Eğitim Planı

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında HANDE GÜL tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. HANDE GÜL

  HANDE GÜL TÜİSAG Üyesi  merhaba,
  temel isg eğitiminin dışında yönetmelikte belirtilen ek-1 çizelgesindeki konuları içeren bir plan oluşturuyor musunuz? tehlike sınıfına göre bu eğitimlerin süreleri belirlenir hatta uzaktan eğitim şeklinde de verilebilir yazıyor yönetmelikte. benim biraz kafam karıştı. örneğin tehlikeli bir sınıfta yer alan firmaya 12 saat eğitim vermeniz gerekiyor 2 yıl aralıkla. bunun dışında ek-1 de yer alan eğitimleri de vermek zorunda mıyız? bu eğitimler zaten isg eğitiminin konuları değil mi? yardımlarınızı rica ederim.


   
 2. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  Hande hanım merhabalar,
  Maalesef bakanlığın çıkardığı en kötü yönetmeliklerden biri ile karşı karşıyayız. 2 yıl içinde her eğitim seansının en az 4 saat veya katı olacakmış şekilde eğitim vermek pratikle ve gerçekle örtüşmemektedir. Eğitimler güncel kalmalıdır. 2 yılda 12 saat eğitim verip eyvallah demek ile iş sağlığı ve güvenliği herhangi bir nitelik kazanamaz.

  Tehlikeli sınıftaki bir işyerindeki çalışanlara en az 30 dakika eğitimler verilmelidir. Ancak bu cümleyi mevcut yönetmeliğe uygulamak mümkün değildir. Dolayısıyla ekteki forma benzer bir eğitim planı hazırlayın. Verebiliyorsanız 4 saat ve katı şeklinde eğitimleri verin, veremiyorsanız (ki veremezsiniz, hiç bir işveren fabrikayı 4 saat, 8 saat kapattırmaz) gereğini...

  Saygılarımla.

   

  Ekli Dosyalar:

  fethiye, NAİLE GELEN, Burcum ve 7 kişi daha buna teşekkür etti.
 3. çağatayözcan

  çağatayözcan TÜİSAG Üyesi

  Bu eğitimlerin hepsini biz veremeyiz tabiki de işyeri hekimi ile birlikte bu eğitimleri yapmalıyız.Her 2 ayda bir 1 saatlik eğitim yaparsak ancak o şekilde bu sürelere ulaşabiliriz.1 yılda 6 saat ikinci yılda 12 saati bulmuş oluruz ancak.

     

   
 4. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  Ek not, Tahliye ve kurtarma eğitimlerini de iş güvenliği uzmanı veremez. İş güvenliği uzmanı bu konunun uzmanı değildir, ancak organizasyonundan sorumludur. Eğer organizasyonundan sorumluysa bu eğitimi de verebilir diyen arkadaşlar da vardır. Tartışmaya açık bir konu.

   
 5. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  Bir yılda 6 saatlik eğitim veremezsiniz. 4 ve 4'ün katları şekilde olmalıdır. Saçma ama yönetmelik bunu demiş.

     

   
 6. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  hande hanım o konularda eğitim konularıdır. eğitim süresi firmaya ve size bağlıdır.ben her yeni işe başlamada -1 kişi dahi olsa- tehlike sınıfı farketmeksizin 4 saat olarak eğitimini veriyorum.tehlike sınıfına göre diğer kalan süreleri doktor ve ben koordineli olarak tamamlıyoruz.

   
 7. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  6 saatlik eğitim veremezsiniz diyorsunuz ama eğitim planında 1 saatlik eğitimleriniz söz konusu.! bence verilir.eğer bu işi hakkıyla yapıyorsanız tutanaklarda bunu dayarlayarak halledebilirsiniz.
  yanlış anlaşılmasın şunu demiyorum; 2 saat eğitim verin 8 saat olarak tutanak tutun.
  benim dediğim 4 saat eğitim verdiniz, sonra 2 saat eğiti verdiniz, sonra bir 2 saat eğitim daha verdiniz.son verilen 2 eğitimin gayri resmi tutanaklarını 2 saat olarak tutun sonra eğer o eğitie katılmış kişilerin düzenleyeceğiniz yeni tutanağın zaman aralığında karıştıkları bir olay yoksa 4 saat olarak o şekilde yeni ve geçerli bir tutanak tutun.ama eğitimi verin.verdirin.
   
 8. çağatayözcan

  çağatayözcan TÜİSAG Üyesi

  Evet o bahsetmiş olduğunuz 4 saat ve katları muhabbeti gözümden kaçmış siz yazınca baktım o şekilde gerçekten ama bu uygulaması çok zor bir süre işverenlerle kavga eder dururuz valla. Kimse 4 saat personel vermez ve de ayrıca bizler bile 4 saat bir konferansta, panelde dursak can sıkıntısı yaşıyoruz bu adamlar nasıl tutulur orada.Yine kağıt üzerinde olan ancak uygulamada imkansız birşey yayınlamış bakanlık...   
  H. Berkay Yalçın bu yazıya teşekkür etti.
 9. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  Selamlar Sn. Chemistanbul,
  Sorgusuz sualsiz ünlem işaretiyle uyarmak yerine, dikkatli okusaydınız mevzuat ile ilgili eğitimlerin aynı gün (aynı zaman diliminde) verildiğini, yönetmelik yayınlanmadan önce verilen eğitimler geçerli olduğundan da o konularda da gene 1'er saatlik eğitimlerin verildiği de pekala görebilirdiniz. Yönetmelik Ek 1 içinde olmayan eğitimler ise 1 saat veya yarım saat de verilebilir. Elinize bir doküman veya bir yönetmelik geçtiğinde biraz daha dikkatli okumanızı ve yorumlamanızı öneririm.

  Ayrıca 6 saat eğitim veremezsiniz'i ben demiyorum, saçma bulduğum ilgili yönetmelik maddesi söylüyor. Sizler evirip çevirip 6 saat verdirmeye uğraşsanız da madde 4 saat ve katları şeklinde eğitim verilebilir demiş mi? demiş.. Bir de her eğitim sonrası da sınavın uygulanması konusu da var.

  Eğitimlerin belgelendirilmesi
  MADDE 15 – (1) Düzenlenen eğitimler belgelendirilir ve bu belgeler çalışanların özlük dosyalarında saklanır. Eğitim sonrası düzenlenecek belgede, eğitime katılan kişinin adı, soyadı, görev unvanı, eğitimin konusu, süresi, eğitimi verenin adı, soyadı, görev unvanı, imzası ve eğitimin tarihi yer alır.

  Dolayısıyla bahsettiğiniz çözüm ise yönetmeliğe göre gene uygulanamaz, iş müfettişi geldiğinde yönetmeliğin uygulanmasını isterse geçersizdir, ama bence çoğu iş müfettişi de yönetmeliğin bu saçma maddesine takılı kalacağını ben sanmıyorum. Gene de yönetmeliği iyi okumak ve yorumlamak gerekir. Tutanak diyorsunuz ancak tutanağın bir yeri yoktur, sanırım tutanak değil, eğitim katılım formu demek istiyorsunuz..


  Verilen eğitimlerle ilgili ayrıca sınav ile kayıt altına alınması gerekir. Eğitimlerin belgelendirmesi yukarıdaki maddede belirtilmiştir.Dolayısıyla aslında eğitim katılım formu değil sertifika gibi bir belge istenmektedir. Ancak çalışanın eğitime katıldığına dair imzasının aranmaması yönetmelikteki bir başka noksandır. Gene de eğitim katılım formu ile bunu belgelemek makul olandır.
  Eğitim konularından sadece yönetmelikte yazanlar değil, iş yerinin ve çalışma koşullarına göre başka konular da muhakkak yer almalıdır. Kapalı alan, yüksekte çalışma, kazı, sıcak işler gibi..

  Bunlara ek olarak eğitim planıyla ilgili, yönetmelik maddesi gereği hazırlayanlar kısmında işyeri hekimi, iş sağlığı ve güvenliği uzmanı ile birlikte çalışan temsilcilerinin de olması ve imzalatılması gerekmektedir.

  Bu kadar uğraşmak yerine bakanlığa uygulamadaki sıkıntılar sebebiyle yönetmelik ilgili maddesindeki 4 saat ve katları yorumuna itiraz etmek gerekmektedir.


  "Eğitim sürelerinin bütün olarak değerlendirilmesi esas olmakla birlikte dört saat ve katları şeklinde işyerindeki vardiya ve benzeri iş programları da dikkate alınarak farklı zaman dilimlerinde de değerlendirilebilir."


     

   
  ŞenPınar bu yazıya teşekkür etti.
 10. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  sayın Berkay,
  yazılarını takip ettiğim kişilerden biriydiniz.öyle de kalacaksınız.değerli bilgilerinizden istifade etmek benim ve diğer arakdaşlarım için sanırım bir şans.
  ancak bu zamana kadar yazığınız -yönetmelik açıklamalarıda dahil- mesajlarınızın bu kadar uzun ve görüşünüzü savunan bir halde olduğunu görmedim.tepkinizi anlayamadım açıkcası.
  ünlem işaretine gelince, ufak şeylere takılmanızı anlamlandıramıyorum.keşke ona takılmadan yazımın bütünü hakkında fikir edinebilseydiniz.neyse.ünlemin nerelerde kullanıldığını daha detaylı bilseydiniz, sadece uyarmak manasında kullanılmadığını görürdünüz.

  yazınızın geri kalanına tartışma ortamına neden olmamak için ve ünlem işaretine takılıp, yazımın geri kalanını tam manasıyla anlayamadığınız ve bu şekilde cevap verdiğiniz için cevap vermeyeceğim veya yorumda bulunmayacağım.

  sağlıcakla kalın.   
 11. çağatayözcan

  çağatayözcan TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar olaydaki 3.şahıs olarak bir yorum yapayım bence de ikinizinde kendinize göre haklı sebepleri var ve de konuşurken belki de üzerinde dahi durmayacağımız ayrıntılar yazıda önem kazanabiliyor.Bu yüzden bence münakaşaya girmeyin derim.Sonuçta hepimiz aynı işi yapıyoruz tabiki bilgi alışverişinde bulunacağız.   
  chemistanbul bu yazıya teşekkür etti.
 12. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  Selamlar,
  Bircok konuda vakit bulduğumda yazmaya gayret ediyorum. Yukarıda yazdiklarim yönetmeliğin uygulanmasiyla ilgilidir. Siz degil baskasi da bu sekilde uygulamaya calissa (unlem koysun koymasin) gene de ayni sekilde anlatilir. Açıkçası bahsettiginiz gibi büyük bir tepkide bulunduğumu düşünmüyorum. Ağır bir tepki olarak algılıyorsanız, kalp kırıklığı söz konusu ise tabiki kusuruma bakmayın. Size gore uzunca yazılmış, çoğu yonetmelikler hakkinda yazıyoruz uzunca. Uzun yazılmış olması konusunda da varsa forumda belli bir kelime sayısı ile ilgili skala buna da riayet edemem.

   
  ŞenPınar bu yazıya teşekkür etti.
 13. Ersin

  Ersin TÜİSAG Üyesi

  eğitimleri fotoğraflamayı ve hatta mümkünse (zorunlu olmasa da) videoya çekmeniz ispatı açısından iyi olacaktır
   
  ay_iz bu yazıya teşekkür etti.
 14. ay_iz

  ay_iz TÜİSAG Üyesi

  Berkay Bey bir şey sormak istiyorum, ben verdiğim her eğitim sonunda sınav yapıyorum sınavda başarısız olanlara tekrar eğitimi için bir süre yok yönetmelikte, eğitimler tamamlandıktan sonra başarısız olan çalışanları toplu olarak eğitime tabi tutmakta bir sakınca olur mu acaba...

   
 15. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  Mrb,
  Sınavlarda geçer not da, tekrar eğitimi de uzmanın inisiyatifine bırakılmış. Zaten olması gereken de budur. Bu bir tercih meselesi ancak mesela 10 sorudan 4 soruyu doğru yanıtlayan birine ne kadar kısa sürede tekrar eğitimi verirseniz o kadar yerindedir. Hatta eğer işbaşı eğitimi ise yaptığınız, başarısız kişiye tekrar eğitimine kadar işbaşı dahi yaptırmamakta fayda var. Allah korusun olası bir olumsuzlukta zor durumda kalabilirsiniz, niye işbaşı yaptırdığınız için.
  Kolay gelsin.   
  ay_iz bu yazıya teşekkür etti.
 16. serpil varlı

  serpil varlı TÜİSAG Üyesi

  bu egitim konusunda benimde bir sıkıntım var .... Acil durum planları yönetmeliğe göre hazırlanabilir ama yangın tatbikatını ve ilk yardım için verilecek egitim için sertifika gerekiyor mu ? isg uzamanı olmak yeterli mi yani... eger bu yeterli ise biz nerden ögrenebiliriz. bir de egitim sonunda egitime katılan calısanlara dagıtılacak belgenin nasıl olması gerekiyor... her belgenin üzerinde ayrı ayrı bu calışan hijen egitimi aldı bu calışan isg ile ilgili kuaralları aldı diye ayrı ayrı mı olmalı .... rica etsem bir örnegini verir misiniz. bir de ben alt işveren bünyesinde calışacagım .hastanede temizlik firması 40 çalısanı var asıl işverenin kurulu kendisi kurmus olmalı ama ortada kurul yok ... cok tehlikeli oldugu için hastane ben tek imza atmak istemiyorum bir fikriniz var mı acaba?

   
 17. mesutozgur28

  mesutozgur28 TÜİSAG Üyesi

  İş Müfettişleri eğitim konusuna takıyorlar arkadaşlar...

   
 18. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  Selamlar,

  İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK
  İş güvenliği uzmanının görevleri
  Madde 9, 2. Bent.
  2) İşyerinde kaza, yangın veya patlamaların önlenmesi için yapılan çalışmalara katılmak, bu konuda işverene önerilerde bulunmak, uygulamaları takip etmek; doğal afet, kaza, yangın veya patlama gibi durumlar için acil durum planlarının hazırlanması çalışmalarına katılmak, bu konuyla ilgili periyodik eğitimlerin ve tatbikatların yapılmasını ve acil dukrum planı doğrultusunda hareket edilmesini izlemek ve kontrol etmek.

  Yukarıdaki yönetmeliğe göre tatbikatı yapmak, acil durum planını hazırlamak, yangın eğitimi, acil durum eğitimi vermek iş güvenliği uzmanının görevleri arasında değildir. Bilinçli olarak, "katılmak", "izlemek", "kontrol etmek" gibi fiiller yazılmıştır. Bir fiil olarak bütün yük sadece iş güvenliği uzmanının üstünde olmasa da isg uzmanı bu çalışmalara katılmak, izlemek ve kontrol etmekle görevlendirilmiştir.

  Çalışanların İSG eğitimleri hakkındaki yönetmelikte acil durum ve tahliye eğitimleri gözükse de, bu eğitimleri kimlerin vereceği net bir şekilde belirtilmese de, konusunda uzmanlığı olanların ilgili konularda eğitim vermesi gerektiği anlatılmaktadır. Dolayısıyla yangın ile ilgili bir eğitim verilecekse isg uzmanı öncelikle işverene itfaiyenin verdiği 500-600 TL civarlarında olan tatbikatlı eğitimi önerebilir. Tabi işveren eğer bunu kabul etmez ise o zaman iki seçenek kalıyor, ya bunu noter onaylı deftere kaydedip, işverene tebliğ edip, bunda ısrarcı olmak veya yangın tahliye acil durum ile ilgili eğitim ve tatbikatı uzmanlığı olmasa da bizzat yürütmek (ki pek doğru sayılmaz ama pratikte böyle.) Kısacası Çalışanların İSG Eğitimleri hakkındaki yönetmelikte olan bütün eğitimleri sadece İSG uzman ve İş yeri hekimleri verir şeklinde olan yanlış algıyı ortadan kaldırmak gerekmektedir.

  Sertifika konusunda da yönetmelikte az çok tarif edilmiş olsa da aşağıdaki link size fikir verebilir. Tabi sizler bu sertifikayı daha da geliştirebilirsiniz.
  İyi çalışmalar.

  http://www.isgfrm.com/attachments/sertİfİka-pdf.11907/

   
  serpil varlı bu yazıya teşekkür etti.
 19. yenibirdost

  yenibirdost TÜİSAG Üyesi

  Eğitim planı çok güzel Berkay bey verdiğiniz eğitimlerle ilgili çalışmalarınızı ve dökümanlarıda paylaşırsınız bir çok arkadaşa faydası olur şimdiden teşekkürler.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica