Duyuru Bakanlık Duyurusu

Konu, 'Güncel Duyurular' kısmında omark tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. omark

  omark TÜİSAG Üyesi  İŞE GİRİŞ SAĞLIK RAPORLARI İLE İLGİLİ DUYURU
  6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun “Sağlık gözetimi” başlıklı 15. maddesinde işe giriş sağlık raporları, sağlık muayeneleri ve bu raporların kimler tarafından düzenleneceği belirlenmiştir.
  Ancak, aynı Kanunun 38. maddesine bakıldığında iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin düzenlendiği 6 ncı maddenin yürürlük tarihi “Kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden itibaren iki yıl sonra,” ve “50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden itibaren bir yıl sonra,” hükümleri ile kademeli geçişle düzenlenmiştir.
  Bahsi geçen işyerleri için işyeri hekimi istihdamı zorunluluğu 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu gereğince henüz başlamamış olduğundan, bunun bir sonucu olarak bu işyerleri için 5 inci maddedeki “sağlık raporlarının” kademeli geçiş süresi boyunca işyeri sağlık ve güvenlik biriminde veya hizmet alınan ortak sağlık ve güvenlik biriminde görevli olan işyeri hekiminden alınması zorunluluğu da yürürlüğe girmemiştir. Bu nedenle kamuoyunda sağlık raporları ile ilgili tereddüt hasıl olmuştur.

  Diğer yandan Sağlık Bakanlığının 07.05.2004 tarihli 2004/67 sayılı Özel Hastanelerde Sağlık Kurulu Raporu Düzenlenmesi Hakkında Genelgesinde “Özel hastanelerde; usulüne uygun olarak teşekkül ettirilmiş olsa bile özürlü sağlık kurulu raporu, vergi muafiyeti raporu, yurt dışı tedavi raporu, maluliyet raporu, özel tertibatlı araç ithali amacıyla alınan raporlar gibi özellikli raporlar verilemez” hükümleri yer almakta olduğundan özel sağlık hizmeti sunucuları tarafından işe giriş ve aralıklı sağlık muayenelerinin yapılması mümkün görünmemektedir.

  Kanunun ilgili maddeleri yürürlüğe girene kadar, iş sağlığı ve güvenliği yönünden özellikli rapor niteliğinde olan işe giriş ve aralıklı sağlık muayeneleri Kanun öncesinde olduğu gibi kamu sağlık hizmeti sunucuları tarafından düzenlenebilir.

  Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


   
  mahmut avcı, Aydin_Didem, srkndlkts ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. srkndlkts

  srkndlkts TÜİSAG Üyesi


  Nereden alıntıdır bu duyuru?

   
 3. MARBLE_İSG

  MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi

  Kamu sağlık hizmeti sunucuları derken!!! Yani hastanelerdeki hekimler(iş yeri hekimi belgesi olmayan) ya da eski bildiğimiz sağlık raporları veren hastane ya da hekimler mi? Bizim çalışan sayısı 50 'nin altında ve çok tehlikeli iş yeri.İş yeri hekimi istihdamı Temmuz da yerine getirilecek. O zamana kadar Ağır ve Tehlikeli işlerde çalışabilir raporunu dışardan kişi başı para verip aldıracağız.Bu durumda gerek yok gibi.Yine ortada açık ve net olan bir şey yok.Her zamanki gibi.Şaşırmadık...

     

   
  degiray bu yazıya teşekkür etti.
 4. omark

  omark TÜİSAG Üyesi

Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica