanı hem sağlık personeli olarak atama yaptırmak istiyorum dersen böyle birşey mümkün mü bende bilmiyorum. Hem uzman hem sağlık personeli dakika hesaplaması vb nasıl oluyor biliyorsanız beni de aydınlatırsınız sevinirim, öğrenmiş olurum.

roy

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Hocam tabi ki orasını biliyorum söylemek istediğim baska bir sey. en son sorduğunuz seyi öğrenmk istiyorum bnde

etem gul

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
dostum iki alanda birden yarı zamanlı olursan mümkün olur , yüz kişi varsa ikiside kurtarır atamada diğer türlü tam zamanlı çalışırken olmadığı için işyeri hekimi piyasası yükseldi ya hastane ya işyeri tercih ettiler biliyorsun.Bunun yanında öğrendiğin herşey her yetki değerlidir sana elbette katkısı olur lakin kariyer için düşünüyorsan bence milyon kişide olan alanda zamanını harcama yüksek lisans yap , deprem müh. üzerine yap sen alanınızı daha iyi bilirsin . Az olan şey değerlidir herkesin yapabildiği değil.

okhan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba arkadaşlar, hemen konuya gireyim. Lisans mezuniyetim inşaat mühendisliği ama iki senedir iş güvenliği uzmanıyım. iş güvenliğinde yüksek lisans yaptım. Kısmetse yakında B uzman olurum. Aklımda değişik bir fikir var 2 yıllık önlisans paremedik okuyup DSP belgesi de almak istiyorum. Çünkü genelde İnşaat şantiyelerindeyim ve ilk yardım yapmam gereken durumlar oluyor ve bu meslekte yetkin olmak istiyorum. Açıkçası ilk hedefim sağlıkçı olmak değil ama günümüz şartlarında birazda kendimi güvene almak istiyorum. sizce saçma bir fikir mi? Bu durumda olan (hem uzman hem DSP) başka arkadaş varmı? Rica ediyorum bu mesleği bırak mühendisliğe dön diyenler yazmasın her seyi siz bilmiyorsunuz

İki disiplinde atama yapamazsınız, İSG Katip'te uzman atamanız yapıldığında aynı TCKN ile DSP ataması yapılamaz, kilitli. Fikir saçma değil de gereksiz, ilkyardımcı olmanız yeterli.

heren61

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
İki disiplinde atama yapamazsınız, İSG Katip'te uzman atamanız yapıldığında aynı TCKN ile DSP ataması yapılamaz, kilitli. Fikir saçma değil de gereksiz, ilkyardımcı olmanız yeterli.
Atama kısmi süreli olarak yapılır, sorun yok ancak pratikte ne kazandıracak ona bakmak gerek, amaç ilkyardımcı olmak ise gerek yok adı üzerinde ilkyardım yapılacak şeyler bellidir... Maddi kazanç beklentisi varsa gerek yok piyasa ortada ...

okhan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Atama kısmi süreli olarak yapılır, sorun yok ancak pratikte ne kazandıracak ona bakmak gerek, amaç ilkyardımcı olmak ise gerek yok adı üzerinde ilkyardım yapılacak şeyler bellidir... Maddi kazanç beklentisi varsa gerek yok piyasa ortada ...

Anlatamadım herhalde, bir tckn ile ya iş güvenliği uzmanı ya işyeri hekimi ya da dsp ataması yapabilirsiniz. Herhangi ikisi aynı anda atanamaz.

roy

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Anlatamadım herhalde, bir tckn ile ya iş güvenliği uzmanı ya işyeri hekimi ya da dsp ataması yapabilirsiniz. Herhangi ikisi aynı anda atanamaz.
Hocam bu söylediğiniz aynı işyeri için mi geçerli? Çünkü bn öyle anlıyorum. Aynı işyeri için hem uzman hem dsp olunmuyor galiba. Örnek vermek gerekirse A osgb sinde yarı zamanlı uzman B osgb sinde yarı zamnlı DSP olamazmıyım?

okhan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Hocam bu söylediğiniz aynı işyeri için mi geçerli? Çünkü bn öyle anlıyorum. Aynı işyeri için hem uzman hem dsp olunmuyor galiba. Örnek vermek gerekirse A osgb sinde yarı zamanlı uzman B osgb sinde yarı zamnlı DSP olamazmıyım?

Hayır olamazsınız, İsg-katip'te misal uzman olarak tckn niz ile atamanız yapıldı diyelim. Sonrasında diğer atamalarınız yapılamaz, kilitlenir.
Bu durum TMGD'ler için de aynı, ya uzman ya hekim ya dsp ya tmgd, sadece birisi.

heren61

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Yaptığımı ispat edersem ne olacak? şu anda kısıtlama varsa onu bilemem ama ben aynı anda kısmi süreli farklı işyerlerine hem uzman hem dsp ataması yaptım, hala olmaz diyorsan ekran görüntüsü ekliyeyim

okhan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Yaptığımı ispat edersem ne olacak? şu anda kısıtlama varsa onu bilemem ama ben aynı anda kısmi süreli farklı işyerlerine hem uzman hem dsp ataması yaptım, hala olmaz diyorsan ekran görüntüsü ekliyeyim

Tamam kardeş, haklısın.

SAMET SAĞDIÇ

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
DSP
Merhaba,
Aynı anda atama konusunda bir fikrim yok fakat Ön lisans / İlk ve Acil Yardım (Paramedik) mezunu olarak DSP sertifikası alamazsınız.
Kimler DSP sertifikası alabilir:
1. Hemşire
2. Acil Tıp Teknisyeni (Lise Mezunu)
3. Sağlık Memuru
4. Çevre Sağlığı Teknisyeni

Bilginize.

roy

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Merhaba,
Aynı anda atama konusunda bir fikrim yok fakat Ön lisans / İlk ve Acil Yardım (Paramedik) mezunu olarak DSP sertifikası alamazsınız.
Kimler DSP sertifikası alabilir:
1. Hemşire
2. Acil Tıp Teknisyeni (Lise Mezunu)
3. Sağlık Memuru
4. Çevre Sağlığı Teknisyeni

Bilginize.
dostum bu çok saçma bir durum, zaten lise mezunu acil tıp teknisyenleri eskiden sınavsız bu bölüme geçerdi, şimdi onlara öncelik var. biri teknisyen biri tekniker oluyor yanlış biliyorsun bence.

SAMET SAĞDIÇ

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
DSP
dostum bu çok saçma bir durum, zaten lise mezunu acil tıp teknisyenleri eskiden sınavsız bu bölüme geçerdi, şimdi onlara öncelik var. biri teknisyen biri tekniker oluyor yanlış biliyorsun bence.
Maalesef yönetmelik böyle söylüyor. Bu konuda çok şikayetler oldu ve geri dönüş hâlâ alınamadı. Bir DSP olarak söylüyorum bunu size ve bizzat nişanlım Paramedik.
İyi Günler.

roy

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Maalesef yönetmelik böyle söylüyor. Bu konuda çok şikayetler oldu ve geri dönüş hâlâ alınamadı. Bir DSP olarak söylüyorum bunu size ve bizzat nişanlım Paramedik.
İyi Günler.
evet araştırdım öyleymiş malesef. att ve paramedik derneği 2019 da bakanlığa başvuru yapmış ama bir sonuç alınamamış hala. bende derneğin dilekçesinden alıntı yapıp cimere başvurdum isterseniz sizde başvurun nişanlınız da başvursun geri dönüş alınabilir bu şekilde

Simge Nur Gürcan

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Ben işyeri hemşiresiyim aynı zamanda C sınıfı iş güvenliği uzmanıyım. Ama ne yazık ki aynı anda ikisini tam zamanlı yapamıyoruz. Ya kısmi kısmi ya da sadece biri yapılıyor. Bu pek avantajına olmayabilir. 11700 DK ile sınırlandırıldığı için bakanlık ikisini tam yaptırmıyor.
Syg.

ugurcanbayer

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Neden atama yapmak niyetindesin orasını çözemedim dostum. Öğrenmek istiyor isen arkadaşın dediği gibi Ön lisans / İlk ve Acil Yardım (Paramedik) bölümünde öğrenebilirsin. Nasıl alıyor bilmiyorum ama çalışıp TYT'den birşeyler yaparsan olur gibi.

Her ne kadar çokça eleştirsek de yine öğrenmenin en iyi yolu akademiye girmektir.

Bu arada YKS başvuruları şubat mart gibi oluyor aklında bulunsun. Hoş bu sene nelere kadir bilemeyiz.

roy

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Neden atama yapmak niyetindesin orasını çözemedim dostum. Öğrenmek istiyor isen arkadaşın dediği gibi Ön lisans / İlk ve Acil Yardım (Paramedik) bölümünde öğrenebilirsin. Nasıl alıyor bilmiyorum ama çalışıp TYT'den birşeyler yaparsan olur gibi.

Her ne kadar çokça eleştirsek de yine öğrenmenin en iyi yolu akademiye girmektir.

Bu arada YKS başvuruları şubat mart gibi oluyor aklında bulunsun. Hoş bu sene nelere kadir bilemeyiz.
bu cevap kime tam olarak anlamadım hangi mesaj üzerine bunu yazdınız?

ugurcanbayer

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
bu cevap kime tam olarak anlamadım hangi mesaj üzerine bunu yazdınız?
Pardon alıntılamayı unutmuşum. Sizin en başta sorduğunuz soru ile alakalı. İlk ve acil yardımı hakkı ile öğrenmek istediğinizden bahsetmiştiniz

dspna

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
DSP
Merhaba,
Ben liseden Acil Tıp Teknisyeni üniversiteden Paramedik mezunuyum. İşyeri hemşireliği yapabilmek için lise diplomamı vermek zorunda kaldım. Paramedikler işyeri hemşireliği yapamıyor malesef, çalışma alanımızı kısıtlamak için yapılmış saçmalıklardan biri. Dsp belgemi de lise diplomam sayesinde aldım zaten. Bende şuan iş güvenliği okuyorum, ek olarak yaparım diye düşünüyordum ama burdaki yorumları okuyunca zor olduğunu farkettim

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.