Bir Sosyal Tesis Için Teklif Verirken.. | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Bir Sosyal Tesis Için Teklif Verirken..

Konu, 'İş Güvenliği Kurulları' kısmında A.Yasemin Gözen tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. A.Yasemin Gözen

  A.Yasemin Gözen TÜİSAG Üyesi  Herkese günaydın,
  C sertifikasını yeni almış bir uzmanım. Acemiliğin getirdiği bir çok soru var kafamda. Alt işverenlerle birlikte toplam 60 kişinin çalıştığı bir sosyal tesise kısmi sözleşmeli olarak teklif vermek istiyorum. Herhangi bir OSGB ye bağlı olmaksızın, münferit olarak teklif vereceğim. Bildiğiniz bir rayiç bedel var mıdır? Ayrıca böyle bir tesiste( fitness, restoranlar, cafeler, sauna, kuaför,vs bulunan) nelere dikkat edilmesi gerekir? Yetkili ile konuşurken özellikle neler vurgulanmalı? Ayrıca bu tesisin bir iş yeri hekimliği hizmetini dışarıdan alması gerekir diye biliyorum. Yanılıyor muyum? Bir kurul oluşturulması zorunlu mu, kendi bünyelerinde, eğer OSGB den hizmet almazlarsa? Fikirleriniz benim için çok değerli. Şimdiden teşekkür ederim.
  Yasemin


   
 2. mühendis85

  mühendis85 TÜİSAG Üyesi

  Yasemin Hanım merhaba,
  Bahsettiğiniz sosyal tesis için uzman ve hekim hizmeti alınması gerekiyor. Kurul kurulması, hizmetin OSGB den alınmasına ya da münferit çalışılmasına bağlı değil. Çalışan sayısı 50 den fazla olduğu için her halükarda kurul kurulması zorunlu. İş sağlığı ve güvenliği kurulları hakkında yönetmelikte kurul kurulurken alt işveren-asıl işverenin çalışan sayılarına bağlı olarak nasıl hareket etmeleri gerektiği belirtilmiştir. (resmi gazete Tarihi: 18.01.2013 resmi gazete Sayısı: 28532)

  Az tehlikeli olduğu için (yanlışsa düzeltin lütfen ) siz bu tesiste ayda 10 saat çalışacaksınız, yaklaşık 1,5 gün. Teklifi yapmadan önce dikkat edilmesi gereken önemli hususlar bence ilk olarak işverenin bu konuya yaklaşımı, işyerinde gözlemlediğiniz tehlikelerin durumu ve çalışma süresi.

  Bir uzman konuşurken yetkiliye güven vermelidir. Örneğin işverenin soru sormasına izin vermeden uzman her şeyi anlaşılır bir dille anlatmalıdır. Herhangi bir iş kazası durumunda can ve mal kaybı yaşanmaması ve olası bir teftiş için gerekli tüm bilgileri kendisine tebliğ edeceğinizi ifade edebilirsiniz :) Çalışma hayatınızda başarılar dilerim...

   
  A.Yasemin Gözen bu yazıya teşekkür etti.
 3. gökhan Timur

  gökhan Timur TÜİSAG Üyesi

  Sosyal Tesislerde görev yapıyorum şu anda,
  Yeni çıkan yönetmelikleri ve kanunu (6331) ezberleyin.teferruatlara dikkat edin.Burada sizin kapsamınızda olan çalışanlardan başka 3. kişilerden de mesulsunuz ( Müşterilerden)
  Bu sebeple ek olarak verebileceğim yönetmelikler;
  - Gıda hijyeni yönetmeliği
  - Spor yönetmelikleri dir.

  Acil durumlarla ilgili prosedürlere özen gösterin,Hocaların yeterlilik belgelerine dikkat edin.Sağlık Muayeneleri önemlidir.Kurul Konusunda şöyle bir tüyo vereyim,Son çıkan yönetmelikte az tehlikeli işlerde işveren 3 ayda bir toplanmasına karar verebilir demektedir.Daha Bir çok var ama bu saydıklarımı halletmeniz bile 1 aydan fazla sürenizi alır.


  Kolay gelsin.

     

   
  A.Yasemin Gözen bu yazıya teşekkür etti.
 4. A.Yasemin Gözen

  A.Yasemin Gözen TÜİSAG Üyesi

  Gökhan Bey,
  Doğrusunu söylemek gerekirse müşteriler konusu hiç aklıma gelmemişti. Hatırlattığınız için çok teşekkür ederim. Peki müşteriler konusunda ne gibi sorumluluklarımız olabilir? ilk etapta aklıma gelenler, spor sırasında yanlış çalıştırılmadan kaynaklanabilecek sakatlıklar, yemeklerden kaynaklanan zehirlenmeler,vs. Ama ben uzman olarak bu konuda ne tür sorumlulukları almalıyım? Biraz detaylandırabilirseniz sevinirim.
  Selamlar,
  Yasemin

   
 5. ANFO797

  ANFO797 TÜİSAG Üyesi

  Spor salonları için ekipmanların birbirine olan yakınlığı,bina kolonlarına ve soyunma odalarına yakın aletlerin konulması,sabitlenmeyen aletlere dikkat,aynaların sabitlenme durumları,aletlerin kullanma talimatlarınin türkçe olması vs...

     

   
  gökhan Timur bu yazıya teşekkür etti.
 6. gökhan Timur

  gökhan Timur TÜİSAG Üyesi

  Yasemin Hanım;

  Çok Genel olarak size yol göstereyim fakat teferruatları sizin çıkarmanız gerekecek.

  - Sosyal Tesislerde müşterilerin başlarına neler gelebilecekse ( Kazalardan tutun aktivite yaparken geçirecekleri sakatlanmalara kadar) hepsinin detaylı bir çalışmasını yapmak icap eder.
  Spor tesislerden faydalanacaklardan istenmesi gereken belgeler var bu belgelerin içerisine talimatları da ekleyiniz.( Bunun için talimatları yazmak gerekir.)
  Bir de günlük olarak faydalanıcılara yönelik çalışmalar yapmanız gerekecektir.  Kısacası şöyle düşünün.Siz Bir müşterisiniz ve sosyal tesislerden faydalanacaksınız.Başınıza ne gibi kazalar gelir ve gelirse ne yaparım.Bunu düşündüğünüz zaman zaten olayın yol haritasını çıkarmış olursunuz.

  Umarım yardımcı olabilmişimdir.

   
 7. gökhan Timur

  gökhan Timur TÜİSAG Üyesi

  ANFO797

  nin söyledikleri hususlarda önemlidir.
   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica