Çalışan Sayısının 50 Olup Olmaması Durumu

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığına Giriş' kısmında nergal1903 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. nergal1903

  nergal1903 TÜİSAG Üyesi  Herkese selamlar..

  Bir sorum olacaktı arkadaşlar..şimdi bir şirkete başladık diyelim...şirketin birkaç şantiyesi var ve bir de merkez ofisi..
  isgb kurulu oluşturulabilmesi için 50 sınırı var ya, o sınır dikkate alınırken şirketin toplam çalışanı mı dikkate alınır yoksa şantiye veya merkez ofis bazında mı değerlendirilir..
  ve risk raporu 50 kişiyi geçsin veya geçmesin her şekilde hazırlanır değil mi?


   
 2. MARBLE_İSG

  MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi

  Merkez ofis için, ofislerde risk değerlendirmesi yapılır.Şantiyeler içinse ayrı ayrı yapılır.Şirketin bir kaç şantiyesi sanırım başka başka, iş yeri numarasına sahiptir.Her biri farklı numara,farklı iş yeri gibi değerlendirilir.Risk değerlendirmesinin kişi sayısı ile ilgisi yoktur.Her işveren kaç kişi çalıştırırsa çalıştırsın 2013 ocak ayı itibarı ile risk değerlendirmesini yaptırmalıdır.Yanlışım varsa arkadaşlar düzeltsin,benim bildiğim bu şekilde.

   
  Denizcimakine ve nergal1903 bu yazıya teşekkür etti.
 3. degiray

  degiray TÜİSAG Üyesi

  Risk değerlendirmesi çalışanı olan heryer için yapılır. Her bir SGK sicil numarası altında kaç kişi çalışıyorsa o çalışan sayısıdır. 50 kişiyi geçen yerlerde kurul toplanmalı. Birden çok alt işverenin olduğu hallerde 50 kişi ile bağlantılı olarak herbiri kurul toplar. Ana işveren tüm bu kurullardan temsilciler alarak o şantiye için esas kurulu oluşturur.

  Ayrıca 10 dan az çalışan yerlerin desteklenmesi ile ilgili yönetmelikte şu da vardır. Örneğin adamın 10 ayrı yerde 9 ar çalışanı vardır. Bu durumda hepsi tek vergi nosu altında toplanan 10 SGK nolu firma çalışanlarını toplar ve toplam 90 edeceği için bu firmalara destek vermez. (bu konuyla çok alakalı değil bilgi olsun diye paylaştım.)

     

   
  nergal1903 bu yazıya teşekkür etti.
 4. nergal1903

  nergal1903 TÜİSAG Üyesi

  Alt yuklenici sayisi 50 den az ama, santiye calisani 50 den fazla ise kurulu isveren toplar. Sonucta isyerindeki toplam calisan onemlidir degilmi?

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica