Dikkat! 80 A sınıfı uzman var.Ben bu işi anlamadım.. | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Dikkat! 80 A sınıfı uzman var.Ben bu işi anlamadım..

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında yucel guzel tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. yucel guzel

  yucel guzel TÜİSAG Üyesi  Değerli arkadaşlar, pazar günü hürriyet gazetesinin haberine göre toplam 80 adet (kişiler için adet, tane kullanılmaz ama başka bir şey bulamadım) A sınıfı uzman varmış.Çok tehlikeli yerlerde 36 saat ve kişi başı 10 dk formülünü minimum seviye olan 50 kişilik işletmelere uyguladığımızda ne çıkıyor bir bakalım
  36saat+500dk= yaklaşık 44 saat ediyor.
  Yani bir işçinin haftalık çalışma saatine yakın.Öyleyse bir A sınıfı uzman da ayda ancak 4 çok tehlikeli işletmeye hizmet verebilir,aylık oartalama çalışma süresini baz alırsak.

  O zaman 80*4=320 işletme toplamda. Yani şu anda Türkiye'deki binlerce çok tehlikeli sınıfta olan ve 50 den fazla çalışanı olan işletmelerin uzmanı yok öyle mi? Bu 80 uzmanın bir kısmı eğitim kurumlarında görevli ,bir kısmıda tam zamanlı olarak 500 den fazla çalışanı olan çok tehlikeli işletmelerde tam zamanlı çalışıyorlar. Onlarıda çıkarırsak geriye çok az bir uzman kalıyor, danışmalık firması olanlar ve OSGB bünyesinde hizmet verenler.Uzman olmadığına ve uzmandan hizmet almak zorunlu olduğuna göre binlerce firma bunu nasıl hallediyor? Ya verilen sayı yanlış, ya uzmanlar ayda ortalama 4 ten çok daha fazla sayıda kuruluşlara hizmet veriyorlar ya da .. Ben bu işi anlamadım.


   
  şükrü karaca bu yazıya teşekkür etti.
 2. MARBLE_İSG

  MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi

  Zaten çok kişinin bildiği güzel bir tesbit yapmışsınız.Yeni çıkacak kanunumuzda da bu konu düzeltilmiyor sanırım.Senin tesbit eski kanuna ve 50 kişi olayına göre ve sadece sanayiden sayılan özel sektör iş yerlerine göre.Peki soruyorum sizlere ve kanun çıkaran büyüklerimize, zaten eski kanun da A sınıfı uzman yeterli değilken, yeni kanunda kişi sayısına bakılmaksızın ve kamu-özel ayrımı olmaksızın tüm iş yerlerine isg uzmanı şartı getiriliyor.Ve üstüne üstlük tehlike sınıfı kavramı yine aynı kalıyor yani çok tehlikeli iş yerlerine(maden ve inşaat sektörü) yine A sınıfı uzman bakabilecek.Sanırım memlekette yeterli A sınıfı uzmanlar uzaydan gelecek.Yönetmelikte belirtildiği gibi geçici bir süre B sınıfı uzmanlar çok tehlikeli iş yerlerine bakabilmesi yeterli olmayacaktır.Çünkü ben C sınıfı sertifika ile süresini doldurupta B sınıfına geçen birini görmedim.Yapılacak şey basit kalkacak tehlike sınıfı ve isg uzman sertifika sınıfı bu karışıklık giderilecek.Baaşka ülkelerde varmı bilmiyorum bizdeki gibi uzmanın sınıfı ve tehlikenin sınıfı? Uzman uzmandır belgesini alıp her iş yerine hizmet vermelidir.Tehlikede tehlikedir çoğu azı olmaz.

   
 3. Musa Kıransoy

  Musa Kıransoy TÜİSAG Üyesi

  56 tanesi iş hayatında aktif olarak çalışıyor. Resmi rakamı budur. Ama çalışma şartları konusunda detay bilğim yok. duyduklarıma ben bile inanamıyorum

     

   
 4. dj_shark

  dj_shark TÜİSAG Üyesi

  bizim şirkette hala çalışan ve belgesi geçersiz A sınıfı uzmanlar var kimse hesap sormuyo ayda 10 000 lira cukkaya iniyo :)

   
 5. Musa Kıransoy

  Musa Kıransoy TÜİSAG Üyesi

  Bu şekilde çalışan bir çok kişi vardır. Kanunun tasarısı çıkarsa onlar içinde herkes içinde iyi olacağı kanaatindeyim. Herkesin gözü kulağı çıkacağını umduğumuz ve hala bekleyen tasarıda

     

   
 6. okko

  okko TÜİSAG Üyesi

  İşin ilginç yanı bence bu devlet hiçbirşey demiyor bu duruma aslında kendi içinde belgeleri kabul etmiş durumda :)

   
 7. Mert Fatih Kesgin

  Mert Fatih Kesgin TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar A sınıfı Uzman olmaması, işverenin iş sağlığı ve güvenliği konusundaki sorumluluğunu ortadan kaldırmıyor. Benim bildiğim bir çok firma C sınıfı da olsa Uzmanlık hizmeti alarak prosedürü yerine getirip, bu sorumluluğu bir nebze gideriyor. A sınıfı uzmana değilde C sınıfı uzmana bu işleri yaptırıyor. Bunun şimdilik başka bir çözümü yok. Sonuçta önemli olan tedbirlerin alınması. Yıllar geçtikçe bu uzman problemi kendiliğinden çözülecektir. Bu durum sanıldığı kadar büyük bir problem değil. Sonuçta yasa, tüzük veya yönetmeliklerde iş sağlığı ve güvenliği önlemleri uzman olmadan alınamaz diye madde yok bildiğim kadarıyla. Olmayan bir şeyi talep etmek saçma olur ayrıca. Sonuç olarak biz çalışma koşullarına ve tedbirlere bakıyoruz...
   
 8. izmir

  izmir Guest

  Benim de bildiğim kadarı ile firma iş ve işçi bulma kurumuna A sınfı uzmana ihtiyacım var diye bildirimde bulunuyor tabii hali ile bu istek kurumca karşılanamadığı için C sınıfı uzman çalıştırıp dışardan A sınıfı uzmandan destek alabiliyor yani yasal olarak işi kılıfına uyduruyoruz:şaşırma:   
 9. yucel guzel

  yucel guzel TÜİSAG Üyesi

  Sayın İzmir sorun A sınfı uzman sayısında zaten.Bütün A sınıfı uzmanlar hadi bilemedin 300 tane şirkete baksınlar. 301. şirket ne yapıyor ben onu merak ediyorum.Bütün uzmanlar aylık bakacakları kontenjanı doldurduğu için resmiyette artık anlaşamazlar o zaman bu 301. şirket A sınıfı uzmandan hizmet alamıyor.Destek alabilir belki ama resmiyette alamıyor,C sınıfı B sınıfı uzman da yasaya göre uygun değill.Şöyle bir sonuç çıkıyor ortaya:Binlerce çok tehlikeli sınıfta olan işletmenin şu anda resmi olarak uzmanı yok ama cezai yaptırımlardan nasıl kurtuluyorlar işte orası muamma.

     

   
  esat1903 bu yazıya teşekkür etti.
 10. Mert Fatih Kesgin

  Mert Fatih Kesgin TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar yukarıda anlatmak istediğim bu işte. A sınıfı uzman yok. Bu bir geçiş süreci. A sınıfı uzman çalıştırmayan o 301. şirket başka bir uzman alıp, bu faaliyetleri sürdürüyor. Zaten tüzük bu konuda bütün sorumluluğu işverene vermekte. İşveren sadece A sınıfı uzman istihdamı gerçekleştiremiyor. Geriye kalan faaliyetleri yapıyor. Bir müfettiş geldiğinde olmayan bir şeyi talep edemez. Bakanlık ihtiyacı karşılayacak sayıda uzman olana kadar, bu konuda esnek davranmak zorunda. Bu büyütülecek bir sorun değil. bundan önce sizler ve bizlerin yapması gereken, bu konuda işverenlerin bilinçlendirilmesi ve İSG hakkında ülke çapında bir bilinç oluşturulması. Bu konulara bu kadar kafa yormanıza gerek yok.   
 11. zseyhan

  zseyhan TÜİSAG Üyesi

  A sınıfı uzman olmamasına rağmen A sınıfı görevi yapan çok fazla B sınıfı uzman var. .aynı şekilde B sınıfı görevi yapan C sınıfı uzman da var. Müfettiş sayısı yeterli olmadığından dolayı denetlemeler de sınırlı. Bu nedenle bu kadar rahat tehlike sınıfı tanımadan çalışıyorlar. Denetleme olduğunda da suç işveren de oluyor. İşverenlerin bilgilendirilmesi şart.   
 12. yucel guzel

  yucel guzel TÜİSAG Üyesi

  Sayın Mert
  Bu konulara kafa yoruyoruz çünkü;Kanun kanundur,yeri gelince esnek yeri gelince sert uygulanmaz çünkü o zaman kanun olmaktan çıkar.Esneklik kavramı devreye girdiğinde şirketin büyüklüğü,sermaye yapısı, sahibi, sahibinin siyasi görüşü vs devreye girer .Bizim bildiğimiz bu uzman sayılarını herhalde bu kanunu çıkaranlarda biliyorlardır ve ellerinde çok daha detaylı bilgiler mevcuttur.Hem A sınıfını şart koşacaksın hem de gerekli düzenlemeleri yapmayacaksın, bizim tartıştığımız noktada burası zaten.Ya sayın Marble'nin dediği gibi tehlike sınıfları kaldırılır, ya A sınıfına geçiş süreleri hızlandırılır ya da A sınıfı uzmanlık sınavına bütün adayların girmesi sağlanır ve hakkıyla geçen herkese A sınıfı belgeleri verilir.

  Bu konulara kafa yoruyoruz çünkü; Her işletme güvenlik önlemlerini öyle yada böyle alıyor ama kazalar, ölümler ve yaralanmalar maalesef engellenemiyor ve herkesin sonuncu olmak istediği bir konuda biz son sürat birinciliğe koşuyoruz. 'Her işin ehline verilmesi 'prensibi gereğince yasal düzenlemelerin eksiksiz olarak çağdaş standartlarda yapılmasını istiyoruz.

  Bu konulara kafa yoruyoruz çünkü: İSG uzmanının konusunu tüm detaylarıyla bilen,araştıran,düşünen ve her konuya kafa yoran gerçek bir uzman olması gerektiğini düşünüyoruz.

   
  zseyhan ve nurdan bu yazıya teşekkür etti.
 13. Nurdan DAHİ

  Nurdan DAHİ Banned

  A sınıfındaki yetersizlikten dolayı B sınıflarının A ların , C lerinde B lerin baktığı yerlere bakmasına izin verildiği hatta şu an için C sınıflarının B ye geçiş için 3 yıl değil 2 yıl çalışmak şartıyla sınava giriş hakkı verileceğini (bir süre için) duymuştum ama nerde yazıyo derseniz, onu bilemiyorum...
   
 14. raşit köseoğlu

  raşit köseoğlu TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar bir sorum olucak bu tasarı ne zaman çıkıyor.tbmm dediler bu hafta görüşülüyor dediler ama yine masa altı oldu galiba:(

   
 15. Mert Fatih Kesgin

  Mert Fatih Kesgin TÜİSAG Üyesi


  O zaman lütfen sürekli eleştirmek yerine, lütfen çözüm önerisi getiriniz. Ne yapalım? Eğitimsiz, bilgisiz ve tecrübesiz insanları tam yetkiyle donatıp piyasaya mı sürelim? Amacınız ne? Bu bir geçiş süreci, bu konuya harcadığınız enerjiyi kendinizi geliştirmeye harcayın lütfen. şu forumu sürekli takip ediyorum, demagojiden başka yapılan şey yok. Kimse fikir üretmiyor.

  Kanun esnek uygulanır, dünyada bir çok örneği vardır. çünkü kanunların uygulamaları yönetmelikle olur ve bu konuda alt yapı eksiklikleri giderilene kadar hepimiz sabırlı olmalıyız. Bakanlık tüm OSGB lere belgeler yayınladı, konu hakkında fikirlerinizi ve yaşadığınız problemleri yazın diye. Bizler de yazdık yolladık. Bu konular konuşulmuyor mu sanıyorsunuz? Her şeyi bir ay içinde olsun bitsin diye bekliyorsanız, hayal görüyorsunuz derim size.

  Bi sınav yapalım, yeni mezun adam ders çalışsın ezber bilgilerle A sınıfı uzman olsun öyle mi? Arkadaşlar gerçekçi olun biraz. Bazen cidden şaşırıyorum, bu işi nasıl bu kadar basite alabiliyorsunuz.

  Göreceksiniz ki, bu sorun ancak böyle çözülecek, sabretmesini bilecek herkes. Biz dünyada bu kültürü en az barındıran milletiz. O yüzden bu iş bu ülkede beklediğiniz kadar hızlı çözülemez.   
 16. yucel guzel

  yucel guzel TÜİSAG Üyesi

  Sayın Mert
  Heyecanınız taa buralara kadar geliyor , öncelikle size sakin olmanızı tavsiye ederim, ki bu doktorların da kalp sağlığı açısından tavsiye ettiği bir olay.
  Benim fikirlerime katılmıyor olabilirsiniz ,en doğal hakkınız, ancak binlerce üyesi olan bir sitenin tüm üyelerini demogoji yapmakla, fikir üretmemekle suçlamanız en hafif tabirle haksızlık.Ben de siteyi takip ediyorum ve insanların çok güzel fikirlerinin olduğunu, yerinde tespitlerde bulunduklarını,çözüm önerileri sunduklarını ve en azından bazı konuları faydalı ve yapıcı bir şekilde tartışabildiklerini görüyorum.
  Herkesin bu sınava okuldan yeni mezun olarak girdiği fikrine nereden kapıldınız acaba Mert bey?8-10 yıldır bu mesleğin içinde olan, çok deneyimli ve bilgili insanların da iptallerden veya çeşitli nedenlerden dolayı bu sınava girdiğini özellikle belirtmek isterim.Bu konularda forum üyelerinin sayısı kadar çok sayıda fikir üretilebilir ve bu fikirlerin hiçbirisi, üreteni İSG olayını basite almakla itham edemez.
  En son yazımın son cümlesini tekrar okumanızı rica ederim, sayın Mert bey.

   
 17. Begüm-Ankara

  Begüm-Ankara TÜİSAG Üyesi

  Bravo diyorum size,gerçekten bravo.

   
 18. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  mert,ben bu cümlene takıldım arkadaş...ne demek istediğini açıkça söyle...demogoji yapılıp,fikir üretilmiyorsa,fikir üretilen başka forumlar öner bize madem,4000 küsür üye hep beraber gidip oraya kayıt olalım....lütfen saçmalamayı bırak ta fikirlere saygı göster arkadaş........bu konulara bu kadar kafa yormanıza gerek yok diyen sen,nasıl fikir üretmekten bahsettin anlamadım doğrusu

   
 19. Mustafa ESEN

  Mustafa ESEN TÜİSAG Üyesi

  burası epey karışmiş.
  Aslında çözüm çok basit ama bunu yapmak isteyecek insiyatifi ele alacak gözü kara yöneticiler lazım.eğer teknik nezaretçilik yapmiş yada bu işleri yapan arkadaşların varsa onların sistem içindeki mücadelesini görmüşsen bu konuların asıl sorumlularının kimler olduğunu zaten bilirsin.

   
 20. Mert Fatih Kesgin

  Mert Fatih Kesgin TÜİSAG Üyesi

  Bu konudan bahsettim. Sitenin tamamını değil. Siteyi ve çalışmalarını taktirle takip ediyorum. Konuyu abartmayın bence. Evet. Demagoji yapılıyor. Şu konuyu neredeyse bütün işverenler ve müfettişler kafalarında çözmüş durumda. Burada tutarsız talepler var. Tehlike sınıflarını kaldırmak veya deneyim süresini azaltmak gibi. Peki deneyimsiz ve bilgisiz personel sizce bu sorunu çözecek mi? Bence tekrar düşünün. Onca yazıdan sadece 2 cümle seçip cevap vermeniz de ayrıca enteresan. Teknik Nezaretci Maden Mühendisi olarak da bu konuya diğer branşlardan daha farklı baktığımı da söylemek isterim. İş güvenliği hususunda bizler yıllardan beri bazı çalışmaları yürütüyoruz. Uygulamada söylediklerinizin ne kadar tutarsız olduğunu bilseydiniz keşke. Bir teknik öğretmeni yer altına veya çimento fabrikasına veya diğer yerlere iş güvenliği uzmanı olarak yolarsanız sonuç ne olur? Tecrübe yani mesleki deneyim uzun yıllar çalışılarak kazanılınır. Deneyimsiz bir iş güvenliği uzmanından sa deneyimli bir ocak çavuşunu tercih ederim arkadaşlar. Yerin 300 m altına inin. Sonra konuşalım bunları. Bu işler kafes hızını 12 diye ezberlemekle olmuyor. Kazın ayağı hiç de öyle değil. Neyse. Size iyi çalışmalar.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica