Aynı Işletmede Hem Mühendis ,hemde Iş Güvenlik Uzmanı...

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında enyonn tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi  Neyi yanlış yorumladığımı düşünüyorsunuz anlamadım ? Bende yukarıda sizin yazdığınızı söylüyorum zaten !!!

  Alıntı yaptığınız yazımda da zaten aynı iş yerinde çalışan Gıda Mühendisi arkadaşın kendi işletmesinde Gıda Mühendisi olarak yaptığı sözleşmeden ve ayrıca yapacağı iş güvenliği uzmanı sözleşmesinden bahsediyorum... İki ayrı çalışma durumunu karıştırıyorsunuz...

  Sizin Gıda Mühendisi olarak iş yeri ile yapmış olduğunuz sözleşme ayrı, C sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak iş yeri ile yapmış olduğunuz sözleşme ayrıdır. Kendi işiniz ile beraber iş güvenliği uzmanlığı görevinizi de yapabilir ve 3 yıllık sürenizi başlatırsınız.

  Kendi mesleği dışında sadece iş güvenliği uzmanı olarak çalışmak isteyenler iş yerlerinde bulunan çalışan sayısına göre farklı iş yerlerinde ayrı ayrı kısmi iş sözleşmesini yapmak ve 30 günlük çalışma sürelerini SGK ya bildirmek zorundadırlar...   
 2. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Tam zamanlı çalıştığı iş yeri haricinde ( burada çalışması gereken süreler dışında - 180 saat / Ay ) iş güvenliği uzmanı olarak farklı yerlerde de max. çalışma süresini aşmayacak şekilde çalışabilir...

   
 3. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Ben böyle bir şey ( 80 saat çalışabilir ) söylemiyorum :) yazılarımı dikkatli okuyun ... Bildiğim kadarıyla max. 217 saat çalışılabiliyor :)

     

   
 4. bünyamin yavuz

  bünyamin yavuz TÜİSAG Üyesi

  Sizin söylediğiniz çalışma şekliyle bir İG Uzmanı fazla yaşamaz sanırım:) Turan kardeşim sizin söylemenize göre ayda 360 saat çalışabilir yani gece gündüz uyumayacak ki bu saatleri doldursun sizin bu çalışmaya hangi İş kanunu yer bulur pek mantığım almadı:)

   
 5. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  element61 yazılarımı dikkatli okuyun, bunu ben söylemiyorum sen söylüyorsun...:evet:

  Parantez içinde yazılı olan kısım tam zamanlı çalıştığı iş yerindeki çalışması gereken süreyi göstermektedir...;)

  Tam zamanlı çalıştığı iş yeri haricinde ( burada çalışması gereken süreler dışında - 180 saat / Ay ) iş güvenliği uzmanı olarak farklı yerlerde de max. çalışma süresini aşmayacak şekilde çalışabilir...

     

   
 6. bünyamin yavuz

  bünyamin yavuz TÜİSAG Üyesi

  max süre 217-180=37 yani bir iş güvenlik uzmanı farklı işyerleri 37 saat mi çalışabilir mi demek istıyorsunuz.

   
 7. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Bildiğim kadarıyla öyle...:)
   
 8. bünyamin yavuz

  bünyamin yavuz TÜİSAG Üyesi

  bu şekilde çalışan hiç bir arkadaşa rastlamadım . Şuan için bu şekilde sözleşmelerinin kabul edileçeğini düşünmuyorum   
 9. yusuf kalkan

  yusuf kalkan TÜİSAG Üyesi

  peki işyerinde tam zamanlı çalışıyorsa başka işyerlerinde kısmi sözleşme yapabilir mi?

     

   
 10. yusuf kalkan

  yusuf kalkan TÜİSAG Üyesi

  soru nereden soruluyor bulamadım ama. sorumu tam olarak sormak gerekirse;
  özel bir işyerinde tam zamanlı çalışırken(haftada 5 gün 45 saat) sonradan c sınıfı isg sertifikası aldım. mevcut işimden ayrılmadan başka bir işyeri ile kısmi sözleşme yaparak isg uzmanı olarak çalışıp 3 yıllık süremi başlatabilir miyim?   
  yasin emre sayat bu yazıya teşekkür etti.
 11. palemo

  palemo TÜİSAG Üyesi

  şu anda tam olarak bu şekilde çalışmaktayım. hatta biraz daha çetrefilli bir durum. kısaca şöyle özetlemek gerekirse ;

  A firmasında tam zamanlı sigortalı olarak Proje Mühendisliği yapmaktayım. Aynı zamanda bu firmayla İSG sözleşmesi yapmak istedim fakat çok tehlikeli sınıfta olduğundan dolayı bakanlık bu sözleşmeyi onaylamadı.
  Diğer taraftan B firmasında 26 Saat/Ay süreli olarak İSG sözleşmesi yaptım ve bakanlık geçen hafta itibariyle bu sözleşmeyi onaylamış bulunmaktadır. Ayrıca şunu belirteyim, B firmasında miras yoluyla küçük bir hisse sahibi iken bu firmada şimdiye kadar aktif bir çalışma yapmamıştım. Bir bakıma işveren durumundayım ama tam olarak işveren sayılmaz.
  Şu anda B firması ile kısmi süreli sigorta ve işe giriş bildirimi yapmam gerekiyor. Fakat bu firmanın muhasebecileriyle tartışma durumundayız. Muhasebeciler, başka bir firmada tam zamanlı sigortalı iken, hissedar olduğum bir firmada kısmi süreli sigortalı işe girişimin mümkün olamayacağını savunuyorlar. Önümüzdeki birkaç gün içerisinde bu sorunu bizzat çözebileceğimi ümit ediyorum.
  Ayrıca A firması, esasen çok tehlikeli sınıfta değil, tehlikeli sınıfa dahil edebilmek için de girişimde bulunuyorum. İş kolu kodunun değişmesi gerekiyor. Şimdilik böyle,

  Saygılar...   
 12. alix

  alix TÜİSAG Üyesi

  A firmasında rtam zamanlı calsıyorsunuz ve bakanlık B fırması ıcın karısk durum bakanlık hata yapmış görünüyor Sözleşmeniizin kabul edilmemesi gerekirdi.

   
 13. palemo

  palemo TÜİSAG Üyesi

  Kamu çalışanları için kanunda bu yönde bir imkan var iken, özel sektör çalışanlarına negatif ayrımcılık yapabilecekleri bir durum sözkonusu olamaz. Dolayısıyla kabul edilmemesinin makul bir açıklaması olduğunu sanmıyorum. Yapmış olduğum çalışmalarda, sözleşmelerde bir kusur veya kurnazlık bulunduğunu düşünmüyorum.
  Nitekim bu durum B firmasında sigorta primleri yatmaya başladığında tekrar SGK tarafından göz önüne gelecektir. Hiçbir sorun yaşanmayacağı düşünüyorum yine de sizi bilgilendireceğim.
  Açıkçası iki farklı işyerinde tam süreli sigortalı çalışırken, kendi işyerinde home-ofis proje çalışmalar yapan, üstelik başka firmalarda ISG uzmanlığı kovalayan insanüstü bir insan tanıyorum.
   
 14. İdil_e

  İdil_e TÜİSAG Üyesi

  Ben sizin sözleşmenizin onaylanmasının sebebini ; tam zamanlı çalıştığınız iş yerinde isg uzmanı olarak çalışmamanızdan kaynaklı olabileceğini düşünüyorum. Sayın alix'e katılıyorum bakanlık hata yapmış bgörünüyor bu durumda....

  Şayet siz tam zamanlı çalıştığınız yerin tehlike sınıfını değiştirebilirseniz ve orası ile tam zamanlı uzmanlık sözleşmesi yapabilmeniz için diğer sözleşmenizin devre dışı kalması gerektiğini düşünüyorum.

   
 15. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Tam zamanlı çalıştığınız iş yerinde bulunmanız gereken sürelerin dışında ( 08:00 - 18:00 Pazartesi - Cuma 45 saat / Hafta ) başka bir işletme ile kısmi iş sözleşmesi yaparak çalışabilirsiniz. Ancak bunun için de en fazla çalışabileceğiniz aylık çalışma süresini geçmemeniz gerekiyor ( bildiğim kadarıyla 217 saat / Ay ) Personel bölümündeki arkadaşlardan farklı sigorta girişi yaparak çalışılabileceğini öğrenmiştim...   
 16. c.ahu

  c.ahu TÜİSAG Üyesi

  merhabalar, sözleşmeler, sözleşme süreleri konusunda dalmışken herkes, bende bir konuda bir soru sormak istiyorum formda yazılanları dikkatle okumaya çalıştım ancak aklıma taktığım konuyu hala çözüme ulaştıramadım ..bir firmada çevre müh. olarak görev yapıyorum. bir çok arkadaşım gibi firmam tarafından isg konusuna yönlendirildim . belgemi aldım ancak sözleşme konusunda biraz geciktim. şöyle ki firmamıza ait 3 farklı SGK nolu şirket bulunmaktadır. bunlardan 1 tanesi 310 çalışanlı tehlikeli sınıfta kalan bir faaliyettir. bir diğeri aynı adreste , az tehlikeli sınıfta ve 21 kişi çalıştırmakta. 3. olan ise farklı adreste şube olarak faaliyet göstermekte ve 35 kişinin çalıştığı bu işletmede yakın zamanda ilave prosesler ile çalışan sayısı 50 üzeri olacak. 3. firmanın tehlike sınıfı ise yine az tehlikelidir. bu durumda ben herbir SGK numarası için tehlike sınıfları ve kişi sayısına bağlı olarak belirleyeceğim zamanlara göre sözleşme yapmalıyım diye düşünüyorum. ( bu düşünceye deneyimli bir uzman tarafından her bir SGK nosu ile sözleşme yapman gerek yönlendirmesinden sonra vardım ve burda takılı kaldım. ) onaylıyor musunuz?? :)
  görüşlerinizi bekliyorum. hepinize iyi akşamlar diliyorum ayrıca.

   
  mutozor bu yazıya teşekkür etti.
 17. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Bence de olması gereken budur.

   
  mutozor bu yazıya teşekkür etti.
 18. palemo

  palemo TÜİSAG Üyesi

  Neden SGK Prim günlerini esas alarak değerlendirme yapıyorsunuz, SS Kanununda böyle bir sınırlama yok. Üst limitini hatırlayamıyorum fakat birkaç farklı işyerinden tam süreli sigortalı olarak çalışmanız gayet mümkün.
  Bana göre çalışma bakanlığı İş Güvenliği Uzmanlığı için bir üst limit tanımlamıştır. (217 saat). Sadece bu yönden değerlendirme yapılıyor.
  Zaten onaylanan sözleşmemde "mesailer dahil 217 saatlik çalışmasının 26 saatlik kısmı firmada kabul edilmiştir" şeklinde bir ifade var.
  Aksine hiçbir mevzuatta İş Güv. Uzmanları başka bir işte çalışmazlar diye bir ifade olduğunu sanmıyorum.

   
 19. Murat KOÇAK

  Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

  Peki... vereceğim cevaba yakın cevaplar verilmiştir sanırım. Fakat benim de başka bir bakış açım var.
  1. Bir Özel Hastanede çalışan acil servis hekiminin 1 haftada 2-3 günü boş olmaktadır. Bu hekimler aynı zmanda iş yeri hekimliği yapabilmektedir.Özel hastaneden yaklaşık 4000-5000 TL ücret almakta, iş yeri hekimliğinden de (işyerinin çalışan sayısına bağlı olarak örn. 50-100 çalışan)1 iş yerinden ortalama 1000-1500 tl ücret almaktadır.
  2. Bu hekimin 2 gün içinde 4 iş yerine gidebileceğini düşünürsek(ki daha fazla gidebilir) işyeri hekimliğinden 6000 TL+4000 TL özel hastaneden toplamda 10000 TL geliri olmaktadır.
  3. Bize gelirsek bir iş yerinde mühendis,kimyager vb.. gibi çalışan bir personel ortalama 2000 TL ücret almata mıdır? evet ise bu personlein firmasının eğitim aldırması sonucu ayını iş yerinde İG uzmanı olarak da çalışmasıyla kendisine ek ücret verilmekte midir.?(diyelim ki cevap evet) bu ücret 1000-2000 tl arasında mıdır? yani toplamda 4000 tl gelir elde edecek midir. tüm bunlara yine evet diyelim. Ve kayıp edilen ücret miktarına bakalım.
  4. o iş yerinde 30 gün çalışmak yerine 50-100 arası işletmelerde ay/4 gün prensibiyle 6 iş yerinde İG uzmanlığı sonucu minimum 6000 TL alması mümkündür. Bunu yapmayıp hem mühendis hem İG uzmanı olarak 1 iş yerinde çalışarak hem normal işlerinin hem de İG uzmanlığının getirdiği iş yüküyle başarısız olması muhtemel midir? bunun da cevabını başkaları versin.

   
  semih.oz, semraboz ve mutozor bu yazıya teşekkür etti.
 20. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Burada OSGB lerin sayısını artırarak iş güvenliği uzmanlarını buralarda toplayıp devlet kontrolünün rahat yapılmasını sağlamak, hem de maaş kontrolünü yaparak iş vereni fazla ücret vermekten kurtarma politikası var gibi geliyor bana ...

  Sonuçta düşük ücret ile OSGB lerde çalışmaya zorlanıyoruz diye düşünüyorum... Kendi mesleğini yaparak çalışanlara da iş güvenliği uzmanı belgesi aldırıp ya ek ücret vermeden yada az bir fark ile çalıştıracaklar ... Bunu maalesef iş yeri hekimlerine yapamıyorlar...

  Böyle giderse bu işi yapacak adam ( lafın gelişi söylüyorum hanımlar lütfen alınmasın :) ) bulamayacaklar... bunu düşünmek lazım... Kim bu kadar sorumluluğun altına girerek hapis ve tazminat cezalarına katlanır ? Çok yakın bir gelecekte açılan davaları ve mahkum olan iş güvenliği uzmanlarının haberlerini okuyacağız...

  İş verenler iş güvenliği uzmanlarının iş yerinin gözü kulağı olduğunu unutmasınlar... nasıl ki göz göremeyince tehlikeyi göremeyenin canı yanar...iş yerlerinde de tehlikeyi göremeyen iş verenin de canı yanar... Kendisini korumak isteyen iş verenin bu işi ucuza yapacak bilgisiz veya görevini tam anlamıyla yapamayan kısıtlanmış iş güvenliği uzmanları yerine görevini tam olarak yapabilen iş güvenliği uzmanlarına ihtiyacı olduğunu düşünmesini bekliyorum...

  Bazı iş verenler hala iş güvenliği uzmanlarının veya OSGB lerinin hukuki sorumlulukları üzerine aldıklarını ve kendilerinin bu şekilde kurtulacaklarını zannediyorlar. Ne acı bir gerçek...

   
  ilknur_gucluturk bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica