Tartışma Çalışma Bakanımızdan Son Bombalar

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Egemen_01 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Egemen_01

  Egemen_01 TÜİSAG Üyesi  http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/csgb.portal?page=haber&id=basin1037
  Evet Arkadaşlar yukarıdaki linkte Sn.Bakanımız Faruk ÇELİK Konuyu gayet net özetlemiş. Yorumu size bırakıyorum. 19. dakikayı özellikle uzman arkadaşlarımızın seyretmesini öneriyorum. Sn bakanımız nasılda gerine gerine "uzmanların yargı süreçlerindeki alacağı cezalar ayrı tabii. Bizim keseceğimiz ceza sertifika iptali ve ayrıca 5000 TL para cezası olacak bundan sonra" diyor. Yani sözün özü Uzmanlar en yetkili ağızdan günah keçisi seçilmişlerdir. Bu iş burada bitmiştir.......


   
 2. arda GÜNDÜZ

  arda GÜNDÜZ TÜİSAG Üyesi

  Bu saatten sonra bu iş yapılmaaaaazzz...

   
  Hakan ERDOĞAN, dbay ve Sevgi.isg bu yazıya teşekkür etti.
 3. ilker1

  ilker1 TÜİSAG Üyesi

  İşverenin haftasında uzmanı idam cezası kanunu çıkması gerekli.

     

   
 4. Ersgur

  Ersgur TÜİSAG Üyesi

  bundan sonra hata yapan uzman yannnddııııııııı

   
 5. Uzman Özlem

  Uzman Özlem TÜİSAG Üyesi

  Sayın Bakanımızın açıklamalarından kendi gözlemlerimle notlar yazayım bende .

  1. "Bütün suç denetimlerdeymiş gibi bir ucuzluğa, basitliğe kimse düşmesin. Yılda 2-3 kez işyerinin eksikliklerini yazar müfettiş veya durdurur. İşyeri insana önem vererek çalıştırmalıdır. 1000 tane müfettişin içinden 5 tane çürük çıkmışsa bu zaten her kurumda vardır, onları da tespit ettikçe görevden ihraç ediyoruz. " Milyon tane büyüklü-küçüklü işyerinden bahsedilirken hepi topu 1000 hadi olsun maksimum 1500 müfettişle denetimleri sağlayamazsın sayın bakan. Müfettişlerin A şehrini denetleseler B şehrine uğrayamacaklar, B'ye uğrasalar C'ye uğrayamacaklar. O yüzden denetimler de eksiksiniz, önce hu gerçeği kabul edin ve müfettiş sayısını mümkün mertebe artırın. Yoksa bana bişey olmaz zihniyetindeki adamlara dilediğiniz kadar eğitimde verseniz bu kazalar da azalmaya gidemezsiniz.

  2. " Patron olarak sürekli ben işletmede bulunamıyorum, sen madem bu işin uzmanısın burada o yüzden varsın, sen bana sorun getirmeyeceksin der patron. Bizzat işi yerinde takip etmeli uzmanlar. Müfettiş değil onlar, o yüzden onlar için bir fon oluşturulması düşünülmemekte. Bir acil durdurma gerektiren durumda İSG uzmanı acil durduracak ve 1 nüshasını işverene 1 nüshasını bakanlığa bildirecek ve herkesin hayatı kurtulacak. Bildirmedi kaza oldu, İSG uzmanının sertifikası iptal edilecek ve asgari 5000 tl ceza verilecek.Yargı'daki durum ayrı, o ayrıca devam edip yargılanacak. Görevini yaptığı için işten çıkarılması durumu olursa uzmanın 2-3 yıllık daha belirlenmedi maaşı tazminat olarak ödenecek. " Bunu söyleyen bakanımıza şu soruyu sormak istiyorum : Ben 24 saat işletmenin içindeyim, ben her kişinin başında tek tek mi bekleyebilirim, veya işverenin farklı noktalarındaki işyerlerini gezergen diğer tarafta olmadığımda olacak kazadan işveren orada her dakika olamaz, suçlu değildir dediğiniz gibi bu uzman diğer işletmedeymiş burada değilmiş hiçbir suçu yoktur diyebilecek misiniz ? Resmen günah keçisi ilan edildiğimizin ispatıdır bu konuşma. Bu saattenn sonra Allah İSG uzmanı olarak hayatlarına devam edecek arkadaşlara yardımcı olsun. Ben uzun süre devam ettirmeyi düşünmüyorum, hatta ne kadar çabuk iş bulursam o kadar çabuk bu görevi değiştireceğim.

  3. "İşçinin üzerinden kar etmeyi amaçlayıp bunu yapan işveren bu piyasa da olmaması gerekiyor, işçinin de insanca yaşaması gerekiyor " dedi sayın bakanımız ama yine bir açıklamasında "Ben asgari ücreti 1000 tl yapamam, işverene külfet olur, ödeyemez, asgari ücret ile geçinilir 900 Tl büyük paradır
  ." diyen de kendisi değil miydi, ben mi yanlış hatırlıyorum. Ayrıca işverenler insan üzerinden kar etmekten başka ne yapıyorlar ki. İşletmelere alınan mühendislere bakıyorum, çocuk onca yıl dirsek çürütmüş evet tecrübesiz olabilir ama kesinlikle bilgisiz değil. Tecrübesizsin adı altında sen ona asgari ücretin biraz üstü para ödeyerek onun hayallerini, umutlarını yıkmakla kalmayıp, geleceğinden de şüphe duymasına sebep oluyorsun. Yazık. Bu işçiler için de öyle ne yazık ki insanca bir yaşam sunulmuyor işçilere. İşveren cebine trilyonları koyarken adam ay sonunu getiremediğinden ve icra ödemelerinden kafayı sıyırmaya geliyor. Gel de bu adamdan bütün konsantrasyonunu işe vermesini bekle. Biz insanca yaşamayı ve yaşatmayı öğrenemedikçe kazalarımız da azalma olacağına da inanmıyorum ne yazık ki.

     

   
  dbay, Bekir38, lynxhate ve 9 kişi daha buna teşekkür etti.
 6. ilker1

  ilker1 TÜİSAG Üyesi

  Eyyubi bakan bey 85 adet inşaat ve madene bakıyorum. Ömrüm yollarda firmadan firmaya gitmekte geçiyor. 10 saat hizmet alması gereken firma 10 kişi sigorta yapıp 2 saat hizmet alıyor. Bunları sen biliyormusun, sen çalışanını bakanının yoksa çalıştıran bakanımısın. Senin müfettişlerin 4 haftada 7 inşaat denetlediler ben 4 haftada 85 inşaatı nasıl kontrol edeceğimide anlatsana işimizi yapsak. Mütait işinin başında duramıyorsa şantiye şehirdeki duramıyor. 85 inşaatın bir tanesinin şantiye şeyini tanımıyorum hiç birini görmedim. Ayda 1 saat hizmet verdiğim inşaatın hesabını bana sorduracaksan eğer, adaleti unutmuş kalkınmaya yönelmişsiniz demektir. Adalet olmadan kalkınmaya çalışmak zengini daha zengin çalışanı ise köle yapmaktır. Buna müsade etmeyeceğiz. Mutlaka her kesim hakkını alacak.

   
  sedat ülgü, dbay, Bekir38 ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
 7. tuncay

  tuncay TÜİSAG Üyesi

  Bakan dedi,İş güvencesi getireceğiz diyor..Hangi işte iş güvencesi var hangi kanunu uyguladınız işvereni koruya koruya ülke ne hale geldi.
   
  Zehra kurucu bu yazıya teşekkür etti.
 8. eddi

  eddi TÜİSAG Üyesi

  Birde Davutoğlu torba yasada İş Güvenliği ile ilgili maddelerden bahsediyordu. Hemen hemen hepsi zaten mevcut yönetmeliklerde ve yasalarda olan maddeler. Demekki yine milletin gazını alma ve oyalama taktiği, yine doğu tarafında değişen birşey yok.   
  dbay bu yazıya teşekkür etti.
 9. volkankim

  volkankim TÜİSAG Üyesi

  OSGB de 2000 3000 ytl ye çalışan uzmanlar aklınızı başınıza alın çalışmayın.bu şartlarda bir uzman 20000 alması gerekir ama nerde ....!20 000 i OSGB sahibi alıyor uzmanın sırtından.

     

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica