Arama - Kurtarma - Tahliye Ekibine Yangın Eğitimi Gerekli Mi?

Konu, 'Acil Durum Eylem Planları' kısmında uzmanist tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. uzmanist

  uzmanist TÜİSAG Üyesi  Merhaba arkadaşlar,

  Yangın söndürme ekibine Yangın eğitimi verdirmeyi planlıyorum.Ancak Arama-Kurtarma-Tahliye ekibinede yangın eğitimi verdirmek zorundamıyız. Kararsız kaldım.Bu konuda ne yapmalıyız?   
 2. Onur17

  Onur17 TÜİSAG Üyesi  Yangın söndürme firmaları arama-kurtarma-tahliye-söndürme ekibine yangın eğitimi veriyolar zaten. Bu şekilde bir alışkanlık oluşmuş piyasada ve bu güzel bir gelişme:)
  Yangın söndürme firmaları arama-kurtarma-tahliye-söndürme ekibine yangın eğitimi veriyolar zaten. Bu şekilde bir alışkanlık oluşmuş piyasada ve bu güzel bir gelişme:)

   
 3. murat82yilmaz

  murat82yilmaz TÜİSAG Üyesi

  Arama,kurtarma ve tahliye konularında görevli destek elemanları da konuları ile ilgili ayrıca özel eğitilmelidir.Daha sonra tüm destek elemanlarının katıldığı senede en az 1 kere yapılması gereken tahliye ve söndürme tatbikatında tüm destek elemanları;

  1-Yangınla Mücadele ekipleri
  2-Arama,kurtarma ve tahliye ekipleri
  3-İlk yardım ekipleri(Bu ekipler ilk yardım eğitim kurumundan almalı...)

  ortak olarak daha önceden yazılmış bir senaryo üzerinden tatbikatta aktif rol almalıdır.

  Yani iş yerlerinde acil durumlar hk. yönetmelikte belirtilen tüm destek elemanları ayrı ayrı konuları ile ilgili özel eğitilmelidir.Yönetmelik özel olarak eğitilir demiş ama eğitimi kim verebilir pek açmamış.Konu yoruma açık bırakılmış......

  Eğer bu eğitimler İtfaiye den alınacaksa eğitimin içeriği zaten tüm destek elemanlarının eğitim konularını kapsamaktadır(hem arama,kurtarma,tahliye hemde yangın).Ki en ehil eğitimde İtfaiyeden(İtfaiye eğitim kurumu İBİTEM...) alınan eğitimdir.Hatta mümkünse daha sonra yapılacak tatbikata İtfaiyenin de iştiraki sağlanmalıdır.

  Bunun dışında görevli uzman yada hekim yangın eğitici eğitimi ve acil durum kriz yönetimi yada arama,kurtarma,tahliye konularında ehil kurumlardan eğitici eğitimi aldıysa hizmet verdiği iş yerlerine bu konularla ilgili bu eğitimleri verebilir.(İlk yardım hariç...)Aynı zamanda tatbikatı da düzenleyebilir.Fakat tatbikat konusu kapsamlı ve zor olduğundan daha önce dediğim gibi İtfaiyenin iştiraki önemlidir.

  Özetle mevzuat eğitim konuları ile ilgili soru işaretleri ile dolu.Bu yazdıklarım benim inandığım ve bilgi-tecrübesine inandığım uzmanlarla fikir birliğine vardığım yorumlardır...

     

   
  SERKAN ÜLKER bu yazıya teşekkür etti.
 4. nurnumber

  nurnumber TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar merhaba;

  benim sorum tatbikat ta belirlenen senaryoya göre mi tatbikat yapılır? örneğin senaryoda ambulans çağrılacak, itfaiye çağrılacak gibi maddeler mevcut ise gerçekten çağrılacak mı yoksa çağrılıyo gibi mi düşünülecek?

   
  Last edited by a moderator: 21 Temmuz 2015
 5. Onur17

  Onur17 TÜİSAG Üyesi

  Gerçekten çağırırsanız çok daha iyi olur fakat bunların hepsi birer maliyet. Siz işverene bunu sunun kabul ederse ne ala etmezse de tatbikat raporuna "tatbikat suni oldu" gibi ifadeler yazabilirsiniz.

     

   
  nurnumber bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşÜyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

 1. yangın tatbikatı hekim

Yandex.Metrica