Soru : Elektrik Pano Önlerinin Epoksi Boya Ile Yalıtılması

R

Recep GÜLER

Guest
Ali Bey,

Şüphe ve sanrılarla değil de somut bir dayanakla gelseydiniz size hak verebilirdim. 24 yıllık bir İSG Profesyoneli olarak allaha şükür mevzuatı sizin gibi A sertifikasına sahip Uzman arkadaşlar kadar "İYİ" yorumlayabiliyorum.
Verdiğiniz linkteki tüzüklerin bir "TASLAK" metin olduğunu hatırlatırım. Aylardır da oradalar ve hala taslaklar.

Sahada karşınıza çıkan hekimler sizi yanıltmasın. Tıp fakültelerinde önce araştırma öğretilir. Bir de "Ayırıcı Tanı" diye bir meleke vardır ki; okunulan 6 senenin sonunda artık üzerinizden hiç çıkmayacak şekilde giydirilir.

Fakültelerini fotokopi ders notlarıyla bitiren HAP bilgiye alışmış, her okuduğunu araştırmadan doğru kabul eden bir neslin içinde İş Sağlığı ve Güvenliğini anlatmak gerçekten çok zor.

Saygılarımla
Baran Bey bu mevzuyu hap bilgiye kadar indirgediniz için sizi kutluyorum. Basit bir hukuk bilgisidir; tüzükler bakanlar kurulu tarafından onanır ve iptal edilir. Yanlız dayanağı iptal edilmişse zaten tüzüğün hiç bir hükmü kalmamıştır. An itibariyle hiç bir şekilde İSG tüzügünden ceza yazılamaz veya kimse sorumlu tutulamaz. OSHA veya NFPA yada başka kuruluşların mevzuatılarının nasıl size yaptırımı olmadığı gibi dayanağı kaldırılmış tüzüğünde yaptırımı yoktur. Dayanağı kaldırılmış tüzüğün her hangi bir hükmü olmadığını kavramak için Hukukcu olmaya gerek yok sizin gibi Tıp okumuş bir arkadaşın dahi anlayabileceğini düşünüyorum. diğer türlü hala tüzüğün yürürlükte olmasının bir anlamı olduğuna ve tavsiye niteliğinin ötesine geçemeyeceğine inanmakta direniyorsanız. Sizinle bu konu üzerine konuşmaya devam etmek Dünyaya çarpmak üzere olan gök taşına böcek ilacı sıkmak kadar abes olacak.
Saygılarımla iyi çalışmalar

BaranS

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi
Sayın RecepG ve Sayın Ali Üstün,

Bu polemiğin tarafı olmaktan açıkçası sıkıldım. Hele Sayın RecepG'nin "An itibariyle hiç bir şekilde İSG tüzügünden ceza yazılamaz veya kimse sorumlu tutulamaz" ifadesinden sonra sizler gibi konusunda UZMAN olan arkadaşların önceliğinin ne olduğunu fark ettim.

Bir polemiğe dönüşen bu yazıların başlangıcını, geri dönüp bir incelemenizi rica ederim. Arkadaşımın biri elektrik panolarının önüne konacak paspaslarla ilgili mevzuatta bir şey bulamadığından yakınıyordu. Ben de kendisine tüzüğü gösterdim.

Evet her IGU arkadaşım tüzükleri sular seller gibi bilmeli. Şu anda yeni tüzük çıkartamadıklarına ve Eski tüzüğü de yürürlükten kaldıracak Bakanlar Kurulu kararı alamadıklarına göre elimizde olanı kullanmak en doğru olanı. Evet tüzük eskidir, evet çağın ve teknolojinin gerisinde kalmıştır ama içindeki bilgileri kaldırıp çöpe atamazsınız. Evet içinde çok fazla bilgi var ve evet uzun uzun okumak gerekiyor. Ne yapacaksınız.. okuyacaksınız...

"Sınavda buradan soru çıkmaz", "cezai yaptırımı yoktur", "müfettişler tüzükten alıntı yapmaz" gibi kendini kurtarma söylemleri ile bir yerlere varmak ne kadar mümkün acaba?

Saygılarımla

Ali Üstün

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Sayın RecepG ve Sayın Ali Üstün,

Bu polemiğin tarafı olmaktan açıkçası sıkıldım. Hele Sayın RecepG'nin "An itibariyle hiç bir şekilde İSG tüzügünden ceza yazılamaz veya kimse sorumlu tutulamaz" ifadesinden sonra sizler gibi konusunda UZMAN olan arkadaşların önceliğinin ne olduğunu fark ettim.

Bir polemiğe dönüşen bu yazıların başlangıcını, geri dönüp bir incelemenizi rica ederim. Arkadaşımın biri elektrik panolarının önüne konacak paspaslarla ilgili mevzuatta bir şey bulamadığından yakınıyordu. Ben de kendisine tüzüğü gösterdim.

Evet her IGU arkadaşım tüzükleri sular seller gibi bilmeli. Şu anda yeni tüzük çıkartamadıklarına ve Eski tüzüğü de yürürlükten kaldıracak Bakanlar Kurulu kararı alamadıklarına göre elimizde olanı kullanmak en doğru olanı. Evet tüzük eskidir, evet çağın ve teknolojinin gerisinde kalmıştır ama içindeki bilgileri kaldırıp çöpe atamazsınız. Evet içinde çok fazla bilgi var ve evet uzun uzun okumak gerekiyor. Ne yapacaksınız.. okuyacaksınız...

"Sınavda buradan soru çıkmaz", "cezai yaptırımı yoktur", "müfettişler tüzükten alıntı yapmaz" gibi kendini kurtarma söylemleri ile bir yerlere varmak ne kadar mümkün acaba?

Saygılarımla
Baran Bey kusura bakmayın ama hala tüzüğü kaldırmak için bakanlar kurulu vs. .vs.. gibi bahanelere sığınıyorsunuz.
Lütfen hukuğu beni tanımadan bana öğretmeyiniz. Ben avukatlara dilekçe yazıp mahkeme kazanmış biriyim. Hatta bir ağır ceza davasında dosyaya avukat adı ile dilekçe koyup berat kararı çıkmasına yardımcı oldum.
bahsettiğiniz tüzükler 4857 nin geçici 2 nci maddesi gereği yürürlükteydi. 6331 de geçici 2 inci maddeyi kaldırınca tüzük felan kalmadı ortada..
dediğiniz gibi, tüzük hala geçerli bir dayanak ve bilimsel bir araştırma kaynağı olabilir, ama bilmediğiniz birşey daha tüzüklerin kendi içerlerinde çelişkilerle dolu olduğudur. bir tüzük yüksekte çalışmalarda 3 mt sonrası kemer, diğer tüzük 4 mt sonrası kemer kullanılmalı der..
sonuç olarak yönetmelikler hala yetersiz.. bu çok açık.. tüzüklerde olanlar hala yönetmeliklerde yok..
ancak elektrik panolarının altına yalıtkan paspas konması mecburidir. dayanağı olsada olmasada bu bir igu önlemidir..
Sizin de dediğiniz gibi hala tüzüklere bakara könlem alan igu vardır. Zira yönetmelikler gerçekten yeterli değildir.
Ama lütfen tüzükler hala yütütlükte, siz nasıl igu sunuz vs.. demeyin.. ve lütfen bir avukata sorun, öyle konuşalım sizinle..
Saygılar..

senk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Epoksi boya konusu neye bağlandı bilemiyorum ama biz en iyisi tevzi panosunu oradan kaldıralım....;)

Serhat Selim YILMAZ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Tüzük iptal ise biri bana merdiven en,boy ve genişlikleri hakkında yönetmelik önerebilir mi?

turanmst

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
epoxy boya ile yalıtım olurmuş arkadaşlar, ama bunu firma bi lab. ta kanıtlamış olması gerek ve pratikte te epoxy boyanın içerisinde bolmiktarda poly türevleri var yani mantıksal bence

Alkan Emir

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
birbirinizi sanal ortamlarda kırmanıza hiç gerek yok, güçlerimizi birleştirelim tokuşturmayalım, zaten mesleğimiz ayaklar altında perişan durumda, bilgili olmak ve yön vermek çok güzel, her kişi kendine göre donanımlıdır bence.

Epoksi meselesi doğru ise bizlere paspas sarfiyatından kurtaracaktır.
Tartışma netleşmedi galiba.

Alkan Emir

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
şöyle bir ürün var ve bana çok mantıklı geldi, teknik dataları okurmusunuz.

Ekli dosyalar

• 1255815729.pdf
    73.4 KB · Görüntüleme: 164

İshak Özavcı

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
İzole Halı olarak açıklayıcı bir bilgi olmuş. İlginiz için teşekkür ederim.

Moderatör tarafında düzenlendi:

osman.koyuncu

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Elektrik izolasyonu ile ilgili 5100 V (AC) kadar dayanıklı boya olduğunu duymuştum (satıcı - Omnis Enerji) fakat elektrik direklerinde (aydınlatma vb direklerde temas olasılığı olan kısımlarda) uygulandığını hatırlıyorum !!! TSE 'den EN 60243-1 'e göre uygunluk test raporu da vardı. Zemin uygulaması var mı? açıkçası o kısmı bilmiyorum. İlgilenmek isteyenler firmayla irtibata geçebilir...

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.