Form Covid-19 (korona Virüs) Hakkında Her Şey

mltm

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Merhaba bir sorum olacak yanıt alabilirsem sevinirim.
Bildiğiniz üzere şu an maske satışı yasaklanmış durumda devlet ptt aracılığı ile maske dağıtacak.
Sorum şu; işyerindeki çalışanlar için tek kullanımlık maske takmalarını istiyor ve temin ediyorduk fakat bundan sonrası için nasıl tedarik edeceğiz? Devletin bu konu ile ilgili bir açıklaması oldu mu bilginiz var mı?
Biz de dün aynı problemi yaşadık, valilikle görüşmemiz sonucu toptan maske satışında yasak olmadığı belirtildi. Bireysel maske satışlarının yasaklandığını söylediler, aynı bilgiyi tedarikçimizle paylaşarak maskeleri aldık.

Gamze

TÜİSAG Yönetim Yardımcısı
Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
GAZİANTEP+OLAY_20200413_2.jpeg

duygu gençer

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Koronavirüs İSG Tedbirleri kapsamında hazırladığım sunumu seslendirdim, sağlık bakanlığı ve çalışma bakanlığı içeriklerinin ortak özeti.

Gamze

Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
İşyerlerinde Yeni Tip Koronavirüsle mücadele kapsamında çalışma hayatının taraflarından gelen sorulara ilişkin cevaplar yayımlanmış olup ekte yer almaktadır.

Ekli dosyalar

• sikcasorulansorular-10042020_co19.pdf
    1.5 MB · Görüntüleme: 102

Gamze

Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan COVID-19 Rehberi - 13.04.2020 (Bilim Kurulu Çalışması) ekte yer almaktadır.

Ekli dosyalar

• COVID-19_Rehberi.pdf
    3 MB · Görüntüleme: 121

misg

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Periyodik sağlık muayene ve periyodik araç, cihaz muayenelerini bu dönemde yapılması / ertelenmesi konusu ile ilgili herhangi bir duyuru yayınlandı mı? Bu konudaki uygulamalarınız nedir?

ilkinpeker

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İşyeri Hekimi
40) 6331 Sayılı Kanunun Sağlık Gözetimi Başlıklı 15 inci maddesinin birinci fıkrası gereği yapılması gereken sağlık muayeneleri COVID-19 hastaliği nedeniyle ertelenebilir mi? 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunun 15 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde “Çalışanların işyerinde maruz kalacakları sağlık ve güvenlik risklerini dikkate alarak sağlık gözetimine tabi tutulmalarını sağlar” hükmü yer almaktadır. Buna göre, COVID-19 hastaliği yeni bir risk faktörü olarak değerlendirilmeli ve işyeri hekimince gerekli önlemler alınarak periyodik muayeneler yapılmalıdır. Şüphe duyulması halinde Sağlık Bakanlığının 184 numaralı danışma hattı aranarak, yönlendirmeler uygulanmalı ve/veya Sağlık Bakanlığı’nın ilgili sağlık kuruluşu ile iletişime geçilerek çalışanın sevki sağlanmalıdır.

ilkinpeker

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İşyeri Hekimi
44) Mart/Nisan/Mayıs aylarında çalışanların periyodik muayenesi ve bu muayene sonucunda işyeri hekimince karar verilen tetkikler yapılması gerekmektedir. İşyeri hekimince çalışanların sağlık kuruluşlarına yönlendirilmesi gerekiyor ancak salgın sebebiyle hastaneler yoğundur ve çalışanın hastaneye gitmesi durumunda enfekte olma ihtimali mevcut. Bu durumda ne yapmak gerekir? COVID-19 salgını yeni bir risk faktörü olarak değerlendirilmeli ve periyodik muayeneler gerekli koruyucu önlemler alınmak suretiyle işyeri hekimi tarafından yapılmalıdır. 50’den az çalışanı olan az tehlikeli işyerleri için aile hekimliklerinden rapor talep edilebilir. Bununla beraber salgın nedeniyle hastanelerde yaşanan yoğunluk, sağlık personelinin salgını önlemeye odaklanmış olması, enfeksiyona yakalanma riskinin bulunması nedeniyle çok acil olmayan iş, işlemler ve tetkikler için hastanelere sevk yöntemi tercih edilmemelidir. Tetkikler ile ilgili hizmetler, Sağlık Bakanlığı’nın yetki verdiği gezici İSG araçları eliyle çalışan sayısına göre yapılacak program çerçevesinde peyderpey alınabilir. İşyeri hekimi; çalışanların sağlığını artan biyolojik risklere karşı korumak, rahatsızlığı bulunan çalışan için gerekli tedbirleri almak, her türlü önleyici hekimlik faaliyetini uygulamak, çalışanları sağlık risklerine ve alınan tedbirlere ilişkin bilgilendirmek, işyerinde hijyen kurallarının uygulanmasını sağlamak ve tüm yapılanları onaylı deftere işleyerek gerekli olan kayıtları da çalışan sağlık dosyasına eklemek zorundadır.

https://www.ailevecalisma.gov.tr/media/42052/sikcasorulansorular-10042020_co19.pdf

ilkinpeker

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İşyeri Hekimi
26) İş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve işyeri sağlık personelinin kullanacağı Kişisel Koruyucu Donanımların özellikleri nasıl olmalıdır? ➢ Tam kapalı göz koruyucu veya yüz koruyucu/siperlik (EN-166), ➢ Koruyucu kıyafet (EN-14126), ➢ Solunum koruyucu (EN-149/FFP2 veya FFP3) ventilsiz maskeler, ➢ Eldiven (EN ISO 374-5 ve biyolojik risk piktogramlı virüs piktogramlı) ➢ Bu önlemler, Covid-19 korunma özelinde hazırlanmış olup işyerinizdeki diğer riskler de dikkate alınarak uygun Kişisel Koruyucu Donanımlar’ın belirlenmesi gerekmektedir.

gizemhp

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Periyodik sağlık muayene ve periyodik araç, cihaz muayenelerini bu dönemde yapılması / ertelenmesi konusu ile ilgili herhangi bir duyuru yayınlandı mı? Bu konudaki uygulamalarınız nedir?
evet bende kaldırma araçları kontrol basınçlı kaplar kontrol vb dönemi denk gelenler için cevap bekliyorum , erteleme yapabilir miyiz ?

Arif Saraydemir

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
İş ekipmanlarının kontrolleri ile ilgili erteleme veya İSGM 'den gelen bir duyuru olacak mı acaba?

ilkinpeker

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İşyeri Hekimi
28) Yıllık çalışma planında belirtilen faaliyetleri yerine getiremiyoruz. Ne yapmamız gerekir? Yıllık çalışma planında belirtilen, yerine getirilmediği takdirde işyerinde kazaya sebep olabilecek (iş ekipmanlarının periyodik kontrolü gibi) durumlar, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyularak yerine getirilmelidir. Ancak toplu olarak yapılması gereken acil durum tatbikatı, eğitim vb. durumlar yıllık çalışma planı güncellenerek daha ileri bir tarihte yerine getirilebilir.

https://www.ailevecalisma.gov.tr/media/42052/sikcasorulansorular-10042020_co19.pdf

ygtr hoca

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
EN 166 göz koruyucu
1586952468349.png 1586952539080.png 1586952575094.png

hale86

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi

Bilgi paylaşımı için takip edebilir abone olabilirsiniz

6666 Kübra

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Diğer
Merhabalar, yazmamışım sanırım kusura bakmayın lütfen. İTO üyelerine çalışan sayısına göre gönderim yapmakta, muhtemelen diğer ticaret odaları da yapıyordur. İlave olarak başvuru yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Ulutürk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhabalar, yazmamışım sanırım kusura bakmayın lütfen. İTO üyelerine çalışan sayısına göre gönderim yapmakta, muhtemelen diğer ticaret odaları da yapıyordur. İlave olarak başvuru yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Bildiğim kadarıyla İTO maske dağıtımını durdurdu. Dediğiniz gibi çalışan sayısına göre planlama yapıp dağıtım yapılıyordu. Fakat maske satışları serbest olunca İTO maske satışını durdurdu. Önceden planlanan maske dağıtımının da bir kısmını tamamlayıp uygulamayı sonlandırdı.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.