Alt İşverenlik (Taşeronluk İlişkisi) - Prof. Dr. Ercan Akyiğit | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Alt İşverenlik (Taşeronluk İlişkisi) - Prof. Dr. Ercan Akyiğit

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında Kitaplar' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Kaan SAKA

  Kaan SAKA TÜİSAG Kurucusu Admin  [​IMG]

  Ekonomik ve ticari alandaki hızlı değişim karsısında, şirketler güçlü kalabilmek için iş gücü maliyetlerini azaltmak yolunu tercih etmektedir. Bunun neticesinde, uzmanlık gerektiren alanlarda ya da yardımcı işlerin ifasında, personel istihdam etmek yerine farklı işverenler vasıtası ile işin ifası sağlanmaktadır. Böylece pratikte çok kolay görülmekte birlikte, uygulamada pek çok hukuki ihtilafa sebep olabilecek üçlü bir iş ilişkisi ortaya çıkmaktadır.
  İşte bu çalışma, sorunlara neden olan ve uygulamada taşeronluk diye anılan Alt İşverenlik ilişkisini olabildiğince detaylı yansıtmaya yönelmiştir. Bu hali ile çalışma iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, "İş Hukuku Açısından Alt İşverenlik" incelenmiş, bireysel ve toplu iş hukuku bakımından hukuki durumu irdelenmiştir. Hukuki durumunun özelliği sebebi ile bu kısımda Kamu İşyerlerindeki Hizmet Alımı Sözleşmeleri de alt işverenlik yönünden değerlendirilmiştir. İkinci bölümde, Sosyal Güvenlik Hukuku Bakımından Alt İşverenlik kavramı ayrıntılı olarak incelenmiştir. Kitabın son kısmında yer alan "Ekler" bölümü ise Örnek Yargıtay kararları ile önceki bölümlerde yer alan zengin teorik bilginin, uygulamada yansımalarını okuyucuya sunmaktadır. Ayrıca, bu kısımda konu ile ilgili mevzuata da yer verilmiştir.

  Konu Başlıkları
  Alt İşveren Kavramı ve Gerçekleşme Koşulları
  Alt İşverenliğin Geçersizliği
  Alt İşverenlikte Muvazaa ve Sonuçları
  Yasal Sınırlamalardan Kamu İşyerlerinin Muaf Tutulup Tutulmadığı
  Bireysel ve Toplu İş Hukuku Bakımından Alt İşverenliğin Sonuçları
  Sosyal Sigortalar Açısından Alt İşverenlik ve Sonuçları
  İdari Para Cezalarından Sorumluluk ve Sorumlu Tutulacakların Kim Olduğu
  Yargıtay Kararları ve İlgili Mevzuat


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica