Deprem ve Bina Tasarımı

Kaan SAKA

TÜİSAG Kurucusu
Admin
Katılım
17 Ara 2010
Mesajlar
3,012
Tepki puanı
3,477
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Deprem ve Bina Tasarımı

Binalar olası depremlere dayanıklı olması için nasıl tasarlanmalıdır?
Bir yapının deprem durumunda davranış biçimi proje yapım aşamasında belirlenir.Yönetmeliğin gerektirdiği koşullara uygun olmayan proje yerinde uygulama hataları ile birleşince deprem esnasında telafisi mümkün olmayan kötü sonuçlar doğurabilir.

Proje yapım aşaması ilk olarak mimari projeden başladığı için mimari proje tasarımındada yapının deprem durumunda davranışı gözönünde bulundurulmalıdır.

Estetik görünümden dolayı yapılan küçük düzenlemeler bile yapı üretildikten sonra kalıcı ve onarılamaz hatalara dönüşebilmektedir. Üzerinde çalışılan proje kullanım amacına uygun, yapı sahibinin istediği özellikleri içinde barındıracak şekilde estetik ve ekonomik,dayanımı yüksek ve uzun yıllar hizmet verebilecek şekilde tasarlanmalıdır.

Projede oluşturulmasında bütün bu özellikleri bir araya getirebilmek ve olası proje hatalarını engellemek için mimar ve mühendislerinin birlikte çalışması gerekir. Bu birlikte çalışma sonucunda mimarın istediği kullanım ve estetik, mühendislerin istediği taşıyıcı sistem ve yapı dayanımıyla, yapı sahibinin yapıda isteyebileceği ortak özellikler elde edilmiş olur.

Firmamız,inşaat mühendisliğinde 28 yıllık tecrübesiyle,Resmi ve özel benzer iş bitirmeleriyle;Statik Proje,Kalıp,Demir,Beton yapımı ve diğer anahtar teslimi inşaat yapım işlerinde hizmetinizdedir.

Kaynak : http://www.cobanli.com.tr
 
Üst