Soru : Epilepsi Hastaları Ağır Ve Tehlikeli Işlerde Çalışabilir Mi?

Burak Bilen

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Az önce nöroloji uzmanına değerlendirme için yönlendirdiğim çalışan nörolojik değerlendirme raporunu getirdi.Devlet hastanesinden düzenlenmiş rapora göre kullandığı ilaçla remisyonda olan kişiye büyük harflerle DiKKAT GEREKTİREN AĞIR VE TEHLİKELİ İŞLERDE ÇALIŞAMAZ. ibaresi eklenmiş.
Işyeri yetlilisine telefonla bilgi verdim.
Epilepsi teşhisi almış çalışan ağlayarak boşu boşuna devlet hastanesine gidip masraf yaptım diyerek ağlamaya başladı.
Ben bu ilacı kullandığım sürece kimse bana iş vermeyecek dedi ve gitti.
Onun hayrına olmuş bu. Çünkü diğer türlüsü daha kötü.

Burak Bilen

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Ben tersaneler bölgesinde çalışıyorum. Buralarda da epilepsi hastaları çalışıyor. Ağır ve tehlikeli işlerde çalışmamalılar. Hele ki tersanelerde. Çünkü düz ayak yerler değil. Bu arada epilepsi hastalığının birçok çeşidi olduğunu biliyoruz. Ancak insanlar epilepsi hastalarına hala daha nasıl tepki vereceklerini bilmiyorlar. Geçtiğimiz haftalarda tersanede epilepsi krizi sonrası gördüğüm biri için insanlar "Kalp krizi geçiriyor." diyordu. Bu tür bilgisizlikler yanlış müdahale sonucu ölümle de sonuçlanabilir. Artı olarak, ve madem az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli yerlerde bu hastalar çalışabiliyor, o zaman oradaki tüm çalışanlara bu hastalıkla ilgili eğitim ya da bilgi verilmesi şart. Yani aslında demek istediğim ilk yardım ve ilk yardım ile ilintili eğitimlerin herkese verilmesi gerekiyor. 3 yılda bir yapılan ilk yardımcı yenileme eğitimlerinin hiçbir anlamı yok. Sürekli tekrarlanmalı. Bu neden mi bu kadar önemli? Çünkü hayatlarımızın yarıdan fazlasını bu iş yerlerinde geçiriyoruz. Bu nedenle hayatımızda birinci noktaya sağlığı, ikincisine ise eğitimi koymalıyız ki artık bazı şeylerin farkına varalım.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.