Forklift Yollarının Rengi Ne Renk Olmalı ?

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında Musa Kıransoy tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ikarateke

  ikarateke TÜİSAG Üyesi  arkadaşlar yürüyüş yollarının genişliği ile ilgili yönetmelik varmı 200 işçi çalışan fabrikadaki genişlik nekadar olmalı.?


   
 2. servet yortumluk

  servet yortumluk TÜİSAG Üyesi

  Kardeşim,
  İşletmeniz anladığım kadarı ile büyük, forklift yolları için 1750 mm , yaya yolları için 600 mm, çizgi kalınlıkları için de 80 mm ve sarı renk olur ise çok verimli olacağını düşünüyorum.
  Bizde 300 çalışan var, bizdeki uygulama yaklaşık 10 yıldır böyle,
  Kolay gelsin, kazasız günler,

   
  ikarateke ve Görkem Yargül bu yazıya teşekkür etti.
 3. ikarateke

  ikarateke TÜİSAG Üyesi

  servet bey çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için
  sizede kazasız günler dilerim.iyi çalışmalar.

     

   
 4. H.AKIN YALMAN

  H.AKIN YALMAN TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar işaretleme yönetmeliğine göre sarı ya da beyaz renk diyor.Kırmızı turuncu hiç olmaz.Kırmızı işletme içi bakım tezgah sınırları vs. kullanılıyor.Ancak beyazı hiç tavsiye etmem zamanla siyaha dönüşüyor.Sarı iyidir kalıcı olması için özel klor kauçuk esaslı olanlar daha çok dayanıyor.Yönetmelikte en 15 cm. olacak. diye okumuştum.Ayrıca sarı renk yapıştırma bantlar var.Ayrıca reklamcılarda çok kuvvetli yapışkanlı ürünler var özel olarak hesaplattırdım çok maliyetli oluyor.Uygun ve kaliteli yer bantları tavsiyesi olan varsa iyi olur. Ayrıca bu bantların üzerine pürmüzle bir tur gidilirse daha iyi tutacağını söylediler.Ancak denemedim.Deneyen olursa paylaşsın..

   
 5. sarett

  sarett TÜİSAG Üyesi

  3M in düz sarı veya sarı-siyah çizgili ürünleri mevcut. Ancak maliyeti hakkında şuan bir fikrim yok.
  Yapıştırma özelliğinin çok iyi olduğunu iddia ediyorlar. Olurda tekerleklerin geçtiği yerlerde bozulma olursa, falçata ile bozulan yeri kesip onarma şansınız da varmış..
  İsterseniz alternatif olması açısından araştırabilirsiniz.
  İyi çalışmalar dilerim

     

   
 6. uzman89

  uzman89 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar merhabalar, kolay gelsin..

  Fabrikada forklift yolları yeni çizildi fakat forklif sürücüleri hiç bir şekilde bu yolları kullanmıyorlar.
  KKD dağıtılınca zimmet formu doldurduğumuz gibi bu forklift sürücülerine de bu yolları kullanmasıyla ilgili nasıl bir
  tutanak hazırlatabilirim,imzalatabilirim. Hazırlayacağım formda ne gibi bilgiler bulunmalıdır.

  şimdiden teşekkürler

   
 7. uzmknn

  uzmknn TÜİSAG Üyesi

  forklift kullanım talimatı ve taahhütnamesi hazırla içine herşeyi yaz nerden gidecek nereye park edecek ne kadar hız yapacak vb. sonra ona imzalat
   
 8. çağatayözcan

  çağatayözcan TÜİSAG Üyesi

  MADDE-77: işveren işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması için gerekli her türlü önlemi almak, araç ve gereçleri noksansız bulundurmak, çalışanlar da alınan her türlü önleme uymakla yükümlüdürler.

  maddesinden yola çıkarak siz zaten üzerinize düşeni yapmışınız (bu konuda tabi) işverene de yazılı tebliğ ettikten sonra artık sorumluluğun çok büyük kısmı o anda sorumlu,şefi,müdür artık işveren vekili sıfatını alıyor. Bence bir de levha koyun bu uyarıyı içeren,forklift kullanma talimatının içinde belirtin onu da operatörlere imzalatın tabi,eğitimde yapmış olduğunuz slaytların arasına sıkıştırın ve de eğer yapabiliyorsanız ve gerçekten tehlike oluşturacak boyutta ise yapacağınız sınavın içinde bir yerlerde de geçin.

  E daha da naapalım artık ...   
 9. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  Bi tanesini yolu kullanmıyo diye kovun bakın hepsi nasıl yolları kullanmaya başlıyor :)

     

   
  ü.okur bu yazıya teşekkür etti.
 10. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  Selamlar,
  Genelde işletmelerde forklift yolları ve yaya yolları aynı yol olarak kullanılmaktadır. Oysa ki forklift yolları ayrı, yaya yolları ayrıdır. Ayrıca illa ki belli bir renk kodunda olması şart değildir. Bir şart vardır o da, işletmede (renk, kesik çizgi, düz çizgi ile) levhalarda yaya yollarının varsa forklift yollarının tanımlanmış olmasıdır.

  Benzer bir şekilde baret renklerinin de işletmede levha ile tanımlanmış olması gerekir. Kısacası herşeyin yönetmeliklerde bulunması zorunlu değildir. İşletmelerde iş sağlığı ve güvenliği profesyonelleri ve idari yönetim iç yönergelerle, prosedürlerle, talimatlarla gerekli kuralları tanımlayabilirler.

  Levha.jpg   
  alibey bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica