Soru Epilepsi Hastaları Ağır Ve Tehlikeli Işlerde Çalışabilir Mi?

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında murat2242 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. murat2242

  murat2242 TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar, epilepsi hastası olduğunu bildiğimiz bir çalışanımız var.Bu arkadaş işten ayrılmıştı fakat şimdi tekrar başladı işe ama biz epilepsi hastası olduğunu kesin biliyoruz nöbetine bile şahit olduk ama ağır ve tehlikeli işler raporu almış bende epilepsi olmadığını taahhüt ederim diye.işyerimiz çok tehlike sınıfta.Ne yapmamız gerekli buşekilde çalışmasına izin verebilirmiyiz yardımlarınızı bekliyorum..


   
 2. Ali KÖKSAL

  Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

  Bu iş zaten sizin işiniz değil hastayı iş yeri hekiminize gösterin ve durumu izah edin .Oda muhtemelen Meslek Hastalıkları Hastanesine gönderip orada çalışabilir raporu isteyecektir.

   
  murat2242 bu yazıya teşekkür etti.
 3. alix

  alix TÜİSAG Üyesi

  raporda epilepsi yazıyor mu? hekim nasıl rapor vermiş? özel risk gruplarında olarak degerlendırmek ve ona göre riskleri değerlendirmek gerek.

     

   
 4. murat2242

  murat2242 TÜİSAG Üyesi

  bildiğimiz klasik ağır ve tehlike işler raporu önyüzünde bende eğilepsi hastalığı olmadığını beyav ederim die ibare var altındada hastanın imzası.

   
 5. ANFO797

  ANFO797 TÜİSAG Üyesi

  Kesinlikle ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılamaz.Raporun doğruluğunu kontrol edin.

     

   
  murat2242 bu yazıya teşekkür etti.
 6. ANFO797

  ANFO797 TÜİSAG Üyesi

  Asıl siz yönetmelik diyorsunuz.Başlangışta Ağır ve tehlikeli işler yönetmeliği kaldırıldı diyorsunuz.Bu yönetmelik güncel haliyle tekrar çıkacaktır.Bu kişiler tabiki Çok tehlikeli ,tehlikeli veya az tehlikeli sınıfta çalışabilirler,sadece ağır işlerde çalıştırılamazlar,bunu anlatmak istiyorum.Bu tip işlerde çalışırlarsa hem kendilerine hemde çevresindeki insanlara zarar verme potansiyelleri vardır.

   
 7. ilkeryurtseven

  ilkeryurtseven TÜİSAG Üyesi

  Murat bey,
  Bizde de epilepsi olan bir arkadaş vardı.Biz geri hizmete almıştık.Fakat yine bir kaç nöbet daha geçirince tedavi olsun diye karşılıklı iş akdini fesh ettik.
   
  murat2242 bu yazıya teşekkür etti.
 8. Funda Gürsoy Özkocacık

  Funda Gürsoy Özkocacık TÜİSAG Üyesi

  Murat Bey;
  Normal şartlarda işyeri hekimi arkadaşlar buna karar verir. Ancak benim başıma gelen bir olay: yükske tansiyon ve şeker yüzünde özürlü kadrosunda olan bir personel girişi yapıldı taşeron firmaya, adama doktor muayene etmemiş tekrar doktora yönlendirdim. bir tıp merkezinde doktor muayenesinden geçti. bu arkadaş taşlama yapacak. doktor raporu şaşkınlık içinde bıraktı beni yüksekte çalışma (şeker hastası), gece çalışması ve ağır ve teh. işlerde çalışır raporu. şuan bir yolunu bulup iş akdini fesh ettirmeye çalışıyorum ve bu hekimi araştırdım kanser hastasına dahi bu şekilde rapor vermiş. o yüzden kontrolü elden bırakmayın derim.   
  murat2242 bu yazıya teşekkür etti.
 9. murat2242

  murat2242 TÜİSAG Üyesi

  Bende doktora pasladım ama oda izin vermeyecek.

     

   
 10. SEG

  SEG TÜİSAG Üyesi

  Yönetmeliklerin hepsini bir kenara bırakın. bu adam çalışırken nöbet geçirirse kendisine zarar verebileceği bir yerde mi çalışıyor?
  eğer öyle bir işte çalışıyorsa ve hekim çalışamaz diye rapor verirse, haklı sebepten fesih yapılabilir.
  bu konuda kanıtlara dayandırmalı. özel değil devlet hastahanesinden rahatsızlığı ile ilgili testler istesin ve sonuçlarını elinde tutsun. zaten eğer hasta ise devlet hastahanesindeki hekim geçmişini görecektir. daha önce aldığı ilaçları ve teşhisleri görecektir ve aksi olan bir rapor veremeyecektir.   
  murat2242 bu yazıya teşekkür etti.
 11. dilekaltinok

  dilekaltinok TÜİSAG Üyesi

  Bazı hastalarıda çalıştığı ortam tetikliyor arkadaşlar bunu da unutmayın. Çalışan işten uzak kalınca iyileşiyor, ama tekrar işe başlayınca hastalık nüksediyor gibi alerjik durumlar yaşanabiliyor. İş yeri hekiminin önemi burada işte :)   
 12. Noberi

  Noberi TÜİSAG Üyesi

  Epilepsi hastası-tedavisi düzenlenmiş ise-raporlu olarak ağır ve tehlikeli işlerde çalışabilir onemli olan o işyerinde ona uygun konum olmasıdır bunada işverenle işyeri hekimi ortak karar verebilir diye düşünüyorum.Hastanın ilaç kullanımı kontrol edilmeli ve eğitilmelidir.

   
 13. uzakkk

  uzakkk TÜİSAG Üyesi

  Ağır ve tehlikeli işlerde ''epilepsi'' hastaları kesinlikle çalışamaz .Büyük çoğunluğu nöbetleri kontrol altına almak için'Valproate Sodium ' kimyasalı kullanan bu hastalar ,hem sık sık nöbet geçirecekleri hemde kullandıkları ilaçların yan etkisi nedeniyle; başta Nöroloji Uzmanları Raporlarında ve Heyet Raporlarında 'Ağır ve Tehlikeli İşlerde Çalışamaz' ibaresini mutlaka görürsünüz. Bu raporlar tam teşekküllü Devlet ve Üniversite Hastanelerinden alınabilir. Bu kimyasal ve benzeri ilaçların kullanıldığını tespit etmek için bilgisayar reçete kayıtlarına bakmak yeterli oluyor. İşçiden istenen Heyet Raporu neticesi ve İşyeri Hekimi tutanakları ile işçinin çalışmasına derhal son verilir. Saygılarımla,
   
  ANFO797 bu yazıya teşekkür etti.
 14. drayhanuza

  drayhanuza TÜİSAG Üyesi

  işyeri hekiminin önemi ve sorumluluğu burda işte....Bu kişinin başka bir yerden aldığı ve alacağı çalışabilir raporu işyeri hekimini bağlamaz ve onu sorumluluktan kurtarmaz.Bu kişi o işyerinde çalışabilir ama ağır ve tehlikeli olmayan bir iş yapması kaydı ile.Ağır ve tehlikeli işler raporunu ve işe giriş raporunu işyeri hekimi vermek zorunda diye boşuna bağırmıyoruz işyerini görmeden işçi ve iş uyumuna göre karar verilmeyen raporlar herkesin başını ağrıtır ama kimse bunu anlamıyor.İşçinin beyanıda kimseyi kurtarmaz.

   
 15. ANFO797

  ANFO797 TÜİSAG Üyesi

  işyeri hekimi ve işveren ortak karar verecekse, neden personeli daha uygun bir ortamda çalıştırmıyorlar?   
 16. SEG

  SEG TÜİSAG Üyesi

  Her firmanın böyle bir pozisyonu olmayabiliyor.
  bu kişi ofis benzeri yerlerde çalışmalı, ama ortaokul mezunu bir insana ofiste ne gibi bir iş ayarlayabilirsiniz?
  hadi öyle pozisyonlarınız var diyelim. orda halihazırda olan elemanı işten çıkarıp onu mu koyacaksınız?
  yoksa ihtiyacınız olmadığı halde ekstra bir kadro mu açacaksınız?
  tabii ki işçi korunmalı ama işçinin kişisel durumu nedeniyle çalışamaması halinde işveren ona var olmayan bir kadro açmak zorunda değil. eğer uygun pozisyon yoksa fesih olmalı

   
 17. murat2242

  murat2242 TÜİSAG Üyesi

  bizde ofise aldık kendisini ama herşeyi sahada öğrenmiş nasıl yapacak bilmiyorum.

   
 18. DRHK

  DRHK TÜİSAG Üyesi

  Epilepsi hastası ağır ve tehlikeli işlerde çalışır raporu alamaz. Durumuna uygun işlerde çalışır ancak.

   
  acidburnr bu yazıya teşekkür etti.
 19. Fatih Çanga

  Fatih Çanga TÜİSAG Üyesi

  Epilepsi hastaları hangi işleri yapamazlar? Özellikle nöbetleri sık olan epilepsi hastaları bazı işleri yapamazlar. Bunlar içinde pilotluk, dalgıçlık, cerrahlık, kesici alet ve makinalarla ilgili işler, yüksek ve tehlikeli noktalarda çalışmayı gerektiren işler, dağcılık, taşıt sürücülüğü, itfaiyecilik, silah taşımayı gerektiren polislik, askerlik sayılabilir

   
  mekabe bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşÜyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

 1. beyin hastası olan kişi çalışa bilirmi

  ,
 2. çok tehlikeli işyeeleri ve şeker hastalığı

  ,
 3. Epilepsi hastalığı olan hangi isde çalışır

  ,
 4. Epilepsi hastalığı olan hangi işte çalışır,
 5. epilepsi hastalari ca
Yandex.Metrica