Bilirkişi Raporu Elyaf Makinesinde Meydana Gelen İş Kazası Bilirkişi Raporu

caferk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Tabiki iş güvenliği herkesin zorunluluğudur, ki kanunen işçiler alınan önlemlere uymakla yükümlüdür.Ancak savcı ve mahkeme daima işçinin yanındadır, işveren ve uzmanın eksiğini bulmaya çalışır. Bu tür bir olaydan en az hasarla kurtulmanın yolu işimizi kanuna göre tam yapmaktan geçer. Bunun için de kanun, tüzük ve yönetmeliklere çok iyi hakim olmamız gerekir ve her yaptığımızı-gördüğümüzü onaylı deftere yazmamız gerekir. Ayrıca tek suçlu biz olmamak için yaptığımız işlerde mutlaka bir paydaş edinmeliyiz. Bu paydaş işveren-işveren vekili-işçi-ustabaşı-işyeri hekimi-ilgili müdürler vs olabilir. Kısaca iş güvenliği bir ekip işidir ve yapılan işlerin ekip olarak yapılması ve kayıt altına alınması gerekir aksi halde kurban daima uzman olur.

çağatayözcan

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
evet haklısınız aslında aynı şeylerden bahsediyoruz.

servet yortumluk

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar hepimiz doğru pencereden bakıyoruz.
Fakat çok küçük de olsa açı farkları var; Böyle bir durumda biz olsaydık ne yapardık? sorusunu hepimiz kendimize sorduğumuzda mutlaka olay yerini de görsek az da olsa şimdiki gibi farklı yorumlardık diyorum.
Bizim iş yerinde meydana bir kazada ise benzeri bir durum meydana gelmişti , hiç bir eksik olmamasına rağmen 2/8 oranında iş verene ceza uygulandı.
Burada şu çok önemli, hepimizin bildiği üzere kanun dışı her eylem karşılığında bir yaptırım var.
Yönetmelikte geçişler, koruma kapakları nasıl ve ne şekilde olmalıdır diye açık bir şekilde yazılıdır.
10 yıl önce bir demir çekme fabrikasında fırın bakımı esnasında kafasına tuğla düşen bir işçinin hafıza kaybından mahkeme sonucu tazminat kazandığını o iş yerindeki arkadaşı anlatmıştı.
Buradan hareket ile yola çıkacak olursak, işçi çalıştığı işten ayrılsa dahi kanuni sorumluluğumuz devam etmekte.
Sen istediğin kadar ben ; eğitim vermiştim, periyodik sağlık kontrolleri yapmıştım, güvenlik levhalarını görünür ve gerekli yerlere asmıştım, yol çizgilerim vardı, KKD lerin tamamını dağıtmıştım,ortam ölçümlerini yaptırmıştım,............... diyerek kendini avut dur.
Gelen iş müfettişleri konularında o kadar uzmanlar ki tek soruda ne bilir kişi kalır ne de senin benim uzmanlığım.
Bu nedenle arkadaşlar iş güvenlik işi Prefabrik evler gibi sürekli ve kesintisiz ilgi ister, eğer , dalgınlık ile başınızı farklı bir yöne çevirir iseniz tam o noktada sıfırdan başlamanız gerekebilir.
Böyle bir hassas işin kendi içinde tehlikeleri o kadar çok ki , Adı; İş , Soyadı; Güvenlik, işletmelerde her geçen gün tehlikeler boyut değiştirmekte ve artmakta ona göre aksiyon planları geliştirmez isek Allah yardımcımız olsun,
Kazasız günler dilerim,

OZGUR-DENİZ

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
İyi çalışmalar Çağatay Bey
Öncelikle şunu belirtmek isterim. Tahmin etmeyi sevmem ama şuana kadar gözlemlediğim işletmelerde kullanılan makinelerin çok büyük bir kısmı ülkemizdeki mevzuata uygun dizayn edilmemiştir. Ülkemiz genelindeki işletmelerdede durumun farklı olmadığını düşünüyorum. Burda istisnaları göz ardı etmek lazım. Bunu şu örnekle açıklayayım: Yönetmeliğe göre işçi (intihar etmek için makinenin içine elini sokmakda istese) makinenin hareketli parçalarının olduğu bölüme elini kolunu sokamıycak şekilde dizayn edilmesi gerektiği belirtilmiştir. o yüzden iş güvenlii uzmanı olarak çalışacak arkadaşların yasal mevzuatı iyi bilmesi gerekmektedir. Tabi bilmek yetmiyor süreklide takip etmek lazım malum bizde mevzuat çok sık değişiyor:) o yüzden işletmede iş güvenliği uzmanı olarak çalışan arkadaşın asıl işinin iş güvenliği olması lazım. Şuan çalışan arkadaşlarımızın büyük bir kısmının ikinci işi iş güvenliği

çağatayözcan

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Evet öyle tabiki uygulama ve iş takibi çok önemli ancak ben şuna karşıyım yapılan her olumsuzlukta iş güvenliği uzmanının kurbanlık koyun gibi suçlu veya hatalı ilan edilmesine karşıyım.Diyorum ki;biz her türlü önlemimizi alalım ama hala devam ediyorsa işçi bundan da biz sorumlu tutulmayalım böyle bir gidişat olursa mahkemelerde davası olmayan iş güvenlği uzmanı kalmayacak.Ve bu meslek yapılmaz hale gelecektir.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.