Gözlemci (gözcü) Eğitimi İçeriği

Kaan SAKA

TÜİSAG Kurucusu
Admin
Katılım
17 Ara 2010
Mesajlar
3,012
Tepki puanı
3,476
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
[h=1]Davranış odaklı güvenlik yönetimi kapsamında yürütülecek saha uygulamaları sırasında, dönüşümlü olarak arkadaşları adına "gözlemci"lik rolü üstlenecek çalışanlara gözlem ve geri bildirim bilgi ve becerilerinin kazandırılmasıdır.[/h]Davranış odaklı iş güvenliği esaslarında kapalı paylaşımcı olmayan savunmacı olan kurumsal kültürünün açık ve şeffaf, paylaşımcı ve sürekli gelişme odaklı bir yapıya geçirmektir.
Çalışanların yasal düzenlemelerle belirlenmiş kurallar içerisinde çalışmalarının kontrol ve denetimleri ve tehlike ve risk bildirimleri yapılması
Çalışanlar yakın ve uzak vadede karşılaşabileceği risk ve tehlikelerin belirlenmesi ve ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmaların yapılması.
Çalışanların iş verimliliğini arttırmaya arttırmaya yönelik ergonomik çalışma konforu ve fiziki çalışma şartlarının iyileştirilmesine yönelik ölçüm faaliyetleri.
Yapılan çalışmalarda çalışanların mazuriyetlerin uygun kişisel koruyucuların seçimlerinin yapılması ve kullandırılmasına yönelik eğitimci faaliyetler.

Gözlemci(Gözcü) uygulamaları ile Herkes “iş güvenlikçidir” yaklaşımı ile sahanın 24 saat aktif tutularak kurumsal proaktif yaklaşımı benimsetmektir.

Kaynak : www.isguvenligi.com
 
Üst