Risk D. Hastane Risk Analizi, Acil Eylem Planı, Çalışan Eğitimi

Konu, 'Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sektöründe İSG Uygulamaları' kısmında BAYRAM ŞEKER tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. cem.imren

  cem.imren TÜİSAG Üyesi  sağlık bakaanlığı risk analizimi


   
 2. gmu

  gmu TÜİSAG Üyesi

  ARKADAŞLAR EKTE SAĞLIK BAKANLIĞININ HASTANELER İÇİN ÖRNEK RİSK ANALİZİ LİSTESİ VAR UMARIM YARARLI OLUR .KOLAY GELSİN

   

  Ekli Dosyalar:

  sezginacun, yeldak, ema ve 6 kişi daha buna teşekkür etti.
 3. süleymanyılmaz

  süleymanyılmaz TÜİSAG Üyesi

  Bir adet konu ile ilgili uluslararası kongre sunumum vardır ve risk analizi ile ilgili yapılan iyileştirmeler mevcuttur

     

   

  Ekli Dosyalar:

  DeathNote, dilsadilbeyi, TUĞBA ATAL ve 5 kişi daha buna teşekkür etti.
 4. hkara

  hkara TÜİSAG Üyesi

  Eczaneler için Acil durum planına ihtiyacım var, yardımcı olabilir misiniz?

   
 5. İbrahim Uçar

  İbrahim Uçar TÜİSAG Üyesi

  Bayram Bey Bana da e-mail atmanız mümkün mü?

     

   
  Last edited by a moderator: 31 Ocak 2014
 6. süleymanyılmaz

  süleymanyılmaz TÜİSAG Üyesi

  2 haftadır hastane tahliyesi ile ilgileniyorum.Önce temel yangın eğitimi ve tahliye eğitimi ile başladım. Sonra ekiplerin eğitimi geldi. Artık bu hafta tahliye çalışmalarına başladım. Ancak tahliye uygulamalarını hastanede katta değil, eğitim salonunda yapıyorum Hedef 10 hastanın yattığı klinik servisi en geç 5 dk da boşaltmak. İlk tahliye uygulamasında çok komik şeyler çıkıyor. Haliyle personel bu zamana kadar bu tip uygulamalar yapmadığı için. Ancak üçüncü dördüncü uygulamadan sonra biraz daha iyileşiyor. Artık haftaya da hastane içinde kat kat tahliye ön hazırlık eğitimi ve uygulaması yapacağız.Herhalde 1 ayı bulacak bu çalışmam. Yakın olanları beklerim

   
 7. Ercan Mattaoğulları

  Ercan Mattaoğulları TÜİSAG Üyesi

  Süleyman bey görevli bulunduğunuz tesisin iş güvenliği uzm.olarak İSG Katipte tanımlandınızmı?Biliyorsunuz geçen hafta bir genelge geldi bakanlıktan bu tür işlerin bünyenizde İSG uzm.ve Hekim varsa onlarla gönüllülük ilkesine göre yürütülmesi gerektiği 2016 ya kadar herhangi bir ücret verilemiyeceği gibi bir ibare vardı o bakanlık yazısında.Siz de gönüllülük esası ile yapmış olduğunuz bu güzel ve teknik çalışmalar sonrası resmi belgelere imza atıyormusunuz burası gerçekten önemli biliyorsunuz Tesisinizde ufacık bir yangın bile çıksa açılacak soruşturmada önce sizi buluyorlar biliyorsunuz.Hukuk önünde gönüllü olarak bu işi yapanlara herhangi bir kıyak çekilmiyor takdir edersiniz...
   
 8. süleymanyılmaz

  süleymanyılmaz TÜİSAG Üyesi

  ben kamuda çalışmıyorum. Ayrıca aynı zamanda AFAD temsilcisi ve HASTANE AFET PLANI eğitimcisi olduğum için de bu konunun sorun çıkarmayacağını düşünüyorum. Varsa daha iyisini yapacak gelsin. Ayrıca bu çalışmamı da Bilimsel Heyette olduğum Uluslararası Kalite Kongresinde de sunacağım.   
 9. Ercan Mattaoğulları

  Ercan Mattaoğulları TÜİSAG Üyesi

  bakın size yazdığım "Siz de gönüllülük esası ile yapmış olduğunuz bu güzel ve teknik çalışmalar " bu kısmı kaçırmışınız sizden daha iyi yapacak biri diye birşey söylemedim sadece işin hukuki bağlantısını hatırlattım.takdir edersiniz ki yapılan bu güzel çalışmalarınızı kayıt altına da alıyorsunuzdur.Size sadece onu hatırlattım..bu arada siz Devlet Memuru değilmisiniz?acaba doğrumu anladım..

     

   
 10. süleymanyılmaz

  süleymanyılmaz TÜİSAG Üyesi

  yok ben devlet memuru değilim o bakımdan rahatım. Ayrıca mahkeme de olsa çıkarım yaptığımın hesabını veririm anlamında dedim Ercan Bey.Bazen elini taşın altına koymak lazım. Yoksa ileriye gidemeyiz.   
 11. Ercan Mattaoğulları

  Ercan Mattaoğulları TÜİSAG Üyesi

  umarım öyle bir şeyle karşılşamazsınız umut ederiz ki zaman sizi haklı çıkarır..yinede aşağıdaki linklere bakmanızı ve tatbikat yaptırdığınız tesiste resmi herhangi bir mahiyetiniz yoksa Örn.Acil Durum Planı gibi iş güvenliğini doğrudan ilgilendiren hiçbir resmi dökümana imza atmamanızı tavsiye ederim.Yoksa eliniz değil gövdeniz taşın altına girer haberiniz olsun..size 19 yıllık Hastane tecrübesi olan A sınıfı bir Uzman tavsiyesi...

  http://yenisafak.com.tr/yazarlar/TahsinSinav/is-kazasinda-hapis-cezasi/37456

  http://www.bilgin.net/090905panelMMOist/isgMuhHukukiDurumu.pdf

  http://www.isgfrm.com/threads/İş-güvenliği-uzmanlarının-alabilecekleri-cezalar.1499/

  http://www.sgk.com.tr/183-Makale1-iş-guvenliği-uzmani-olmak-isteyenlerin-dikkatine….html   
  Kemal Erdal Çelen bu yazıya teşekkür etti.
 12. süleymanyılmaz

  süleymanyılmaz TÜİSAG Üyesi

  Acaba hangi yönetmelikte hastaların nasıl tahliye edileceği, tahliye kararının nasıl verileceği yazıyor bunu söylerseniz sevinirim Ercan Bey

   
 13. Ercan Mattaoğulları

  Ercan Mattaoğulları TÜİSAG Üyesi

  http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/06/20130618-8.htm

  Acil durum müdahale ve tahliye yöntemleri

  MADDE 10 – (1) İşverence acil durumların meydana gelmesi halinde uyarı verme, arama, kurtarma, tahliye, haberleşme, ilk yardım ve yangınla mücadele gibi uygulanması gereken acil durum müdahale yöntemleri belirlenir ve yazılı hale getirilir.

  (2) Tahliye sonrası, işyeri dâhilinde kalmış olabilecek çalışanların belirlenmesi için sayım da dâhil olmak üzere gerekli kontroller yapılır.

  (3) İşveren, işyerinde acil durumların meydana gelmesi halinde çalışanların bu durumun olumsuz etkilerinden korunması için bulundukları yerden güvenli bir yere gidebilmeleri amacıyla izlenebilecek uygun tahliye düzenlemelerini acil durum planında belirtir ve çalışanlara önceden gerekli talimatları verir.

  (4) İşyerlerinde yaşlı, engelli, gebe veya kreş var ise çocuklara tahliye esnasında refakat edilmesi için tedbirler alınır.

  (5) Acil durum müdahale ve tahliye yöntemleri oluşturulurken 27/11/2007 tarihli ve 2007/12937 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik hükümleri dikkate alınır.

  (6) Acil durum müdahale ve tahliye yöntemleri oluşturulurken çalışanlar dışında müşteri, ziyaretçi gibi işyerinde bulunması muhtemel diğer kişiler de göz önünde bulundurulur.
  http://itfaiye.bursa.bel.tr/wp-cont...an-korunmasi-hakkinda-yonetmelik2007-2009.pdf

  Sağlık yapıları
  MADDE 49- (1) Sağlık yapıları kapsamında olan, hastanelerde, yaşlılar için dinlenme ve bakım evleri
  ve bedensel ve zihinsel engelliler için olan bakım evlerinde aşağıda belirtilen Şartlara uyulur:
  a) Kullanıcı yükü 15 kişiyi aşan herhangi bir hasta yatak odası veya süit oda için birbirinden uzakta
  konuşlandırılmış 2 kapı bulunması gerekir.
  b) (DeğiĢik: 09/09/2009 – 27344 R.G. / 19 md.) Hastanelerin ve bakımevlerinin 300 m2
  ’den büyük
  olan yatılan katlarının her biri, en az yarısı büyüklüğünde iki veya daha fazla yangın kompartımanına
  ayrılır veya korunumlu yatay tahliye alanları teşkil edilir. Yatay tahliye alanlarının hesaplanmasında
  kullanıcı yükü 2.8 m²/kişi olarak dikkate alınır.”
  (2) Hastanelerde koridor genişlikleri 2 m’den az olamaz

  güvenle kalın ....
   
  Last edited: 10 Nisan 2014
 14. süleymanyılmaz

  süleymanyılmaz TÜİSAG Üyesi

  Ercan bey 18 yillik hastaneci ve A sinifi uzman olarak hastane tahliyesi ve tahliye triajini bilmediginizi görüyorum. Hastane tahliyesi oyle calisma bakanliginin genel yonetmeligi ile tahliye edilmez. Edilirse Bursadaki gibi 8 hastayi oldurursunuz. Hastane tahliyesi tum dunyanin uyguladigi ve ülkemizde de kabul edilen SMART yöntemi ile yapilir. Bu sistemin prensibi sudur. Hastalar tanilarina gore sınıflandırır. E0 E1 E2 E3 olarak tanimlanir. Buna gore sırasıyla tahliye edilir. Calisma Bakanlığı mevzuati hastaneler icin birebir uygun degildir. Zaten hastanelerin kendilerine gore Hastane Afet Plani olup buna gore yapmazsaniz o hesabi sadece bu dunyada degil öbür taraftada hesap veremezsiniz. Kusura bakmayin sizin gibi A sinifi degiliz topu topu WHO dan akredite oldum.

   
 15. Ercan Mattaoğulları

  Ercan Mattaoğulları TÜİSAG Üyesi

  memur değilim demiştiniz WHO ile bağlantınızı anlamadım..umarım Savcı çağırdığı zaman ülkemiz mezkur mevzuatına değilde SMART yöntemine atıfta bulunursunuz siz siz olun herhangi bir sağlık tesisinde resmi bir yetkiniz yoksa sizi ne WHO nede Sağlık Bakanlığı savunur bildikleriniz umut ederim Hukuk karşısında sizi kurtarmaya yeter..kalın sağlıcakla...   
 16. Murat KOÇAK

  Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

  kavga bizim soyadımız oldu...

   
 17. CEREN AYTAÇ

  CEREN AYTAÇ TÜİSAG Üyesi

  Merhaba arkadaşlar. Şuan özel bir hastanede uzmanlık yapıyorum. Hastane çalışanlarının ilkyardımcı sertifikası almaları gerektiğini söylüyorum. burası hastane burda gerek yok diyorlar. cpr eğitimi aldı butun sağlık personeli diyorlar. ama ilkyardımcı sertifikası olmak zorunda olduğunu söylediğimde saçma diyerek kestirip atıyorlar. sizce nasıl davranmalıyım

   
 18. süleymanyılmaz

  süleymanyılmaz TÜİSAG Üyesi

  Ceren Hanım;

  Hastanede çalışan tüm sağlık personelinin (ACİL TIP TEKNİSYENİ, ACIL TIP TEKNİKERİ,EBE VE HEMŞİRE) ilk yardım eğitimi almasına gerek görmüyorum. Çünkü onlar bu işin temelini 3 -4 sene okuyarak almışlardır. Bunun da sorun olmayacağını düşünüyorum. Tüm katlarda da ilkyardım ekibini sabit sağlık personelinden kurarsanız sorun olmaz.

   
  Murat KOÇAK bu yazıya teşekkür etti.
 19. CEREN AYTAÇ

  CEREN AYTAÇ TÜİSAG Üyesi

  bence sağlık personeli olsa bile ilkyardım sertifikası almalı diye düşünüyorum. çünkü bende ilk yardım eğitmenliği serifikası alırken kurs arkadaşlarımın hepsi tıp doktoruydu.

  Önemli olan burda çalışanların sağlık konusunda bilgisini ve deneyimini tartmak değil sadece o belgenin bulunmuş olmasıdır

   
  Last edited by a moderator: 4 Temmuz 2014
 20. süleymanyılmaz

  süleymanyılmaz TÜİSAG Üyesi

  Kusura bakmayın ama hiç bir hastane bunun için ek ödeme yapmayı göze almaz.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica