Bir Osgb Firmasinin Gönderdiği Mail

Konu, 'Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri (OSGB) Hakkında' kısmında namso5001 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. namso5001

  namso5001 TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar bir OSGB firmasından şirketimize gelen mail aşağıdadır. mail özellikle firmların bireysel uzmanlar ile çalışılması durumunda iş verene getirdiği yükümlülükleri baz alarak oluşturulmuş.  Sayın Yetkili,

  1 Ocak 2013 tarihinden itibaren yaptırım başladı, İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda acele edin fakat aceleye getirmeyin...

  30 Haziran 2012 tarihinde çıkan 6331 sayılı iş sağlığı güvenliği kanuna göre kamu ve özel sektöre ait bütün işlere ve işyerlerine, bu işyerlerinin işverenleri ile işveren vekillerine, çırak ve stajyerler de dâhil olmak üzere tüm çalışanlarına faaliyet konularına bakılmaksızın işyeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı hizmetinin alınması zorunluluğunu getirmiş olup, işverenlerin bu kanuni zorunluluklarını kendi içlerinde İSGB oluşturarak yerine getireceği gibi Bakanlık tarafından ruhsatlandırılmış bir OSGB' den alınabileceğini de belirtmektedir.

  Bu kapsamda bir işyeri kendi içerisinde bir İSGB (İŞYERİ SAĞLIK GÜVENLİK BİRİMİ) oluşturmak ister ise; tercihen giriş katta, ve 12 metrekareden az olamamak üzere en az bir muayene odası ve ilk yardım odası ve sanayiden sayılan işyerlerinde 8 metrekareden az olamamak üzere bir iş güvenliği uzmanı odası bulundurması gerekmektedir.
  Bununla birilikte bordosunda bulunduracağı işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanın SGK ve gelir vergisi ödemeleri , ihbar ve kıdem tazminatı sorumlulukları,Yıllık izin sorumlulukları da kendisine ait olacak ve yıllık izin dönemlerinde de personel yerine yeni bir hekim ve uzman bulundurması gerekecektir.
  Ancak işveren kendi içerisinde İSGB kurmadan Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş bir OSGB üzerinden alması gereken minimum yasal süreler çerçevesinde bu hizmeti alabilmektedir.Bu doğrultuda yukarıda belirtilen metrekarelerde bir mekan ayırma zorunluluğunuz olmadan ve en önemlisi ilgili personel maliyeti de kendilerine ait olmadan Kanuni zorunluluğunuzu yerine getirebilmektedirler. En önemlisi de işyeri hekiminiz veya iş güvenliği uzmanınız senelik izine çıktığında yerine yeni bir hekim ve uzman görevlendirilecek olup, ayrıca olası bir ayrılık(işten ayrılma) durumunda ise ilgili personellerin yıllık kıdem ve ihbar tazminatları gibi yasal hakları ise OSGB' miz tarafından karşılanacak olup, kurumunuz kesintisiz bir hizmet almış olacaktır. Ayrıca bu tür bir hizmet satın aldığınızda kurumunuza %30 - % 40 oranında bir kazanç sağlaması da muhtemeldir.

  En önemlisi; eğer iş güvenliği konusunda bir hizmet alırsanız aldığınız hizmetin ne olduğuna lütfen dikkat ediniz. "İş Güvenliği Danışmanlığı" hizmeti almanız kanun e n zorun lu olan "Sözleşmeli İş Güvenliği Uzmanlığı" hizmeti alma yükümlülüğünüzü ortada n kaldırmaz . Yaptığınız sözleşmenin ekte yer alan sözleşmelerden biri olduğuna emin olunuz.

  Ayrıca UNUTMAYIN IZ, bizden tüm hizmeti almanız gerekmemektedir . Yani mevcut durumda sizlere hizmet veren bir işyeri hekiminiz var ise bizden sadece "İşgüvenliği" hizmeti ve/veya sizinle çalışan bir iş güvenliği uzmanınız var ise bizden sadece "İşyeri hekimliği" hizmeti alabilmektesiniz . Seçim yapmak sizin elinizde, biz hizmeti vermekteyiz.

  Kanunen 01 Ocak 2013 itibariyle alınması zorunlu olan işyeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı hizmeti için kurumunuzun çözüm ortağı olabilmek adına tüm lokasyonlarınıza ait SGK sicil numaralarını , bu numaraya kayıtlı personel sayısını , tehlike sınıflarını (mümkünse NACE kodunuzu) ve adresleri paylaşabilmeniz halinde biz de OSGB hizmetlerimize ilişkin bir teklif çalışması yaparak değerlendirmelerinize sunmak isteriz.

  Bu doğrultuda haberlerinizi bekler, iyi çalışmalar dileriz.

  Saygılarımızla,


   
 2. fcaral

  fcaral TÜİSAG Üyesi

  İyiymiş....İşi olan insanı da işinden eder bunlar....

   
  aygün123, öznurömer, taylantalu ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
 3. namso5001

  namso5001 TÜİSAG Üyesi

  ve bu OSGB şuan için 15 il de faaliyette bulunmaktadır. ayrıca 23 il de faaliyette bulunmak için çalışmalar yapmakta olduklarını belirtmişler.

     

   
 4. aliutku

  aliutku TÜİSAG Üyesi

  tez medikal?

   
  taylantalu bu yazıya teşekkür etti.
 5. charlesdexter

  charlesdexter TÜİSAG Üyesi

  bohçacı geldi hanım tarzı haraketler bunlar

     

   
  dilekaltinok, Reinarubia, mgsoysal ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
 6. Burak HEKİM

  Burak HEKİM TÜİSAG Üyesi

  bu firmayı ifşa ediniz lütfen böyle bir terbiyesizlik yok nedir bu böyle!!!!!

   
  OGNSZMS, volkankim, saçel ve 4 kişi daha buna teşekkür etti.
 7. hakandetta

  hakandetta TÜİSAG Üyesi

  artı % 18 kdv ödersiniz diye mailin sonuna eklemek lazım
   
  İpek Ç., Abdi Öztürk, Guzin ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 8. MARBLE_İSG

  MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi

  Yeni yönetmelikle birlikte son çırpınışlar bunlar.Malüm OSGB ler en fazla gelirini A sınıfı ve çok tehlikeli işlerden sağlamakta.Bilmiyorlar ki iyi bir iş güvenliği uzmanını işverenler daimi ve şantiyelerinde istiyorlar.SGK falan filanıda göze alıyorlar.Keşke bu sayfalara işverenlerde girse ve OSGB lerden aldıkları hizmetten memnun mu ya da değilmi yazsalar.Çevremde inşaat sektöründe firma sahibi bir çok arkadaşım var ve bana OSGB hizmeti istemiyoruz,bize bildiğin ,tanıdığın şantiyede daimi iş güvenliği uzmanı arıyoruz diyorlar.Bu OSGB lerinde haftada 1 saat gelip çay içip gittiklerini ve fotoğraf çekip eksik belirlediklerini söylüyorlar.Bu eksikleri bizde zaten biliyoruz diyorlar.Zaman her şeyi gösterecek diyorum.Ve bu işverene atılan mailide kınıyorum.Bir çok işverenınde OSGB anlaşmalarını bozup bünyesınde uzman çalıştırdığınada şahit oldum.İş verene yazılan bu mailde, bireysel uzmanın dezavantajları sıralanmış.Bende işverenlere mail atacağım ve OSGB lerin dezavantajlarını yazacağım.Gelirler foto çekerler şu eksik bu eksik derler mailinizede rapor atarlar derim.Ama ben bireysel olarak şantiyenizde hem iş güvenliği uzmanlığı yapacağım, hemde elimi taşın altına koyacağım,beton dökeceğim ,demir bağlayacağım,atlayacağım,zıplayacağım diyeceğim ,gecede eve gitmeyeceğim şantiyenizde yatacağım diyeceğim...   
 9. namso5001

  namso5001 TÜİSAG Üyesi

  Doğru cevap tebrikler ;)

     

   
  tolgakarslı, emine g, bernat ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 10. ÖNDER ÇÖĞÜRCÜ

  ÖNDER ÇÖĞÜRCÜ TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar böyle birşey varmı.OSGB lerle anlaşılınca işyeri hekimliği işlemleri nerede yürütülecek.dogruluk payı nedir   
 11. mühendis85

  mühendis85 TÜİSAG Üyesi

  OSGB ler bu işin kompetanı oldu iyice. Hekim alana uzman bedava, uzman alana eşantiyon olarak periyodik sağlık kontrolleri :) Uzman al hekim alma, hekim al uzman alma, istersen ikisini al. Onu alma beni al. Bul karayı al parayı :)   
  Şua, Yasin Aktar, dilekaltinok ve 31 kişi daha buna teşekkür etti.
 12. Cevahirim

  Cevahirim TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar merhaba, çalıştığınız firmalarda da olaki işyeri hekimi ya da hekim iseniz iş güvenliği hizmeti almaya kalkmayın OSGB lerden bir zaman sonra 2 hizmetide bizden alın kendi bünyenizde külfet etmeyin vs. gibi işverenin aklını bulandırıp işinize sebep olabiliyorlar. DİKKAT edin çevremde bu sorunu yaşayanlar oldu. Kazasız günler

   
  taylantalu ve degiray bu yazıya teşekkür etti.
 13. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi

  Bu yazıyı yazan firmanın mail adresi varsa, yapılacak şey belli arkadaşlar. Herkes bir çeşit kınama yazısı yazıp kendilerine gönderecek.
   
  öznurömer, taylantalu ve Cansu Yaşar bu yazıya teşekkür etti.
 14. Ali KÖKSAL

  Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

  İş Güv Uzm. ve İş yeri Hekimleri böyle bir firmada çalışmamalı kendi meslektaşlarını böyle aşağılayan ve etik kuralları hiçe sayan firmaların tecrit edilip dışlanması gerekir. Burada herkes ekmeğinin derdindedir işi almak isteyebilirsiniz, hatta yukarıda yazılanların hepsi doğruda olabilir ama böyle bir yazı ile işverene gidip insanların ekmeklerine taş koymak doğru bir davranış değildir. Bilginizle veya tecrübenizle işi istemelisiniz.

   
 15. aliutku

  aliutku TÜİSAG Üyesi

  tez medikale hiçbirşey olmaz emin olun.. Bakanlığa bu mailleri göndersenizde çok zor.. malesef..

  Ama bu firmayı şikayet edecek bir yer mevcut. Oda OSGB sahiplerinin çabası ile Rekabet Kuruluna başvurmaları. Bakın o zaman neler oluyor...   
  dilekaltinok bu yazıya teşekkür etti.
 16. Cevahirim

  Cevahirim TÜİSAG Üyesi

  OSGB leri OSGB yapan biziz biz dik durduktan sonra hepsi aslında bize mahkum bende OSGB de çalışıyodum düne kadar inanın ticari mal gibi bakıyolar çalışanlara zaten bir çoğu ticaret kökenli olmadığı için bir günde şirket kurup bizim üzerimizden para kazanıyor olmalarına rağmen bizi yok sayıyorlar biz 3 arkadaş aynı anda işten çıktık çalıştığımız proje yönetimi bize sorun ne diye sordular OSGB ise değiştirelim dediler biz genede ekmek yedik o kadar yok şahsi sebepler dedik. Ama dün öğrendim ki iş görüşmesine gidenlere onları biz kovduk diye söylüyorlarmış malesef yaklaşım tarzları bu

   
  umutist, YalnızcaMete, uzmannn ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 17. aliutku

  aliutku TÜİSAG Üyesi

  Hakkınızda bu tip konusan firmaları afişe ediniz.. Herkes uzak dursun bu firmadan...

   
  emine g, taylantalu, Mete Aktaş ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 18. Burak HEKİM

  Burak HEKİM TÜİSAG Üyesi

  tez medikal firması açıkcası ahtapot gibi tüm bölgelerde yayılmaya başladı ve fiyatları aşağı çekiyorlar. böyle olunca da fiyat risk kıyaslamasında sürekli aşağıda bir oran oluşuyor. firmaların afişe edilmesi ve firmalarında bu ucuz fiyat ucuz ve kalitesiz hizmet konusunda doğru fakat bazı rekabet durumlarında bu olay baltalanıyor. iki ucu ... değnek desek yeri var :)

   
 19. çağatayözcan

  çağatayözcan TÜİSAG Üyesi

  MESLEĞİNE VE BU MESLEĞİ YAPANLARA İHANET EDEN NE KADAR ÇİRKİN BİR HAREKET BUNLAR ,

   
  saçel bu yazıya teşekkür etti.
 20. serdarpala

  serdarpala TÜİSAG Üyesi

  tez danışmanlık ticaret hanesi bel altı vuruyor anladığım kadarı ile. yanlış çok hızlı ilerler dereleri tepeleri hızla göz açıp kapatıncaya kadar aşar. ama hedefi asla bulamaz. doğru ise bir kaplumbağa gibi ağır ilerler fakat hep 12 den vurur. demem o ki bu kadar para hırsı ile yanıp tutşurken bir çok şeyi göremeyeceklerdir. sonra kaza.. sonra?

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica