Asıl işveren alt işveren

Kaan SAKA

TÜİSAG Kurucusu
Admin
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Davalı kurum,.... Şube Müdürlüğü'ne ait depodaki malların istifleme, yükleme ve boşaltma işini ihale suretiyle bir müteahhide vermiştir. Davacı, müteahhidin işçisidir. Olay günü çalışmakta iken, deponun kapısını açmak istediği sırada kapı raydan çıkarak üzerine düşmesi sonucu yaralanmıştır.
Davalı kurumun asıl işveren olarak kabul edilememesi nedeniyle; taraflar arasında bu hizmet akdi ilişkisi bulunmadığı için uyuşmazlığın genel hükümler çerçevesinde çözümlenmesi gerekir.

Esas:1993/7945 Karar:1993/18613 Tarih:14/12/1993

Yargıtay 9.Hukuk Dairesi Kararı

Kaynak : www.isguv.com

Kaan SAKA

TÜİSAG Kurucusu
Admin
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Belirli işin bir bölümünü başkasına verip diğer bölümünü kendi çalıştırdığı işçilerle bizzat yapan bir kişi, asıl işveren durumundadır. Kendisi; işin bir bölümünde bizzat işçi çalıştırmayıp işi bölerek, ihale suretiyle muhtelif kişilere veren iş sahibi "ihale makamı", İş Kanununun 1/son maddesi anlamında bir asıl işveren değildir.

Esas:1994/3429 Karar:1994/11465 Tarih:13/09/1994

Elif BEĞEN

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Belirli işin bir bölümünü başkasına verip diğer bölümünü kendi çalıştırdığı işçilerle bizzat yapan bir kişi, asıl işveren durumundadır. Kendisi; işin bir bölümünde bizzat işçi çalıştırmayıp işi bölerek, ihale suretiyle muhtelif kişilere veren iş sahibi "ihale makamı", İş Kanununun 1/son maddesi anlamında bir asıl işveren değildir.

Esas:1994/3429 Karar:1994/11465 Tarih:13/09/1994

asıl işveren ve alt işveren ilişkisinin kurulmuş olduğu bir firmanın, yani alt işverenin iş güvenliği uzmanıyım. Asıl işverene uzmanlık uzmanlık hizmeti veriyorum.( yapılan iş belediyenin park ve bahçeler şube müdürlüğü biriminde yeşil alanların bakımı. aynı zamanda park ve bahçeler şube müdürlüğüne ait birer adet marangozhane, boyahane ve kaynakhane mevcut). Aralarında yapılan teknik şartnameye göre '' yüklenici firma ( yani benim anladığım alt iş veren ) İş sağlığı ve güvenliği kanununa göre personellerin sağlığını korumak ve her türlü güvenlik ve sağlık tedbirlerini almakla sorumludur. Aynı zamanda yüklenici firma bir ihtar ve ikaza gerek kalmaksızın luzumlu bütün emniyet tedbirlerini zamanında almak ve kazalardan korunma usul ve esaslarını personeline öğretmekle mükelleftir. '' diyor.

Bununla ilgili bir takım sorularım var;

1) Ancak alt işverenlik yönetmeliği, g bend'ine baktığımızda ''Kanunun 2 nci maddesinde yer alan; asıl işverenin, alt işverenin işçilerine karşı o işyeriyle ilgili olarak Kanundan, iş sözleşmesinden veya alt işverenin taraf olduğu toplu iş sözleşmesinden doğan yükümlülüklerinden, alt işveren ile birlikte sorumlu olacağı'' ndan bahseder. Buna göre teknik şartnamedeki maddelerle bağladığımızda, iş sağlığı ve güvenliği yönünden hem alt işveren hem de asıl iş veren sorumlu olmaz mı? ( Muvazaa mı var ben çok anlayamadım açıkçası )

2)İş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması açısından satın alınması gerekli cihaz-koruyucu-uyarı levhası ve kkd gibi asıl işverende kalacak demirbaşların ödemesi asıl işveren tarafından yapılması gerekmez mi?

3) İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNE İLİŞKİN İŞYERİ TEHLİKE SINIFLARI TEBLİĞİ' madde 2'ye göre ''Tehlike sınıfının tespitinde bir işyerinde yürütülen asıl işin tehlike sınıfı dikkate alınır.'' der. Bizim tehlike sınıfımız az tehlikeli sınıfta. Ancak yukarıda bahsetmiş olduğum gibi tehlikeli sınıfta olan ( marangozhane-boyahane-kaynakhane ) birimlerimiz ve bu birimlerde çalışan 100 civarı çalışanımız var. Birimlerde şerit testereden tutun, planya tezgahına,gaz altı kaynağına kadar bir çok çeşitlilik ve tehlike arz eden cihazlar mevcut. Buna göre bu birimlerde çalışan işçilere, asıl iş tehlike sınıfı az tehlikeli olsa dahi, mesleki yeterlilik eğitimi aldırmam gerekmez mi? Şayet aldıracak isem eğitim ücretleri kim tarafından ödenecektir? Alt işveren mi asıl işveren mi?
4) 6331 madde 22, c bendinde ''İşyerinde kurul oluşturması gerekmeyen asıl işveren, alt işverenin oluşturduğu kurula iş birliği ve koordinasyonu sağlamak üzere vekâleten yetkili bir temsilci atar.'' der. Kurul oluşturması gerekmeyen asıl işverenden kasıt nedir? Ben kurulumu oluşturacağım, çünkü alt işverene ait 770 işçi mevcut. Ama kurul kurulmaması gereken durumu anlamadım.

ay_iz

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
asıl işveren ve alt işveren ilişkisinin kurulmuş olduğu bir firmanın, yani alt işverenin iş güvenliği uzmanıyım. Asıl işverene uzmanlık uzmanlık hizmeti veriyorum.( yapılan iş belediyenin park ve bahçeler şube müdürlüğü biriminde yeşil alanların bakımı. aynı zamanda park ve bahçeler şube müdürlüğüne ait birer adet marangozhane, boyahane ve kaynakhane mevcut). Aralarında yapılan teknik şartnameye göre '' yüklenici firma ( yani benim anladığım alt iş veren ) İş sağlığı ve güvenliği kanununa göre personellerin sağlığını korumak ve her türlü güvenlik ve sağlık tedbirlerini almakla sorumludur. Aynı zamanda yüklenici firma bir ihtar ve ikaza gerek kalmaksızın luzumlu bütün emniyet tedbirlerini zamanında almak ve kazalardan korunma usul ve esaslarını personeline öğretmekle mükelleftir. '' diyor.

Bununla ilgili bir takım sorularım var;

1) Ancak alt işverenlik yönetmeliği, g bend'ine baktığımızda ''Kanunun 2 nci maddesinde yer alan; asıl işverenin, alt işverenin işçilerine karşı o işyeriyle ilgili olarak Kanundan, iş sözleşmesinden veya alt işverenin taraf olduğu toplu iş sözleşmesinden doğan yükümlülüklerinden, alt işveren ile birlikte sorumlu olacağı'' ndan bahseder. Buna göre teknik şartnamedeki maddelerle bağladığımızda, iş sağlığı ve güvenliği yönünden hem alt işveren hem de asıl iş veren sorumlu olmaz mı? ( Muvazaa mı var ben çok anlayamadım açıkçası )

2)İş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması açısından satın alınması gerekli cihaz-koruyucu-uyarı levhası ve kkd gibi asıl işverende kalacak demirbaşların ödemesi asıl işveren tarafından yapılması gerekmez mi?

3) İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNE İLİŞKİN İŞYERİ TEHLİKE SINIFLARI TEBLİĞİ' madde 2'ye göre ''Tehlike sınıfının tespitinde bir işyerinde yürütülen asıl işin tehlike sınıfı dikkate alınır.'' der. Bizim tehlike sınıfımız az tehlikeli sınıfta. Ancak yukarıda bahsetmiş olduğum gibi tehlikeli sınıfta olan ( marangozhane-boyahane-kaynakhane ) birimlerimiz ve bu birimlerde çalışan 100 civarı çalışanımız var. Birimlerde şerit testereden tutun, planya tezgahına,gaz altı kaynağına kadar bir çok çeşitlilik ve tehlike arz eden cihazlar mevcut. Buna göre bu birimlerde çalışan işçilere, asıl iş tehlike sınıfı az tehlikeli olsa dahi, mesleki yeterlilik eğitimi aldırmam gerekmez mi? Şayet aldıracak isem eğitim ücretleri kim tarafından ödenecektir? Alt işveren mi asıl işveren mi?
4) 6331 madde 22, c bendinde ''İşyerinde kurul oluşturması gerekmeyen asıl işveren, alt işverenin oluşturduğu kurula iş birliği ve koordinasyonu sağlamak üzere vekâleten yetkili bir temsilci atar.'' der. Kurul oluşturması gerekmeyen asıl işverenden kasıt nedir? Ben kurulumu oluşturacağım, çünkü alt işverene ait 770 işçi mevcut. Ama kurul kurulmaması gereken durumu anlamadım.

Üst işverenin çalışan sayısı 50 kişinin altında ise kurul kurma zorunluluğu yoktur. siz alt işveren olarak 770 kişi çalıştırıyorsanız kurulunuzu kuracaksınız zaten ve üst işverenden temsilci isteyeceksiniz ve kurul kararlarını üst işverene tebliğ edeceksiniz. bende sizin gibi taşeron bir firmada görev yapıyorum, alt işveren personelinin çalıştığı alan için tüm gerekli önlemleri almakla yükümlü ve eğitimlerini vermekle yükümlüdür. Ama ben risk analizlerini yaparken hizmet verdiğimiz kurumun tamamını düşünerek yapıyorum, çünkü kamu kurumları taşeron işçileri görev tanımlarının dışında da çalıştırabiliyor ve bunu genelde kendilerinde bir hak olarak görüyorlar, önlenmesi zor bir durum. O yüzden kurumun tamamını göz önünde bulundurmayı tercih ediyorum, personel her yerde çünkü ve tüm tehlikeler onlar içinde geçerli. Mesleki yeterlilik eğitimi ve acil durum ekiplerinde bulunması gereken ilkyardım personeline aldırılması gereken eğitimler şartnamede aksi yazmadığı sürece alt işverene ait hiç bir kurum buna ortak olmuyor malesef o iş te altişverenin üstüne kalıyor biz bir çok kurumla yazışma yaptık ama sonuç alamadık malesef, siz bu durumda yükümlülüğünüzü yerine getirmek zorundasınız ve en önemlisi de biz iş güvenliği uzmanlarının görevi bu, taşeronda çalışıyorsak her iki taraftan baskı altında kalıyoruz. işimiz zor kısacası...Allah kolaylık versin...İyi çalışmalar....

segül gül

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
kamu kurumunda iş güvenliği uzmanıyım.altişverenlerimiz war.kurumda ortam ölçümleri yaptıracagız .ölçümlerde altişveren çalışanlarınıda dahıl edecekmiyiz?
gürültülü işlerdede çalışıyorlar.işitme testlerini biz mi yoksa altişveren mi yapmak zorunda? ayrıca yapılacak ölçümlerde altişverenın çalışanının çalışma alanının etkisi warmi.diyelım temızlık görevlısı ama sterilizasyonda çalışıyor?? bilgisi olan warsa rica ediyorum.

ay_iz

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
üst işveren çalışma alanının tamamından sorumludur. Alt işveren kendi çalışma alanında üstüne düşen yükümlülükleri yerine getirmek zorundadır. Ama en iyisi şartnameye incelemek olur. İş tehlikeli ise alt işveren zaten bir uzmanla anlaşmış olmalı ya da alt işverenden bunu talep etmelisiniz bence bir uzmanla anlaşıp personelinin eğitimlerini ve muayenelerini yaptırmalı...iyi çalışmalar...

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.