Kitap Alt İşverenlik (Taşeronluk İlişkisi) - Prof. Dr. Ercan Akyiğit

Kaan SAKA

TÜİSAG Kurucusu
Admin
Katılım
17 Ara 2010
Mesajlar
3,013
Tepki puanı
3,508
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
13.jpg


Ekonomik ve ticari alandaki hızlı değişim karsısında, şirketler güçlü kalabilmek için iş gücü maliyetlerini azaltmak yolunu tercih etmektedir. Bunun neticesinde, uzmanlık gerektiren alanlarda ya da yardımcı işlerin ifasında, personel istihdam etmek yerine farklı işverenler vasıtası ile işin ifası sağlanmaktadır. Böylece pratikte çok kolay görülmekte birlikte, uygulamada pek çok hukuki ihtilafa sebep olabilecek üçlü bir iş ilişkisi ortaya çıkmaktadır.
İşte bu çalışma, sorunlara neden olan ve uygulamada taşeronluk diye anılan Alt İşverenlik ilişkisini olabildiğince detaylı yansıtmaya yönelmiştir. Bu hali ile çalışma iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, "İş Hukuku Açısından Alt İşverenlik" incelenmiş, bireysel ve toplu iş hukuku bakımından hukuki durumu irdelenmiştir. Hukuki durumunun özelliği sebebi ile bu kısımda Kamu İşyerlerindeki Hizmet Alımı Sözleşmeleri de alt işverenlik yönünden değerlendirilmiştir. İkinci bölümde, Sosyal Güvenlik Hukuku Bakımından Alt İşverenlik kavramı ayrıntılı olarak incelenmiştir. Kitabın son kısmında yer alan "Ekler" bölümü ise Örnek Yargıtay kararları ile önceki bölümlerde yer alan zengin teorik bilginin, uygulamada yansımalarını okuyucuya sunmaktadır. Ayrıca, bu kısımda konu ile ilgili mevzuata da yer verilmiştir.

Konu Başlıkları
Alt İşveren Kavramı ve Gerçekleşme Koşulları
Alt İşverenliğin Geçersizliği
Alt İşverenlikte Muvazaa ve Sonuçları
Yasal Sınırlamalardan Kamu İşyerlerinin Muaf Tutulup Tutulmadığı
Bireysel ve Toplu İş Hukuku Bakımından Alt İşverenliğin Sonuçları
Sosyal Sigortalar Açısından Alt İşverenlik ve Sonuçları
İdari Para Cezalarından Sorumluluk ve Sorumlu Tutulacakların Kim Olduğu
Yargıtay Kararları ve İlgili Mevzuat
 
Üst
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.