Bilgi : Göz Koruyucuları

Kaan SAKA

TÜİSAG Kurucusu
Admin
Katılım
17 Ara 2010
Mesajlar
3,012
Tepki puanı
3,476
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Gözler için tehlikeli olan işlerde çalışan her işçiye, gözün korunması için işe uygun gözlükler verilecek ve işçiler bu gözlükleri kullanacaklardır.
Tourguard_III.gif
Excalibur.gif
7000_UFO_Mercury.gif
Normal görmeleri için sıhhi gözlük kullanmak zorunda bulunan işçilerin, koruyucu gözlük takmaları gerektiği hallerde, koruyucu gözlüklerin, camları, sıhhi gözlükteki camların numaralarına uyacak veya koruyucu gözlüklerin, sıhhi gözlükler üzerine takılması sağlanacaktır.
Koruyucu gözlükte veya yüz siperinde veya çeşitli maskelerde kullanılan cam veya saydam plastik malzeme, işe uygun ve dayanıklı olacak ve normal görmeyi bozacak duruma gelen gözlük veya siperler kullandırılmayacaktır.
Kesme, zımba, perçin, kalafat, raspa ve kuru taşlama gibi işlerde çalışan işçilere, parça veya çapak sıçramalarına karşı, kırılmaz saydam plastikten veya tel kafesten yapılmış gözlük verilecektir.

Economy_Goggles.gif
Ultraguard_9400_Goggle.gif
Erimiş maden işlerinde çalışan işçilere, ışınlara karşı uygun renkli ve ısıya ve sıçrayacak parçalara karşı, dayanıklı ve gerektiğinde mafsallı uygun koruyucu gözlükler ve siperler verilecektir.
img0.gif
Asitlerle veya kostik maddelerle çalışan işçilere, cam etrafındaki çerçeveleri yüze kolayca uyacak ve havalandırma delikleri, sıçrayacak sıvının girmesini engelleyecek şekilde yapılmış gözlükler verilecektir.
gozluk2.jpg
Gözleri rahatsız eden, gaz, duman veya buğuların bulunduğu yerde çalışan işçilere, havalandırma delikleri bulunmayan, gözleri sıkıca çevreleyen ve bu maddelere karşı dayanıklı malzemeden ve buğulanmayı önleyecek şekilde yapılmış koruyucu gözlükler verilecektir.
gozluk3.jpg
Kullanılmayan yüz siperleri ve koruyucu gözlükler, özel yerlerde saklanacaklardır.
(İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde:524)
gozluk1.jpg


Kaynak : www.isguv.com​
 
Üst