C Sınıfı Uzman Ve Çok Tehlikeli Işyeri

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında kalitek tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ahmeterkin

  ahmeterkin TÜİSAG Üyesi  arkadaşlar sözlü yapılan hiç bir şeyin geçerliliği yoktur. eğer denildiği gibi bir şey var sa ki ben olduğunu düşünmüyorum, bunu çalışma bakanlığından resmi bilgi isteme yolu ile bilgi talep ederek yazılı cevap alınması gerekmektedir.

  aksi durumda kanunda yazıldığı gibi olan durum geçerlidir ki şuan da da bu uygulanıyor.

  İş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü
  GEÇİCİ MADDE 4 (1) Bu Kanunun 8 inci maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren dört yıl süreyle (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi; tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç yıl süreyle (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılır.


   
  nkursun bu yazıya teşekkür etti.
 2. nkursun

  nkursun TÜİSAG Üyesi  banada bir arkadaş sordu bu soruyu. bende merak ettim açıkcası. firmada 1100 kişi çalışıyor. benim bildiğim az tehlikelide 1000 tehlikelide 750 çok tehlikelide 500 den fazla çalışan varsa A sınıfı yada 4 yıl süreyle B sınıfı tam zamanlı uzman gerekiyor. Aslında açık kanun.. 1100 çalışanı olan bir firma paraya kıyıp A yada B sınıfı uzman alması gerekirken nasılsa daha ucuza kaçmaya çalışıyorlar...
  banada bir arkadaş sordu bu soruyu. bende merak ettim açıkcası. firmada 1100 kişi çalışıyor. benim bildiğim az tehlikelide 1000 tehlikelide 750 çok tehlikelide 500 den fazla çalışan varsa A sınıfı yada 4 yıl süreyle B sınıfı tam zamanlı uzman gerekiyor. Aslında açık kanun.. 1100 çalışanı olan bir firma paraya kıyıp A yada B sınıfı uzman alması gerekirken nasılsa daha ucuza kaçmaya çalışıyorlar...

   
 3. öz madenci

  öz madenci TÜİSAG Üyesi

  Sözleşmeyi 4 ay önce göndermiştik onaylandı...

     

   
 4. ma_den_ci

  ma_den_ci TÜİSAG Üyesi

  bu şekilde bakanlığa bildirip onay alan var mı acaba benim yönetmelikten anladığım bireysel anlaşmalarda ilk 500 için tam zamanlı a yada b sınıfı isteniyor. sonrası için c sınıfı uzman deniliyor.OSGB de bu söylediğiniz oluyor galiba.

   
 5. FİLİZ AKBULUT

  FİLİZ AKBULUT TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar 170 'deki uzmanlar gerçekten uygulamadan ve yönetmeliklerden bi haberler.. Bende bir konuda 170 'i aradım ve daha sonra aynı soruyu bakanlıktaki yetkilendirme dairesine sorduğumda tam tersi bir yanıt aldım.. Sonuç olarak 170'i baz almayın bence ..

     

   
 6. deryaknk

  deryaknk TÜİSAG Üyesi

  A yada B olmadan bakanlık onaylıyor mu?

   
 7. Esin Özder

  Esin Özder TÜİSAG Üyesi

  500 den fazla kişinin çalıştığı çok tehlikeli sınfta yer alan bir işyerinde bir A ya da B sınıfı uzman olmadan sertifikanızın onaylanma şansı yok malesef. Bir C sınıfı uzman ancak A ya da B sınıfı uzman gözetiminde çalışabiliyor çok tehlikeli bir yerde.1000 kişinin bulunduğu Çok tehlikeli sınıfta yer alan bir işyerinde C sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak çalışıyorum.Bizzat gidip İş Sağlığı ve Güvenliği Müdürlüğü Daire Başkanıyla görüştüm bu yüzden biliyorum. Çok tehlikeli sınıfa C sınıfı 1 sene ile bakabiliyor diye birşey de söz konusu değil.Yeni çıkan yönetmelikle kendi alanında 3 yıl deneyimi olanlar 7 yıl boyunca kendi alanındaki işyerlerinde A olarak görev yapabilecekler deniyordu.Ama bu yönetmeliğin iptali için dava açılmış.Biz de şöyle bir çözüm bulduk.Kısmi zamanlı olarak bir B sınıfı uzman ile anlaştık.B sınıfı uzmanımız şimdi sertifikamın onaylanacağını söylüyor.Deneyip göreceğiz.
   
  seyfullah ve deryaknk bu yazıya teşekkür etti.
 8. deryaknk

  deryaknk TÜİSAG Üyesi

  Bizde kısmi süreli A veya B bulmaya çalışıyoruz şuan tam zamanlı bulmak imkansız zaten, bende 500 den fazla çalışanı olan özel bir hastanede tam zamanlı olarak çalışıyorum, sözleşmenizin onaylanıp onaylanmadığını paylaşır mısınız merakla bekliyorum.   
  safiye bu yazıya teşekkür etti.
 9. seyfullah

  seyfullah TÜİSAG Üyesi

  hocam b sınıfı ile nasıl anlaştınız istanbulda benzin istasyonu için 25 çalışanı olan sizin gibi bir uygulama söz konusu olabilir mi

     

   
 10. safiye

  safiye TÜİSAG Üyesi

  bu konuda bende cevap bekliyorum...   
 11. Brolin

  Brolin TÜİSAG Üyesi

  Elbette B sınıfı altında C sınıfı uzman çalışabilir. bunun onaylanmaması onaylatılamaması gibi bir durum söz konusu olamaz. 5 kişi de çalışsa 500 kişi de çalışsa farketmez. B nin altında C çalışır.   
 12. safiye

  safiye TÜİSAG Üyesi

  peki b nin altında c sınıfı uzman olarak bakanlık kabul edicek mi ve 3 yıl sonra b sınavına girebilecekmiyiz?

   
 13. deryaknk

  deryaknk TÜİSAG Üyesi

  B nin altında c tabii çalışabilir ama tam zamanlı olursa. Bizim takıldığımız kısmi zamanlı olursa bakanlık kabul eder mi?
   
 14. Brolin

  Brolin TÜİSAG Üyesi


  ilk mesajımda da anlatmak istemiştim demek ki anlaşılmamış.
  daha açık ifade etmek gerekirse;
  B veya A sınıfı uzmanın kısmi süreli anlaşması bakanlığa isgkatip üzerinden bildirildiği takdirde, C sınıfı uzman da o iş yerinde bildirim yapabilir. ve süresi çalışmaya başlar.
  umarım yardımcı olmuştur.

   
  deryaknk ve safiye bu yazıya teşekkür etti.
 15. deryaknk

  deryaknk TÜİSAG Üyesi

  Fakat bakanlıkta dahil herkes B sınıfının tam zamanlı olmaması durumunda C çalışamaz diyor. Bunu sizin söylediğiniz gibi yapan yerler var mı? Bakanlık C nin sözleşmesini kabul etmiş mi?   
 16. Brolin

  Brolin TÜİSAG Üyesi

  Edilen yerler tabiki var edilmeyen yerlerde . nedenine gelince edilmeyen kısmında;
  bir işletme düşünün ki 30 kişi çalışmakta,
  çok tehlikeli sınıfta ve uzmanın toplamda 600 dk = 10 saat çalışması gerekiyor.
  ancak geriye kalan sürede işlerin boşverilmemesi, yapılan isg faaliyetlerinin sürdürülebilmesi için bir C sınıfı uzmanı çalıştırıyor. Buraya kadar normal, süreçte sıkıntı yok.
  Ancak aynı iş yerine 5 tane C sınıfı ilişkilendirseniz bakanlık tabiki bu durumu kabul etmiyor.
  kısacası -mantık çerçevesinde- önce sertifikası büyük uzman sonra diğer uzman bildirecek kendini sisteme.
  işin özü budur.

   
 17. deryaknk

  deryaknk TÜİSAG Üyesi

  Anlatamadım galiba bizdeki durum şöyle; 500 den fazla çalışanı olduğu ve çok tehlikeli sınıfta yer aldığı için iş yerinde 1 tam zamanlı 1 kısmi zamanlı uzman bulundurulmak zorunda. Bakanlık diyor ki tam zamanlı olan A ya da B sınıfı olacak kısmi süreli olan C sınıfı olabilir. Ancak bizde tam zamanlı A yada B bulamadığımız için tam tersini yapabilir miyiz bu sorunun cevabını bulmaya çalışıyorum. Teşekkürler..

   
 18. Brolin

  Brolin TÜİSAG Üyesi


  Çalıştığınız sektör de mi sıkıntı var yoksa bulunduğunuz lokasyonda mı uzman bulamıyorsunuz bilemiyorum ancak kendi ifadenizle Kanunu delmek istediğiniz sonucu ortaya çıkıyor. elbette böyle bir şey kabul edilemez.

   
 19. deryaknk

  deryaknk TÜİSAG Üyesi

  Kanunu delmek niyetimiz fln yok. Bulunduğum şehirde ne A nede B sınıfı uzman var çevre şehirlerde olanların (Onlarda 1-2 kişi) saatleri dolu. Bulabilsek neden aksi bir yol bulmaya çalışalım ki imkanlar kısıtlı bizde çözüm üretmeye çalışıyoruz.

   
 20. deryaknk

  deryaknk TÜİSAG Üyesi

  Kaldı ki üst kısmı okursanız böyle bir uygulama yapmış arkadaşlar. Bakanlıktan onay bekliyorlarmış. Yasal değişe zaten bakanlık onaylamaz.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica