Soru : Forklift İçin Kullanma Ve Bakım Sertifikası Yeterli Olur Mu?

yavuzselim5461

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Forklift için özel bir kurumdan gerekli eğitimler verilerek forklift kullanma, bakım sertifikası alınmış. Bu herhangi bir denetlemede sorun çıkartır mı? İlla ehliyet mi lazım. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

okhan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Forklift için özel bir kurumdan gerekli eğitimler verilerek forklift kullanma, bakım sertifikası alınmış. Bu herhangi bir denetlemede sorun çıkartır mı? İlla ehliyet mi lazım. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Belge meb onaylıysa ve net şekilde bu adam forklift kullanır yazıyorsa (Niye böyle yazdım piyasada bir sürü belge var çünkü) ve sadece işletme sınırları içinde kullanıyorsa belge geçerlidir.
Ama yan fabrikadan malzeme alayım deyip karayoluna çıktığında geçersizdir. Karayoluna çıkacaksa bu belgeyle bir özel sürücü kursuna gidip eğitim alıp sınava girip ehliyete işletmek lazım.
Karayoluna çıkıyorsa bu belge yetmez, çıkmıyorsa yeter.

CANSU AYŞE BEKİROĞLU

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhaba benim sorum forklift bakımı ile alakalı.
Fabrikadaki bir makine mühendisi yapıyormuş yıllık olarak fakat ben bir forklift hiç emniyet kemeri olmadığnı fark ettim.
Bazı forkliftlerde de yangın tüpü yok hatta tüpün asılabileceği yer bile yok.
Forklift bakımlarında bunlara bakılmıyor mu?

okhan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba benim sorum forklift bakımı ile alakalı.
Fabrikadaki bir makine mühendisi yapıyormuş yıllık olarak fakat ben bir forklift hiç emniyet kemeri olmadığnı fark ettim.
Bazı forkliftlerde de yangın tüpü yok hatta tüpün asılabileceği yer bile yok.
Forklift bakımlarında bunlara bakılmıyor mu?

Bakım ayrı periyodik kontrol ayrıdır. Emniyet kemeri ve ysc periyodik kontrolün konusudur.
Tabi insan madem bakım yapıyon kemerle şu ysc yi de halletseydi iyi olurdu diyor içinden.

CANSU AYŞE BEKİROĞLU

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Bakım ayrı periyodik kontrol ayrıdır. Emniyet kemeri ve ysc periyodik kontrolün konusudur.
Tabi insan madem bakım yapıyon kemerle şu ysc yi de halletseydi iyi olurdu diyor içinden.
Aynen öyle dedim bende :) bilgi için teşekkürler