Soru - Danışmanlık Burosu Açmak Için Neler Yapmak Gerekir? | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Soru Danışmanlık Burosu Açmak Için Neler Yapmak Gerekir?

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında öznurömer tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. öznurömer

  öznurömer TÜİSAG Üyesi  Danışmanlık bürosunda sadece uzman olması yeterli die biliorum.. birde işyeri açma ruhsatı başka neler gerekli arkadaşlar..


   
 2. Ali KÖKSAL

  Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

  Danışmanlık bürosu diye bir terim artık yok. Ya İSGB yada OSGB var bunları kurmadan danışmalık firması kurarak hiç bir işyerine hizmet veremezsiniz çünki ÇSGB anlaşmanızı onaylamaz.

   
  madencikız ve çiğdem kanat bu yazıya teşekkür etti.
 3. öznurömer

  öznurömer TÜİSAG Üyesi

  peki isgb için şartlar??

     

   
 4. mühendis85

  mühendis85 TÜİSAG Üyesi

  İsgb ve OSGB farklı terimler sizin bahsettiğiniz OSGB. İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri yönetmeliğinde tüm şartlar mevcut.

   
  öznurömer bu yazıya teşekkür etti.
 5. sayın öznurömer

  danışmanlık bürosu diye birşey yoktur arkadaşların dediği gibi sadece normal işletme ticarethane şeklinde açıyorsunuz 749090 ana faaliyet kodu ile vergi levhanıza işletiyorsunuz o kadar.. sonrası normal prosedür işi alıp uzmanınızın sigortasını stopajını vergisini vs. yatırıyorsunuz. zaten muhasebeciniz bu işleri sizin yerinize hallediyor.

     

   
 6. öznurömer

  öznurömer TÜİSAG Üyesi  sizinle telefonda görüşebilmemiz mümkünmüdür acaba bu konu hakkında ..??

   
 7. jeo20

  jeo20 TÜİSAG Üyesi

  herhangibir mühendislik bürosu açıp,isgb yada OSGB olmadan,işyeri ile isg sözleşmesi yapılabilir,faturasını da kendi kurduğun şirket yada işyeri adına kesebilirsin diye biliyorum ben.
   
  öznurömer bu yazıya teşekkür etti.
 8. Volkan ERDEM

  Volkan ERDEM TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar, işveren İş Güvenliği Uzmanlığı hizmetini almak için, ya bir OSGB ile anlaşır ya da bir uzmanın kısmi ya da tam süreli olarak sigorta primini yatırarak istihdam eder ve bu durumada İSGB denir. Bu iki durumdan dolayı imzalanan sözleşme bakanlığa iletilir ve geçerli olan bu sözleşmeler sonucunda işveren idari para ceza yemez. Eğer bir danışmanlık firması açarsanız, işverenin sayı olarak ya da tehlike sınıfı olarak İş Güvenliği Uzmanı çalıştırması gerekmiyorsa, bu açtığınız danışmanlık firmasından kendisine fatura karşılığı İş Güvenliği Hizmetleri verebilirsiniz. Fakat işverenin İş Güvenliği Uzmanı çalıştırması zorunlu ise buradan fatura keserek kendisine vereceğiniz İş Güvenliği Uzmanlığı Hizmeti İSGB ya da OSGB olarak sözleşme yapılmadığından dolayı geçersiz olacak ve işveren bunun karşılığında bakanlıktan Uzman çalıştırmadığı için her ay 5.000 TL idari para cezasına maruz kalacaktır. Bunun sonucunda ise çok güzel özenerek kestiğiniz İş Güvenliği Danışmanlığı faturanızdan ötürü firma yediği cezayı size bir dava açarak firmayı yanlış yönlendirdiğinizden dolayı rücu edecektir. Her türlü sorunuzda ve danışmanlık ile ilgili faaliyetlerinizde bana özelimden ulaşabilirsiniz.   
  EnverM, emre deniz, turkoloko_06 ve 9 kişi daha buna teşekkür etti.
 9. jeo20

  jeo20 TÜİSAG Üyesi

  peki şöyle bir durum olsa,misal, benim mühendislik bürom var,ben iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğu olan bir işyeri ile sözleşme imzaladım,aylık 30 gün sigortamı da gösterecek,sonucta birkaç farklı yerden sigorta gösterilmesi bakanlık nezdinde sorun çıkartmıyor.fatura kesmek yerine bu şekilde bir hizmet verilmesi sorun çıkartırmı ? ben çıkartmaz diye biliyorum.çünkü bunu yapan mühendis meslektaşlarımız var.

  yani mühendislik bürosu olan mühendis arkadaşlarımız,isg hizmetini verebilmek için bu benim dediğim şekilde işveren tarafından sigorta yapılıp kısmi süreli sözleşme imzalaması yetmiyor mu ?

     

   
 10. Volkan ERDEM

  Volkan ERDEM TÜİSAG Üyesi

  Problem yoktur, olur.   
  BURCU ÇELİKKAYA bu yazıya teşekkür etti.
 11. peki volkan bey sizce bir OSGB de calismakmi yoksa kendi buronda bu hizmeti vermenmi mantikli olur.   
 12. Volkan ERDEM

  Volkan ERDEM TÜİSAG Üyesi

  OSGB'si olan arkadaşların kesinlikle söyleyeceklerimi üzerine alınmamalarını rica ederek cevap vermek istiyorum. Bir işletmede Uzman aylık 750 TL hizmet sözleşmesi yapmak isterken aynı işletmeye OSGB yıllık 2.000 TL teklif vererek sözleşmeyi almıştır. Buna göre hangisinde çalışmak sizce daha mantıklı karar verebilirsiniz :) Tavsiyem OSGB'de çalışacak arkadaşların maaş + prim şeklinde çalışması, böylelikle hem OSGB'de çalışan arkadaşlar en azından mühendis asgari ücreti alabilecekler, hemde OSGB'ler böyle komik teklifler veremez hale geleceklerdir.

   
  Esat ÜN, tolgahan demir ve öznurömer bu yazıya teşekkür etti.
 13. gizem alev

  gizem alev TÜİSAG Üyesi

  merhaba volkan bey peki mühendislik bürosu değilde farklı danışmanlık şirketi üzerinden iş güvenliği hizmetlerini vermek yine her iş verenle kısmi süreli sözleşme yaparak gerçekleşse bakanlık için sorun olur mu
   
 14. Volkan ERDEM

  Volkan ERDEM TÜİSAG Üyesi

  Gizem Hanım,
  Mühendislik bürosuda olsa başka bir danışmanlık şirketide olsa, OSGB olmadığı için zorunlu olan İş Güvenliği Uzmanlığı Hizmetini fatura karşılığı satamazsınız. Firmanın Bakanlıktan idari para cezası almaması için, kısmi süreli ya da tam süreli olarak İş Güvenliği Uzmanlığı sözleşmesi yapılıp Bakanlığa bildirilmelidir. Bunun karşılığında da firma sizin SGK primimizi ödeyecektir.

   
  fatmasena ve gizem alev bu yazıya teşekkür etti.
 15. etna

  etna TÜİSAG Üyesi

  Volkan Bey;
  ben de yeni üyeyim ve bir sorum olacaktı mühendis olarak bir firmada çalışıyorken ve çalıştığımız firmadan muvaffakat alarak diğer iş yerlerine işg uzmanı olarak gitmemizde bir sakınca var mıdır herhangi bir büroya bağlı olmadan   
 16. Volkan ERDEM

  Volkan ERDEM TÜİSAG Üyesi

  Uzman olarak, gittiğiniz yer sizi isgb bünyesinde göstererek sözleşme yaptığınız süre boyunca SGK priminizi yatırırsa bir problem bulunmamaktadır.

   
 17. ilkaycetin

  ilkaycetin TÜİSAG Üyesi

  Merhaba arkadaşlar uzun süredir üstünde planlar yaptığım bir konu idi. Merak ettiğim bir kac konu var ben c sınıfı iş güvenli uzman sertifikam var ve bulunduğum yerde isgb danışman bürosu açmayı düşünüyordum. Bu konu için ne yapmam gerekiyor.

   
 18. öznurömer

  öznurömer TÜİSAG Üyesi

  anlayamıyorum bırturlu benım danışmanlık firmam var çalıştıgım işyerleri de benım kısmı olarak sıgortamı karşılıyor. sadecerisk analizi yaptıgım işyerleri için ise fatura kesıyorum ve ımzamıda atıyorum. bunun neresı yanlışş??

   
  Ozan ERDOĞAN bu yazıya teşekkür etti.
 19. inandurdu

  inandurdu TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar;

  Tüzükte sadece OSGB açılabileceği yazıyor. İSGB işletmenin kendi bünyesindeki bir birim olarak açıklanmış. Net olmayan konu bireysel çalışma şekli. Öğrenmek istediğim konu şu ;
  C sınıfı bir uzman olarak büro açıp, ayda 180 saat çalışma koşuluna göre işletmelerle sözleşme yapabilir miyim ? Yaparsam SSK gibi konular nasıl düzenlenecek ?

  Ya da, yine 180 saat koşuluna göre -örneğin 5 ayrı işletmeyle anlaşma yapıp - serbest çalışabilir miyim ? Yani evimden çıkıp, çalışmamı tamamlayıp, imzayı atıp, paramı alabilir miyim ?

  Net bilgi sahibi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

   
  ayşegül d. bu yazıya teşekkür etti.
 20. ceyhan27

  ceyhan27 TÜİSAG Üyesi

  EVET hocam çalışablirsin...
  Bakanlığın taktığı şey sorumluluk olacak. Danışmanlık yapınca sorumluğum yok diyecek uzman ben sadece danışmanlık yaptım diyecek.
  iSG Uzmanın 2 sansı kalıyor:
  1) OSGB bünyesinde çalışmak
  2) işletmenin kendisiyle tam zamanlı veya kısmı zamanlı anlaşarak bir isgb (iş saglığı ve guvenlıgı bırımı ) kurmak

  Bunun dısındakı secenekler bakanlık nezdınde kabul edılmıyor.
  Sorunuza tekrar donuyorum çalışılan kişi sayısına bakılarak ; örneğin yeni yönetmeliğe göre az tehlıkelı için çalışan başına 10 dk olması lazım, 217 saatini istersen 30 işyeri ile anlaşırsın.
  umarım açıklayıcı olmustur.

   
  inandurdu bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşÜyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

 1. danışmanlık şirketi nasıl açılır

  ,
 2. eğitim danışmanlığı açmak için gerekli belgeler

  ,
 3. psikolojik danışmanlık firması kurmanın şartları

  ,
 4. aracılık hizmetleri iş yeri açmak için gereken evraklar,
 5. osgb açma maliyeti 2016
Yandex.Metrica