Soru Danışmanlık Firmamdan Isg Danışmanlığıda Vermek Istiyorum

Konu, 'Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri (OSGB) Hakkında' kısmında PEMPEYALÇIN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. PEMPEYALÇIN

  PEMPEYALÇIN TÜİSAG Üyesi  Eğitim için eğitim sertifikası üzerine yazacağınız tarihlerini kapsayacak şekilde firmada sigortalı görünmeniz gerekli ya da bir OSGB'de çalışan uzman tarafından eğitim verilecek.


   
 2. Sezer Kurgun

  Sezer Kurgun TÜİSAG Üyesi

  o zaman hiç danışmanlık firması kurmak mantıklı değil ama o zamanda OSGB karşısında pek şansımız yok bireysel olarak

   
 3. PEMPEYALÇIN

  PEMPEYALÇIN TÜİSAG Üyesi

  Sezer bey Tehlikeli firmalarda bireysel çalışacaksanız zaten o firmada sigortalı görüneceksiniz. Uzmanlık yapabilmeniz için.. Yarın bu konu hakkında daha geniş ilgiye sahip bir üstadımla konuşacağım, sizide bilgilendiririm, farklı bir konu olursa, iyi günler

     

   
 4. Sezer Kurgun

  Sezer Kurgun TÜİSAG Üyesi

  teşekkürler sizede

   
 5. goncauysal

  goncauysal TÜİSAG Üyesi

  merhaba yazılanları okudum ama tekrar bende sormak istedim. ben (6 kişilik )inşaat malz satan firmamız üzerinde sigortalı olarak 5 yıldır çalışıyorum. Burada çalışırken dışardaki firmalarada destek vermek istiyorum. Aklımdaki sorular edevlet şifresiyle burda kayıtlımı göstermem gerekiyor kendimi? Dışarıya destek vermek konusunda bir sıkıntı olur mu? Yukarda fatura konusunda kesilip kesilmeyeceği konusunda bir muallalklık napmak gerekiyor? Firmanın ünvanına ek bir ünvan eklemek lazım mı direk o firmadan dışarıya fatura kesebiliyor muyuz tabi kesiliyorsa? son yasaya göre uzman bulundurmak ertelendi risk analizi raporu dışında o firmaları kontrole gitmem gerekiyor mu ? Teşekkür ederimmm şimdiden :)

     

   
 6. gurcan1903

  gurcan1903 TÜİSAG Üyesi

  Uzman bulundurma zorunluluğu (şuan için) olmayan 50 nin altında çalışanı olan yerlerle isg katip üzerinden sözleşme yapılamıyor diye biliryordum ve hatta denedik yapamadık , bu konu hakkında bilginiz varsa paylaşabilir misiniz?
  teşekkürler

   
 7. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Yapılamaması sizin söylediğiniz sebepten değil nace kodu ile ilgili sorundandır. Benim çalıştığım şirketinde 6 faal firması var, bunların 4 tanesinin nace kodu güncellenmiş sözleşme yapılabiliyor (her tehlike sınıfı mevcut), 2 tanesi problemli. Bunun düzeltilmesi için SGK' ya gidilip bir takım işlemler gerekli. Detaylar bakanlığın duyurularında vardı.
   
 8. Sezer Kurgun

  Sezer Kurgun TÜİSAG Üyesi

  birde bu isg katip e hangi durumlarda giriş yapılıyor uzman bulundurma şart olmayan
  öznür hanım yukarıdaki yazı size ait sanırım bir arkadaşın yaptığı alıntıdan okudum benim sormak istediğim bir şey daha var uzman şartı gerektirmeyen işletmelerin bilgileride giriliyormu isg katip e yani hani bir uzman en fazla 217 saat çalışabilir ya o firma için yaptığınız rd acil eylem planı elemanlara verdiğiniz isg eğitimleri bunlar 217 saatten mi düşülüyor isg katipte   
 9. gurcan1903

  gurcan1903 TÜİSAG Üyesi

  Hocam yani atıyorum 3 çalışanı olan az tehlikeli bir yer ile dahi isg katipten kısmi süreli iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesini yapabileceğim (nace kodları güncellenmiş ise)

     

   
 10. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  kesinlile. Ben geçen gün 30 çalışanı olan az tehlikeli bir firma ile yaptım. Aynı şekilde 48 çalışanı olan tehlikeli bir firma ile de yaptım.   
 11. Sezer Kurgun

  Sezer Kurgun TÜİSAG Üyesi

  yaptığınız az tehlikeli firmaya ne hizmeti vereceksiniz anladığım kadarıyla onlara tam gün hizmet vermeyeceksizniz   
 12. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  bu firmaların hepsi aynı patrona bağlı. bu firmada tam zamanlı isg uzmanı olarak sigortam yatıyor. ancak isg katip üzerinden sözleşmeler ayrı ayrı yapıldığı için sözleşme yapabildiklerime yaptık.

   
 13. Sezer Kurgun

  Sezer Kurgun TÜİSAG Üyesi

  isg uzmanı bulundurmasına gerek olmayan işverenlerin şu anki yükümlülükten kurtarılması için rd eylem planı ve eğitimler veriliyor ya bunlar isg katip e girilmiyor değil mi yani 217 saatten düşülmüyor bunlar
   
 14. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  risk değerlendirmesi veya acil eylem planında sıkıntı yok. Ancak eğitimlerle ilgili yönetmelik çok açık, diyorki; ya o işyerinde çalışacaksın yada OSGB üzerinden eğitim verebilirsin. Dolayısıyla eğitim verirsin ancak denetlemede sıkıntı yaratabilir. Şayet gelen müfettiş ılımlı ise görmeyebilir. Ancak benim gördüklerim çok da mevzuata aykırı bir duruma müsade eden cinsten insanlar değil.

   
 15. Sezer Kurgun

  Sezer Kurgun TÜİSAG Üyesi

  verilen eğitimler o zaman isg katipe girilmek zorunda öylemi ben cümlenizden bunu anlıyorum yanlışmıyım yani az tehlikeli bir esnafın bir elemanı 8 saatlik bir eğitim alacak buda isg katipte görünecek   
 16. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  eğitimleri isg katipe girmek diye bir şey yok. İSG uzmanının işveren ile İSG Katip üzerinden sözleşme yapması durumu var. Eğer mevzuata uygun eğitim verecekseniz en azından eğitim süresi kadar -az tehlikeli için kişi başı yıllık 8 saattir- isg katip üzerinden sözleşme yapmanız gerekir.
  Sizin verdiğiniz örneği değerlendirirsek bu esnafın muhtemelen çalışan sayısı 20 yi geçmez ve de siz bu 20 kişiye aynı anda eğitim verebileceğiniz için bu esnaf ile 8 saatlik sözleşme ile eğitim verebilirsiniz.

   
 17. Sezer Kurgun

  Sezer Kurgun TÜİSAG Üyesi

  peki bu adamla sözleşme yaptığımda o 8 saat 217 saatten düşüyor mu

   
 18. öznurömer

  öznurömer TÜİSAG Üyesi

  Pembe


  sezer bey
  isg katipten saatleriniz düşerken anlaştıgınız firmada çalışan sayısı ve tehlike sınıfına göre hesaplanıyor.
  uzman çalıştırma gerektirmeyen işletmelerinde bilgileri giriliyor evet.

   
 19. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Kaç saat sözleşme yapmışsanız o kadar düşüyor.

   
 20. Sezer Kurgun

  Sezer Kurgun TÜİSAG Üyesi

  desenize piyasada çok kişi yarım yamalak iş yapıyor uzman bulundurma zorunluluğu olmayan vede az çalışanı oan işletmelere millet eğitim veriyor ama verdikleri hiç bir eğitim isg katipte kayıtlı değil

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica