Aynı Işletmede Hem Mühendis ,hemde Iş Güvenlik Uzmanı...

ATURAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
sayın ATURAN bu konuya bıraz daha acıklık getırebılır mısınız. yanı ben bı yerde tam zamanlı calısırken sıgortalı uzmanlık yapabılecek mıyım...

Tam zamanlı olarak çalışanların bu süre dışında farklı yerlerde çalışmasını engelleyen yasal bir düzenleme yok. Örneğin Tam zamanlı bir iş yerinde çalışan şahıs gelirini yükseltmek için gece garson olarak başka bir iş yerinde çalışabilir. Burada esas olan tam zamanlı çalışılan yerin işini aksatmamaktır. Haftalık 45 saat yasal süre ve yıllık 270 saat fazla çalışma süresinin hakkını verdikten sonra çalışılabiliyor...

Murat KOÇAK

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
Millete ahkam kesiyorduk, başımıza geldi.... :(

Burcum

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar merhaba;
bir işletmede hem mühendis hemde iş güvenliği uzmanı olarak çalışanların sigortaları kısmi zamanlımı yatırılıyor.Yani 25 gün mühendis,5 gün İGU şeklinde birşey mümkün mü?
Acil fikirlerinizi rica ediyorum.

halit sermet dikmir

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Ben böyle bir şey ( 80 saat çalışabilir ) söylemiyorum :) yazılarımı dikkatli okuyun ... Bildiğim kadarıyla max. 217 saat çalışılabiliyor :)
sayın Aturan güzel muhabbet etmişssiniz fakat ben sunu sormak ıstıyorum. ben hem muhendıs hem de uzman olarak çalısmak ıstıyorum .ancak fırmam benden bunun yasal oldugunu gosteren bı belge ıstıyor yonetmelıte gecen bı yazı falan. ben bunu nerde bulabılırım veya fırmamı nasıl ıkna edebılırım. yardımlarınızı sımdıden ac gozle beklıyorum. tesekkurler...

ATURAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
sayın Aturan güzel muhabbet etmişssiniz fakat ben sunu sormak ıstıyorum. ben hem muhendıs hem de uzman olarak çalısmak ıstıyorum .ancak fırmam benden bunun yasal oldugunu gosteren bı belge ıstıyor yonetmelıte gecen bı yazı falan. ben bunu nerde bulabılırım veya fırmamı nasıl ıkna edebılırım. yardımlarınızı sımdıden ac gozle beklıyorum. tesekkurler...

halit bey mevcut çalıştığınız iş yerinde kendi işinizle beraber iş güvenliği uzmanı olarak çalışıp çalışamayacağınızı soruyorsanız işvereninize aşağıda bulunan kanun maddesini gösterebilirsiniz, aman fazla aç gözlü de olmayın herşeyin ortası karar çoğu zarar ... :)

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU

Kanun Numarası : 6331
Kabul Tarihi : 20/6/2012
Yayımlandığı R.Gazete : Tarih: 30/6/2012 Sayı : 28339
Yayımlandığı Düstur : Tertip : 5 Cilt : 52

İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri

MADDE 6 – (1) Mesleki risklerin önlenmesi ve bu risklerden korunulmasına yönelik çalışmaları da kapsayacak, iş
sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunulması için işveren;

a) Çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendirir. Çalışanları
arasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması hâlinde, bu hizmetin tamamını veya bir kısmını ortak sağlık ve
güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirebilir. Ancak belirlenen niteliklere ve gerekli belgeye sahip olması hâlinde,
tehlike sınıfı ve çalışan sayısı dikkate alınarak, bu hizmetin yerine getirilmesini kendisi üstlenebilir.

halit sermet dikmir

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Peki
Tam zamanlı olarak çalışanların bu süre dışında farklı yerlerde çalışmasını engelleyen yasal bir düzenleme yok. Örneğin Tam zamanlı bir iş yerinde çalışan şahıs gelirini yükseltmek için gece garson olarak başka bir iş yerinde çalışabilir. Burada esas olan tam zamanlı çalışılan yerin işini aksatmamaktır. Haftalık 45 saat yasal süre ve yıllık 270 saat fazla çalışma süresinin hakkını verdikten sonra çalışılabiliyor...
Benim amacim tam zamanli muhendis olurken uzman olarak ekstra sigortamin yatmasi ama uzman olarak. Parada pul da o kadar da gozym yok. Biraz kariyer

ATURAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Peki
Benim amacim tam zamanli muhendis olurken uzman olarak ekstra sigortamin yatmasi ama uzman olarak. Parada pul da o kadar da gozym yok. Biraz kariyer

Tam zamanlı olarak yaptığınız mesleğinizde yukarıda yazılanlar geçerli olmak şartıyla vakit bulabiliyorsanız ayrıca kısmi süreli sözleşmeler yaparak, bu çalışma süresi için de sigortanızı uzman olarak yatırtarak ayrıca iş güvenliği uzmanlığını da yapabilirsiniz.

diienayzed

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
15 hazirandan sonra cevre gorevlisi is guvenligine bakamayacak diye duydum asli var midir? Duyan var mi arkadaslar ? Biliyorsunuz cevre gorevlisi baska bir isle gorevlendirilemiyor ?

F.Ünal Toktaş

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ben de hem fabrika müdürüyüm hem de uzman, olacak artık o kadar arkadaşlar.İşverenlere fazla da yüklenmeyelim, sonuçta istihtam yaratıyorlar, vergi veriyorlar, yan sanayilere iş derken ülkenin kalkınmasında işveren sanayici olmazsa halimiz harab olur.Bir de onların yönünden bakalım.Türkiye'de şartlar gerçekten çalışan kadar işverene de ağır.
Kusura bakmayınız ama, bu durumda, siz hem savcı ve hem de hakimsiniz! Her iki işi yapmanız eşyanın tabiatına aykırıdır. İşinizi yaparken hangi göreviniz önde oluyor merak ediyorum. Bir de sakın unutmayınız, işveren vekili olmanız ve de üstüne sorumlu İGU olmanız, ağır iş kazalarında altından kalkamayacağımız sorumlulukları size yükleyecektir. Ayrıca sonunda işvereninizle büyük sorunlar çıkacaktır. Zira cezai sorumluluğunuz 2 kat artmıştır.

F.Ünal Toktaş

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ben de hem fabrika müdürüyüm hem de uzman, olacak artık o kadar arkadaşlar.İşverenlere fazla da yüklenmeyelim, sonuçta istihtam yaratıyorlar, vergi veriyorlar, yan sanayilere iş derken ülkenin kalkınmasında işveren sanayici olmazsa halimiz harab olur.Bir de onların yönünden bakalım.Türkiye'de şartlar gerçekten çalışan kadar işverene de ağır.

Kusura bakmayınız ama, bu durumda, siz hem savcı ve hem de hakimsiniz! Her iki işi yapmanız eşyanın tabiatına aykırıdır. İşinizi yaparken hangi göreviniz önde oluyor merak ediyorum. Bir de sakın unutmayınız, işveren vekili olmanız ve de üstüne sorumlu İGU olmanız, ağır iş kazalarında altından kalkamayacağımız sorumlulukları size yükleyecektir. Ayrıca sonunda işvereninizle büyük sorunlar çıkacaktır. Zira cezai sorumluluğunuz 2 kat artmıştır. İGU olarak tespit ettiğiniz noksanları tebligat defteri ile işveren olan kendinize mi tebliğ ediyorsunuz! Yoksa, İGU varmı denince şeklen ben mi varım diyorsunuz?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.