Haber : G Sınıfı Ehliyeti Olmayanlar 08 Nisan 2022 İtibariyle Transpalet Kullanamaz !!!

osman.koyuncu

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bilindiği üzere Endüstriyel Taşımacılık, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından zorunlu belgelendirme kapsamındaki mesleklere dahil edilmiştir. Detayına baktığımızda işyerinde ; Forklift, İstif Araçları ve Transpalet kullanacak kişilerin 13UY0145-3 Endüstriyel Taşımacı Seviye 3 (B1 ve B2) belgesi alması zorunlu tutulmaktadır. Katılımcının, bu belgeyi almak amacıyla sınava girişe hak kazanması için "Operatörlük Belgesi (MEB Onaylı) ve G Sınıfı Sürücü Ehliyetini" kuruma ibraz etmesi gerekmektedir. Konuyla ilgili MYK 'dan bilgi talebime cevap olarak gelen yazışmayı aşağıda görebilirsiniz.

SINAV VE BELGELENDİRME DAİRESİ BAŞKANLIĞINDAN

13UY0145-3 Endüstriyel Taşımacı Seviye 3 ulusal yeterliliğinde 3 adet seçmeli birim yer almaktadır. Ulusal yeterliliğe göre, B1 ve B2 birimlerinden sınava girmek için G sınıfı ehliyet ve sınavına girilecek endüstriyel taşıma aracına ilişkin operatör belgesine sahip olmak gerekir. B1 Birimi sorunuzda bahsetmiş olduğunuz 1: Endüstriyel Forklift, İstif Makinesi ve Transpalet Kullanımına ilişkindir.

G Sınıfı ehliyet ve Operatörlük belgesi olmayanlar ilgili birimlerin sınavına alınamazlar. Ancak zorunlu birimler ve sadece B3 birimi sınavına girip belge almak isteyen kişiler için bu şart bulunmamaktadır. G sınıfı ehliyet ya da operatörlük belgesi olmaksızın ilgili A1, A2 ve B3 birimlerinin sınavına girip MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi alınabilir.

13UY0145-3 Endüstriyel Taşımacı Seviye 3 Seçmeli Birimleri:

13UY0145-3/B1: Endüstriyel Forklift, İstif Makinesi ve Transpalet Kullanımı

13UY0145-3/B2: Endüstriyel Elektrikli Çekici Kullanımı

13UY0145-3/B3: Sapancılık

Bilgilerinize sunarız.​

oracle2

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bilindiği üzere Endüstriyel Taşımacılık, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından zorunlu belgelendirme kapsamındaki mesleklere dahil edilmiştir. Detayına baktığımızda işyerinde ; Forklift, İstif Araçları ve Transpalet kullanacak kişilerin 13UY0145-3 Endüstriyel Taşımacı Seviye 3 (B1 ve B2) belgesi alması zorunlu tutulmaktadır. Katılımcının, bu belgeyi almak amacıyla sınava girişe hak kazanması için "Operatörlük Belgesi (MEB Onaylı) ve G Sınıfı Sürücü Ehliyetini" kuruma ibraz etmesi gerekmektedir. Konuyla ilgili MYK 'dan bilgi talebime cevap olarak gelen yazışmayı aşağıda görebilirsiniz.

SINAV VE BELGELENDİRME DAİRESİ BAŞKANLIĞINDAN

13UY0145-3 Endüstriyel Taşımacı Seviye 3 ulusal yeterliliğinde 3 adet seçmeli birim yer almaktadır. Ulusal yeterliliğe göre, B1 ve B2 birimlerinden sınava girmek için G sınıfı ehliyet ve sınavına girilecek endüstriyel taşıma aracına ilişkin operatör belgesine sahip olmak gerekir. B1 Birimi sorunuzda bahsetmiş olduğunuz 1: Endüstriyel Forklift, İstif Makinesi ve Transpalet Kullanımına ilişkindir.

G Sınıfı ehliyet ve Operatörlük belgesi olmayanlar ilgili birimlerin sınavına alınamazlar. Ancak zorunlu birimler ve sadece B3 birimi sınavına girip belge almak isteyen kişiler için bu şart bulunmamaktadır. G sınıfı ehliyet ya da operatörlük belgesi olmaksızın ilgili A1, A2 ve B3 birimlerinin sınavına girip MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi alınabilir.

13UY0145-3 Endüstriyel Taşımacı Seviye 3 Seçmeli Birimleri:

13UY0145-3/B1: Endüstriyel Forklift, İstif Makinesi ve Transpalet Kullanımı

13UY0145-3/B2: Endüstriyel Elektrikli Çekici Kullanımı

13UY0145-3/B3: Sapancılık

Bilgilerinize sunarız.​
Merhaba, öncelikle paylaşımınız için teşekkürler. MMO odası tarafından verilen belgelerin geçerli olmayıp MEB'den alınan belgelerin geçerli olduğuna dair bilgiye nerden ulaşabiliriz. Talim Terbiye Kurumunun Yönergesi dışında başka bir doküman bulunmamakta ve bunda da MEBden onaylı olmayan belgenin geçerli olmadığında dair bilgiye ulaşamadım maalesef.

osman.koyuncu

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba, öncelikle paylaşımınız için teşekkürler. MMO odası tarafından verilen belgelerin geçerli olmayıp MEB'den alınan belgelerin geçerli olduğuna dair bilgiye nerden ulaşabiliriz. Talim Terbiye Kurumunun Yönergesi dışında başka bir doküman bulunmamakta ve bunda da MEBden onaylı olmayan belgenin geçerli olmadığında dair bilgiye ulaşamadım maalesef.
Bu konu biraz karmaşık.

Öncelikle belirtmek isterim ki MMO verdiği operatörlük belgesi bildiğim kadarıyla G Sınıf Sürücü Belgesi başvurusunda dahil kullanılamıyor (kendileri bunu beyan ediyordu !). Mesleki Yeterlilik başvurusu içinde yine kabul edilmeyecektir. (Bu konuda MYK akredite olan çalıştığımız firmada bu şekilde bilgi verdi maalesef)

Şahsi görüşüm; "Şarjlı İstif makineleri ve transpaletleri" (Forklift hariç !) kullanacak kişilerin yetkilendirilmesi için Operatörlük Belgesi zorunluluğu değil , İş Güvenliği Eğitimleri kapsamında Makine Mühendisi, İG Uzmanı, Eğitici Belgesi olan kişilerin İş EKipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları ile iş güvenliği kurallarını içeren eğitim verilmesi ve belgelendirilmesi yeterlidir. (Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimleri Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik, Madde 13/3 , EK 1/4 vs...).. Hatta MYK Belge zorunluluğu tamamen yetkilendirilen eğitim kurumlarına para kazandırmaktan öte bir davranış değildir ve gereksizdir.

Fakat

Bu konuyu "Tehlikeli ve Çok Tehlikeli işlerde Mesleki Eğitim veya Yeterlilik Zorunluluğu" kapsamında değerlendiren bu doğrultuda mevzuat gerekliliğini; 6331 sayılı kanun Madde 17 , İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğinin madde 6, Ek II , 2918 Sayılı KARAYOLLARI TRAFİK KANUNU (Değişik fıkra:6/12/2019-7196/41 md.) ile bağlayan kişilerde mevcut. Bu kapsamda değerlendirilirse Milli Eğitim Bakanlığı onaylı belgelendirme şartı ortaya çıkar ... Dikkat ! Milli Eğitim Bakanlığınca değil , MEB Onaylı kurumlarca verilmesi...

Ben şimdiye kadar firmalarım da yukarıda belirttiğim eğitimi verdim ve belgelendirdim. Ne denetimlerde ne de mahkemeye yansıyan iş kazalarında herhangi bir sorun yaşamadım. Fakat MYK belgelendirme başvurularında her şey değişiyor maalesef. Bu kurumlarda konu işyerinde ki İSG Uygulama, Eğitim ve Yetkilendirme çalışmaları şeklinde değil , belgelendirme/diploma için gerekli resmi makamlarca verilmiş olan eğitimler karşılığında oluşturulan şartlar olarak bakılmaktadır.

MMO operatörlük belgesi ile şansınızı deneyip başvuru kabul edilirse sonucunu paylaşmanız herkes için faydalı olacaktır. Ben paylaşmak isterdim fakat MYK 'dan ilettiğim yazı gelince sinirle işyerime Forklift operatörleri hariç hiç bir şey yapmamalarını ilettim... O nedenle halen beklemedeyim.

İyi çalışmalar.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.