Daire testere tezgahında meydana gelen iş kazası bilirkişi raporu

Konu, 'İş Kazası Bilirkişi Rapor Örnekleri' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Kaan SAKA

  Kaan SAKA TÜİSAG Kurucusu Admin  BİLİRKİŞİ RAPORU

  RAPORUN KONUSU:
  … İşyeri işçisi iken, 08.09.2002 tarihinde işyerinde yaralanma ile sonuçlanan iş kazası geçiren Kazalının kaza olayının incelenerek tarafların kusur oranlarının tespit edilmesinden ibarettir.

  OLAY:
  Ağaç işleri ve mobilya sektöründe yaklaşık 25 yıl olmak üzere, bu işyerinde son 5 yıldır çalışan Kazalı 08.09.2002 tarihinde 24-08 vardiyasında görevli olarak çalışmasını sürdürdüğü saat 00.40 sıralarında daire tezgahında bir mobilya parçasına kanal açmaya çalışırken, birden mobilya parçası elinden kayar ve bu dengesiz durumda sol el 3.,4.ve 5. parmaklarının daire testereye değmesiyle, bu parmaklarda cilt kesisi (yaralanma) ile sonuçlanan iş kazası meydana gelir.
  OLAYIN NEDENLERİ VE SAPTANAN HUSUSLAR:
  1) İş kazasının meydana geldiği 08.09.2002 tarihinde daire testeresi üzerinde bulunan koruyucu, Kazalı tarafından üzerindeki ayar mekanizması ile yukarı kaldırılarak, ahşap malzemeye kanal açmak üzere mesafe kazandırılmak istenmiş ancak bu suretle daire testere üzerindeki koruyucuyu işe yaramaz duruma getirilmiştir.
  2) Daire testere tezgahları ahşap malzeme kesmek-biçmek üzere kullanılan ağaç işleri tezgahlarındandır.
  İş kazasının meydana geldiği 08.09.2002 tarihinde Kazalının ahşap bir malzemeye kanal açmak işini, işyerindeki kanal açma (ahşap freze) tezgahında yapması gerektiği halde, 25 yıllık iş tecrübesine rağmen ahşap mobilya parçasına kanal açma işini kesme işlemi yapan daire testere tezgahında yapmaya çalışmıştır.

  YASA VE MEVZUATA GÖRE DURUM:
  1) İşyerindeki tezgah ve makinalara ait koruyucuların, emniyet teçhizat veya tertibatının çıkarılması veya işe yaramaz hale getirilmesi yasaktır.
  (İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde:143)
  2) İşyerinde çalışan işçiler çalışma düzenindeki usul ve şartlara uymak zorundadırlar.
  (İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde:2)

  SONUÇ VE KANAAT:
  İşyeri işçisi iken, işyerinde 08.09.2002 tarihinde yaralanma ile sonuçlanan iş kazası geçiren Kazalının kaza olayı ile ilgili olarak edinilen bilgiler ve dosya içindeki belgelerin değerlendirilmesinden sonra taraflardan;

  A) 1-Raporun kanuni mevzuata göre durum bölümünün 1.maddesinde yazılı olan daire testere koruyucusunu işe yaramaz duruma getiren,
  2-Raporun kanuni mevzuat bölümünün 2.maddesinde yazılı olan ahşap malzemeye kanal açma işini ahşap freze tezgahında yapması gerekirken, 25 yıllık tecrübesine rağmen bu işi sadece kesme işlemi yapan daire testerede yaparak işyerindeki çalışma usul ve şartlarına uymayan, Kazalının bu kaza olayında 8/8 ( sekizde sekiz ) oranında kusurlu olduğu,

  B) İşverene atfedilecek bir kusur bulunmadığı,

  kanaatiyle düzenlenmiş rapordur.
  Takdirlerinize arz ederim.06.05.2003


  Bilirkişi
  Yılmaz Cengiz
  Makine Mühendisi

  Kaynak : www.igmrehberi.com


   
  cihatsert, volkan seven, fatih_018 ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica