Arama - Kurtarma - Tahliye Ekibine Yangın Eğitimi Gerekli Mi?

uzmanist

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Merhaba arkadaşlar,

Yangın söndürme ekibine Yangın eğitimi verdirmeyi planlıyorum.Ancak Arama-Kurtarma-Tahliye ekibinede yangın eğitimi verdirmek zorundamıyız. Kararsız kaldım.Bu konuda ne yapmalıyız?

Onur17

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Yangın söndürme firmaları arama-kurtarma-tahliye-söndürme ekibine yangın eğitimi veriyolar zaten. Bu şekilde bir alışkanlık oluşmuş piyasada ve bu güzel bir gelişme:)

murat82yilmaz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Arama,kurtarma ve tahliye konularında görevli destek elemanları da konuları ile ilgili ayrıca özel eğitilmelidir.Daha sonra tüm destek elemanlarının katıldığı senede en az 1 kere yapılması gereken tahliye ve söndürme tatbikatında tüm destek elemanları;

1-Yangınla Mücadele ekipleri
2-Arama,kurtarma ve tahliye ekipleri
3-İlk yardım ekipleri(Bu ekipler ilk yardım eğitim kurumundan almalı...)

ortak olarak daha önceden yazılmış bir senaryo üzerinden tatbikatta aktif rol almalıdır.

Yani iş yerlerinde acil durumlar hk. yönetmelikte belirtilen tüm destek elemanları ayrı ayrı konuları ile ilgili özel eğitilmelidir.Yönetmelik özel olarak eğitilir demiş ama eğitimi kim verebilir pek açmamış.Konu yoruma açık bırakılmış......

Eğer bu eğitimler İtfaiye den alınacaksa eğitimin içeriği zaten tüm destek elemanlarının eğitim konularını kapsamaktadır(hem arama,kurtarma,tahliye hemde yangın).Ki en ehil eğitimde İtfaiyeden(İtfaiye eğitim kurumu İBİTEM...) alınan eğitimdir.Hatta mümkünse daha sonra yapılacak tatbikata İtfaiyenin de iştiraki sağlanmalıdır.

Bunun dışında görevli uzman yada hekim yangın eğitici eğitimi ve acil durum kriz yönetimi yada arama,kurtarma,tahliye konularında ehil kurumlardan eğitici eğitimi aldıysa hizmet verdiği iş yerlerine bu konularla ilgili bu eğitimleri verebilir.(İlk yardım hariç...)Aynı zamanda tatbikatı da düzenleyebilir.Fakat tatbikat konusu kapsamlı ve zor olduğundan daha önce dediğim gibi İtfaiyenin iştiraki önemlidir.

Özetle mevzuat eğitim konuları ile ilgili soru işaretleri ile dolu.Bu yazdıklarım benim inandığım ve bilgi-tecrübesine inandığım uzmanlarla fikir birliğine vardığım yorumlardır...

nurnumber

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arama,kurtarma ve tahliye konularında görevli destek elemanları da konuları ile ilgili ayrıca özel eğitilmelidir.Daha sonra tüm destek elemanlarının katıldığı senede en az 1 kere yapılması gereken tahliye ve söndürme tatbikatında tüm destek elemanları;

1-Yangınla Mücadele ekipleri
2-Arama,kurtarma ve tahliye ekipleri
3-İlk yardım ekipleri(Bu ekipler ilk yardım eğitim kurumundan almalı...)

ortak olarak daha önceden yazılmış bir senaryo üzerinden tatbikatta aktif rol almalıdır.

Yani iş yerlerinde acil durumlar hk. yönetmelikte belirtilen tüm destek elemanları ayrı ayrı konuları ile ilgili özel eğitilmelidir.Yönetmelik özel olarak eğitilir demiş ama eğitimi kim verebilir pek açmamış.Konu yoruma açık bırakılmış......

Eğer bu eğitimler İtfaiye den alınacaksa eğitimin içeriği zaten tüm destek elemanlarının eğitim konularını kapsamaktadır(hem arama,kurtarma,tahliye hemde yangın).Ki en ehil eğitimde İtfaiyeden(İtfaiye eğitim kurumu İBİTEM...) alınan eğitimdir.Hatta mümkünse daha sonra yapılacak tatbikata İtfaiyenin de iştiraki sağlanmalıdır.

Bunun dışında görevli uzman yada hekim yangın eğitici eğitimi ve acil durum kriz yönetimi yada arama,kurtarma,tahliye konularında ehil kurumlardan eğitici eğitimi aldıysa hizmet verdiği iş yerlerine bu konularla ilgili bu eğitimleri verebilir.(İlk yardım hariç...)Aynı zamanda tatbikatı da düzenleyebilir.Fakat tatbikat konusu kapsamlı ve zor olduğundan daha önce dediğim gibi İtfaiyenin iştiraki önemlidir.

Özetle mevzuat eğitim konuları ile ilgili soru işaretleri ile dolu.Bu yazdıklarım benim inandığım ve bilgi-tecrübesine inandığım uzmanlarla fikir birliğine vardığım yorumlardır...
arkadaşlar merhaba;

benim sorum tatbikat ta belirlenen senaryoya göre mi tatbikat yapılır? örneğin senaryoda ambulans çağrılacak, itfaiye çağrılacak gibi maddeler mevcut ise gerçekten çağrılacak mı yoksa çağrılıyo gibi mi düşünülecek?

Moderatör tarafında düzenlendi:

Onur17

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Gerçekten çağırırsanız çok daha iyi olur fakat bunların hepsi birer maliyet. Siz işverene bunu sunun kabul ederse ne ala etmezse de tatbikat raporuna "tatbikat suni oldu" gibi ifadeler yazabilirsiniz.

Gülçin N.

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Merhaba,

Arama,kurtarma,tahliye ekibine İş Güvenliği Uzmanı'nın eğitim vermesi uygun mudur? Yorumlarda yangın eğiticisi,acil durum kriz yönetimi gibi belgeleri olan uzmanlar verebilir olarak ifade edilmiş ancak bir İGU nun ilgili belgeleri yoksa ve İTFAİYE,AFAD gibi kurumlardan maliyet nedeniyle belgeyi aldıramıyorsa ne yapmalıdır? Eğitim veren uzman kendisiyle ilgili olmayan konuda eğitim vererek fazlaca risk almış olmaz mı?

ferhat İSG

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhaba,

Arama,kurtarma,tahliye ekibine İş Güvenliği Uzmanı'nın eğitim vermesi uygun mudur? Yorumlarda yangın eğiticisi,acil durum kriz yönetimi gibi belgeleri olan uzmanlar verebilir olarak ifade edilmiş ancak bir İGU nun ilgili belgeleri yoksa ve İTFAİYE,AFAD gibi kurumlardan maliyet nedeniyle belgeyi aldıramıyorsa ne yapmalıdır? Eğitim veren uzman kendisiyle ilgili olmayan konuda eğitim vererek fazlaca risk almış olmaz mı?

İŞYERLERİNDE ACİL DURUMLAR HAKKINDA YÖNETMELİK

Çalışanların bilgilendirilmesi ve eğitim

MADDE 15 – (1) Tüm çalışanlar acil durum planları ile arama, kurtarma ve tahliye, yangınla mücadele, ilkyardım konularında görevlendirilen kişiler hakkında bilgilendirilir.

(2) İşe yeni alınan çalışana, iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerine ilave olarak acil durum planları ile ilgili bilgilendirme yapılır.

(3) Acil durum konularıyla ilgili özel olarak görevlendirilenler, yürütecekleri faaliyetler ile ilgili özel olarak eğitilir. 11 inci maddenin birinci fıkrası uyarınca görevlendirilen çalışanlara, eğitimlerin işyerinde iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimi tarafından verilmesi halinde, bu durum işveren ile eğitim verenlerce imzalanarak belgelendirilir.

Yani uygundur.

Gülçin N.

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
(3) Acil durum konularıyla ilgili özel olarak görevlendirilenler, yürütecekleri faaliyetler ile ilgili özel olarak eğitilir. 11 inci maddenin birinci fıkrası uyarınca görevlendirilen çalışanlara, eğitimlerin işyerinde iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimi tarafından verilmesi halinde, bu durum işveren ile eğitim verenlerce imzalanarak belgelendirilir.

Yani uygundur.

(3) numaralı bendde bahsedilen bu eğitimin".... iş güvenliği uzmanı ya da işyeri hekimi tarafından verilmesi halinde, bu durum işveren ile eğitim verenlerce belgelendirilir." kısmında bahsedilen eğitim katılım formunu İGU VE işverenin imzalaması değil mi? Arama,kurtarma,tahliye ekibine verilecek eğitim dökümanlarınız bulunuyorsa paylaşabilir misiniz?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.