Çalışan Sayısının Belirlenmesi | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Çalışan Sayısının Belirlenmesi

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında experience tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. experience

  experience TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar,bilgisi olan arkadaşlara bir konuda danışmak istiyorum.
  Diyelim ki çalıştığımız şirkette veya fabrikada 300 işçi var.Personel yetersizliği sebebiyle dışardan hizmet alımı yaparak,temizlik,güvenlik.ambar,nakliye,mutfak gibi birimlerde çalıştırılmak üzere herbirinin sayıları 25-30 kişiden oluşan 5 tane altişveren bulunduruyoruz.
  İşveren bir işyeri hekimiyle ya da İG Uzmanı ile sözleşme yapacağı zaman ya da kendi elemanlarından birini görevlendireceği zaman sözleşmede çalışan sayısını doldururken altişverenin çalışanlarının sayısını da ilave etmeli midir?
  Not :Gelen cevaplara göre ilave bir iki sorum daha olabilir.


   
 2. Okan Kayse

  Okan Kayse TÜİSAG Üyesi

  Benim bildiğim kadarıyla,
  Taşeron firma farklı bir sicil numarası olduğu için sizin sayını etkilemez.
  Ama sizin işyerinde görevli olduğu için onların da İSG tedbirlerini almanız yada aldırtmanız bunları belgelemeniz gerekmektedir.

  Sözleşmeye dikkat ederseniz her sicil numarasına göre işlem yapılmakta...

   
 3. experience

  experience TÜİSAG Üyesi

  Okan kardeşim aslında kritik olan nokta da tam sizin cevabınızda gizli.Şöyle ki benim alt işveren çalışanlarını da gözetme mecburiyetim varsa ve bu altişveren çalışanlarının güvenliği ile ilgili de mesai harcayacaksam,bu mesaiyi kendi çalışanlarımıza harcamakla mükellef olduğum süreden çalarak mı yapacağım.Yani sonuçta sözleşme yapıyoruz asıl işverenle ve o sayıyı dahil etmemek şu anlama gelmez mi?Ben işyerindeki her türlü risk faktörünü ortadan kaldırmağa çalışırken örneğin mutfağa girmeme gerek yok,çünkü oradaki çalışanların maruz kalabileceği riskler beni ilgilendirmez,ilgilendirse bile benim o kısım için mesai harcamam gerekmediği öngörülerek sözleşmede de yer verilmemiş.
  Yani bence gerçekten bu saçma birşey olurdu kanaatindeyim.Bana göre asıl işverenin sözleşme imzalayacağı işyeri hekimi veya İG Uzmanına sen benim altişveren çalışanlarının durumunu da izle ve altişverenlerin yerine getirmesi gereken peryodik muayene veya risk değerlendirmesi gibi çalışmaları doğru yapıp yapmadığını veya gerçekten de bu çalışanlarla ilgilenip ilgilenmediklerini takip et demesi gerekir ve sözleşmede de bunun için bir mesai süresi eklenmesi gerekir.

     

   
 4. Egemen_01

  Egemen_01 TÜİSAG Üyesi

  Kanunen asıl işveren olarak alt yüklenici (taşeron) ile birlikte sorumlusunuz. Buda demek oluyorki isterseniz asıl işveren olarak tüm alt yüklenicileri kapsayacak şekilde İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri hekimi sözleşmesi yaparsınız. Yada tüm alt yüklenicilerinize ayrı ayrı hizmet almaları gerektiğini tebliğ edersiniz ve takibini yaparsınız. Alt işverenleriniz gereklilikleri yerine getirmemiş ise bu asıl işveren olarak sizin sorumluluğunuzu etkilemez. Yani sorumluluğunuz devam eder.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica