Tartışma : B Sınıfı Iş Güvenliği Uzmanı Maaşları Ne Kadar?

zamzam23

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
1 dakikalığına doktorlar İGU, şimdiki teknik eğitim ve fen mezunları İGU'lar da işyeri hekimliği yapacak olsa, iş yeri hekimliği ayağa düşer...
Neden?
Çünkü bir doktor profili ile İGU profili aynı değil.
Zihniyet farklı, eğitim farklı, çevre farklı, bakış açısı farklı.

YKS'de 500 puanla doktorluk okuyan biri ile 200 puanla yerleşip okuyarak işsiz kalmış ve sonra İGU olmaya karar vermiş biri tabiki farklı.

Bir doktoru 2000 TL'ye çalıştıramazsın ama İGU... :))

Maalesef kalite yok kalite.

BT26

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Bugün bir iş ilanına ilişkin görüşme gerçekleştirdim. A ve B sınıf uzman pozisyonunda birilerini arıyorlar, bilgi, birikim ve tecrübeye bakmaksızın 3.000 tl teklif verdiler.. geldiğimiz nokta arkadaşlar... emeği geçen tüm herkese çok teşekkür ederim. Erteleme erteleme dediler, yarın erteleme talebinde bulunanlar A ve B olacak o zaman geldiğinde göreceğim.. artık bu maaşlara üzülmüyorum.. çünkü meslek değil, külfet herkes için..

uzmanlık

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
A veya B sınıfı uzman aratan bir OSGB B veya A farketmez, tecrübe bilgi ve birikimde önemli değil vereceği maaş 2.750 işin ilginc yanı 20 B sınıfı 3 A sınıfı müracaat etti içlerinden secerek 2 B sınıfını 2.750 ye işe aldılar aynı OSGB 2.100 Maaşla 1 C aldı... Ertelemenin faydasını daha çoook görürüz..

BT26

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
A veya B sınıfı uzman aratan bir OSGB B veya A farketmez, tecrübe bilgi ve birikimde önemli değil vereceği maaş 2.750 işin ilginc yanı 20 B sınıfı 3 A sınıfı müracaat etti içlerinden secerek 2 B sınıfını 2.750 ye işe aldılar aynı OSGB 2.100 Maaşla 1 C aldı... Ertelemenin faydasını daha çoook görürüz..
STK lar, SENDİKA göründüğü üzere işverene ve OSGB ye çalıştı... yazıklar olsun... **KESİLDİ**, mesleğin içine ettiler, kimse meslek olarak bile görmüyor, gereksiz ve külfet olarak bakıyor... bunu anlamak çok zor değil, çok yakın zaman da göreceksiniz ikinci bir iş olarak görülecek, asgari ücretin altında teklifler verilmeye başlanacak.... helal olsun erteleme erteleme dediler ne hale düşürdüler bizleri... 5 sene önce A ve B sınıf uzmana 4500 - 5000 tl veriyorlardı. bunu koruyup, üstüne de koyabilirdik, alttan gelen kişilere daha iyi maaşla çalışma fırsatı sağlayabilirdik...

Moderatör tarafında düzenlendi:

Orhan Yün

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar merhaba,
Lütfen burada ifade edilen rakamlara itibar etmeyin.Sektörden bazı kötü niyetli Kişiler piyasayı düşürmek için düşük rakamlar söylüyorlar.Bizim OSGB de 4.500 TL nin altında maaş alan B Siinifi uzman yok.
Ayrıca,
Maaşı belirleyen biraz da uzmanın kendisi konumlandırdığı yer ile ilgili.Kendisini kalitesiz görüyorsa kaliteli maaş vermezler.

Ediz U.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Ertelene ertelene , sınıf farkı ortadan kalktı... Ha A olmuşsun , ha C olmuşsun bi farkı yok... A,B,C sınıflarını ortadan kaldırmaya gider bi durum... Erteleme için uğraşanlar aslında sınıf farkını kaldırmaya uğraşsalar , sorunlarını kökten çözmüş olacaklar... C leri direk A yapalım , herkes rahatlasın...

BT26

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaşlar merhaba,
Lütfen burada ifade edilen rakamlara itibar etmeyin.Sektörden bazı kötü niyetli Kişiler piyasayı düşürmek için düşük rakamlar söylüyorlar.Bizim OSGB de 4.500 TL nin altında maaş alan B Siinifi uzman yok.
Ayrıca,
Maaşı belirleyen biraz da uzmanın kendisi konumlandırdığı yer ile ilgili.Kendisini kalitesiz görüyorsa kaliteli maaş vermezler.
ben bu arkadaşa ne diyeyim şimdi, kalite ve osgb sistemi bir arada tutuyor, piyasada ki dengelerin bozulmadığını öne sürüyor... 4500 tl eskiden idi, çıkarmaya başlayıp, yerlerine daha ucuz B sınıf alamaya başladıklarında göreceksin...

volkancoskun

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
ben bu arkadaşa ne diyeyim şimdi, kalite ve osgb sistemi bir arada tutuyor, piyasada ki dengelerin bozulmadığını öne sürüyor... 4500 tl eskiden idi, çıkarmaya başlayıp, yerlerine daha ucuz B sınıf alamaya başladıklarında göreceksin...
Daha ucuzu yok bu işin.Ucuza çalışan 4500-5000 tl altında çalışan bir A veya B uzmandan tam zamanlı bir verim alamazsınız.PArt time copy paste evrak filan sadece günü kurtarırsınız.Yada hiç işi bilmeyen birisi gelir sizi basamak olarak kullanır.

tuğrul türk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Ertelene ertelene , sınıf farkı ortadan kalktı... Ha A olmuşsun , ha C olmuşsun bi farkı yok... A,B,C sınıflarını ortadan kaldırmaya gider bi durum... Erteleme için uğraşanlar aslında sınıf farkını kaldırmaya uğraşsalar , sorunlarını kökten çözmüş olacaklar... C leri direk A yapalım , herkes rahatlasın...
Sınıf farkı ortadan kalkarsa hep yeni mezun bu işe daha yeni başlayan uzmanları işe alıp asgari ücrete çalıştır bu osgb ler. Şuan c sınıflarına yapmaya çalıştıkları gibi.

BT26

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
bir termik santrel ihalesinden bahsedeyim size; kömür madeni işletmesi ve termik santral ile elektrik üretim faaliyetinde bulunan firmada İSG İHALESİ oluyor.
4 uzman, 3 hekim, 3 dsp, yol, periyodik muayene tetkikleri, v.s. : 60.000 tl fiyat veriyorlar ve ihaleyi alıyorlar,
150.000 tl fiyat teklifleri veren firmalarda var....
ne kadar çok tehlikeli bir iş ve ciddiyet istiyen işin fiyatına bakar mısız?

tuğrul türk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Birde şöyle düşünün b sınıfı için taban fiyat 4000 bunu hangi uzmana sorsanız böyle söyler.Tecrübelisinizdir 6000 e kadar yükselir maaşınız.B uzmana 3000 teklif eden OSGB aslında kendi bacağına sıkmaktadır.3000 e işe başlayıpta piyasa şartlarını gören uzman o fiyata çalışmaz.OSGB de yeni uzman arayışına girer.Bütün projelere silbaştan yeni uzman ataması yaparki firmalar bu durumdan oldukça rahatsızlar.
Çok haklısınız.

tuğrul türk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Merhaba arkadaşlar. Daha yeni B sınıfı İSG uzmanı oldum. Bugün Tekstilkentte bir OSGB ile iş görüşmem vardı. Maaş beklentisi olarak 4000-4500 TL ve şahsıma araç tahsis edilmesini istedim ( Siz ne düşünüyorsunuz istediğim maaş için?).
Bana 4000 TL teklif ettiler; yol, yemek teklifimizin içinde, zaten gittiğin yerde ziyaretleri yemek saatine denk getirirsin yemeği de bedavaya getirirsin, o konuda sıkıntı olmaz diye bir cevap aldım. Gülsem mi ağlasam mı bilemedim. Araç altına sürekli tahsis edemeyiz ama burdan ziyarete giderken alabilirsin dediler( Allah razı olsun).
Teklif ettiğiniz ücret ne yazık ki kurtarmıyor dediğimde ise, herşey para demek değildir. Bakın bana 2500 TL'ye maaş beklentisi yazanlar bile var dedi.
Şimdi şunu sormak istiyorum. 2500 TL'ye B sınıfı uzmanlık yaparım diyenler bu işin tehlikesinin, hapse girme riskinin bilincinde mi? Ben 4000 TL'yi haklı olarak kabul etmedim. Gerekirse bir süre daha işsiz gezerim. Ama bu paralara bu iş yapılmaz... Umarım herkes mesleğine aynı değeri gösterir. Saygılar..
Kabul etmeyerek iyi yapmışsınız. Bu işi tecrübelisi tecrübesizi diye ayrımı olmamalı aldığımız sorumluluk önemli olan. Ama maalesef yeni mezun arkadaşlar tecrübe ediniyim diye düşük maaşı kabul ediyorlar. Ben bu işe ilk başladığımda 4 sene önce gittiğim bir iş görüşmesinde bir c uzman arkadaş ben asgari ücrete çalışırım demiş işverene direk yeterki işi öğreneyim. O zaman asgari ücret 1000 tl işverenin verdiği 1900 lira. Halbuki bekleyip işvereni dinlese işveren daha yüksek fiyat söylüyecekti. Bizler ağız birliği yapmadığımız sürece maaşlar düşer maalesef.

iteq

Üye
TÜİSAG Üyesi
Maalesef ki çok büyük oranla C sınıfı maaşlar dibi görmüş durumda , kendileri ile beraber B yi de aşağıya çekiyorlar , onlar da A yı çekiyor.

tuğrul türk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Maalesef ki çok büyük oranla C sınıfı maaşlar dibi görmüş durumda , kendileri ile beraber B yi de aşağıya çekiyorlar , onlar da A yı çekiyor.
C sınıfı bir arkadaş Mersin'de görüştüğü bir Osgb den 2500 istedim onu bile kabul etmediler dedi. Şuan vasıfsız elemanlar bile 2500-3000 lira alıyor. Bizler üniversite mezunu ve serfitika sahibiyiz. Gerçekten üzücü insanların emeklerine yazık.

Burhaneddin Bekçioğulları

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Valla bu kafayla gidersek daha da kötüye gider bu durum. Piyasa da şöyle bir durum vardır; fiyat aşağı seviyede bir rakam görürse onun üzerine bir daha çıkmaz. Demem o ki bu fiyatlar şu anda alacağımız maksimum rakamlar. Daha da tabana düşürmeyin bari.

senerji

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
şu an bu işi yapmıyorum lakin piyasayı yükseltmek için ilanlara maaş beklentisi olarak 6000 tl yazıyorum, mülakatlarda bunu dile getiriyorum

BT26

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Valla bu kafayla gidersek daha da kötüye gider bu durum. Piyasa da şöyle bir durum vardır; fiyat aşağı seviyede bir rakam görürse onun üzerine bir daha çıkmaz. Demem o ki bu fiyatlar şu anda alacağımız maksimum rakamlar. Daha da tabana düşürmeyin bari.
Aynen de
A sınıfın piyasasını B,
B sınıfın piyasasını C belirliyor...
A:B:C YAKINDA GÖRECEĞİMİZ RAKAMLAR HERKES EŞİT.

volkancoskun

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
C sınıfı bir arkadaş Mersin'de görüştüğü bir Osgb den 2500 istedim onu bile kabul etmediler dedi. Şuan vasıfsız elemanlar bile 2500-3000 lira alıyor. Bizler üniversite mezunu ve serfitika sahibiyiz. Gerçekten üzücü insanların emeklerine yazık.
Bu işi yavaş yavaş bırakıp alternatif sektörlere yönelmekte fayda var.Antepte çoğu osgb C uzmana ASGARİ ÜCRET BİLE VERMİYOR.

tuğrul türk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Manisa'dan c ve b ilanı veren firma. C 2500 B 3500 tl. Ben 2014 yılında şantiyede çalışırken C uzman 3750 lira alıyordu. Şimdi piyasanın düştüğü duruma bak.
***KESİLDİ***

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.