Bilgilendirme Ahşap Ve Mobilya Imalat Sektöründe Iş Sağliği Ve Güvenliği Genel Bilgi

Konu, 'Diğer Tehlikeler' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Kaan SAKA

  Kaan SAKA TÜİSAG Kurucusu Admin  İnsanlar çok eski tarihlerden itibaren ağaçların dallarını ve gövdelerini kullanarak eşya yapmışlardır. Bu dallar ve kalın gövdeler şekle sokulmaya çalışılırken insanların icad ettiği kesici aletler işi kolaylaştırmıştır. Yemek yerken kullanılan kaplar, kaşıklar, avlanırken kullanılan sivri uçlu oklar ve diğer basit eşyalar ahşap materyale şekil verilerek yapılmıştır. Tarih içinde yeni bulunan aletler, teknikler ve tecrübe ile imal edilen eşyaların çeşitililiği artmış ve insanların istedikleri şekli tahtaya vermeleri daha kolay hale gelmiştir. Zaman ilerledikçe insanların evlerinin ve evlerinde kullandıkları eşyaların ahşap olması ‘marangozluk ve mobilyacılık’ mesleğini doğurmuştur.
  Makinalaşmanın az olduğu dönemlerde, mekanik basit aletlerin kullanımı ile, daha çok el işçiliğine dayanan ürünler üretilmiştir. Ancak sanayii devrimi ile birlikte, mobilyacılık sektöründe kullanılan makinalar da değişmiştir. Kısa bir süre içinde tahtaları kesen, onlara istenilen şekli veren, yüzeylerini zımparalayarak pürüzsüz hale getiren makinalar yapılmıştır. Günümüzde de bu makinalar, teknoloji ilerledikçe geliştirilmekte ve ahşaba şekil vermek konusunda daha çok imkanı marangozlara tanımaktadır. Bütün bu gelişmelere rağmen bu sektör, sanatın ve el emeğinin hala çok değerli olduğu bir sektördür. Makinalar, standartlaştırılmış bazı işlemleri yerine getirmektedir ancak arzu edilen şeklin tasarlanması ve bu makinalar yardımıyla hayata geçirilmesi önemli ölçüde ustalığa bağlıdır.
  Mobilyacılık sektöründe tahtaya şekil verilirken kullanılan aletlerin ve makinaların tamamı, son derece tehlikelidir. Hemen hepsi kesici, düzeltici, inceltici ve koparıcı dişliler, testereler ve bıçaklarla çalışır. Ayrıca bu makinaların tamamen otomatize olmaması, işin elle yapılmasını gerektirdiğinden, kaza tehlikelerini de beraberinde getirmektedir.
  Gelişmiş ülkelerde de, az gelişmiş ülkelerde de, genellikle mobilyacılık sektöründe faaliyet gösteren firmalar, küçük ölçeklidir. ABD’de bile sektördeki firmaların %86’sı 50’den az işçi çalıştırmaktadır.

  Kaynak : http://www.isguvenligi.net   
 2. Emre Güney

  Emre Güney TÜİSAG Üyesi

  Ahşap Ve Mobilya Imalat Sektöründe Iş Sağliği Ve Güvenliği analizi örnekleri var mı?

   
 3. zafers

  zafers TÜİSAG Üyesi

  tavsiye edebileceğiniz danışmanlık şirketleri var mı?

     

   
 4. var, ben :)

   
 5. zafers

  zafers TÜİSAG Üyesi  :) irtibat numarası alabilirmiyim.

     

   
 6. alamazsınız ;)

   
 7. ihsan.01

  ihsan.01 TÜİSAG Üyesi

  marangozhanede çalışan işçilere eğitim vermem gerekiyor. Elimde hiç hazır sunum yok. Hazırlanmış eğitim sunumu olan arkadaşlardan çok acil olarak yardım bekliyorum.
   
 8. zafers

  zafers TÜİSAG Üyesi

  Neden yoksa telefonunuz mu yok:)   
 9. evet kimse para vermiyor :)

     

   
 10. zafers

  zafers TÜİSAG Üyesi

  iş için sizinle dialoğa geçmek istemiştim.belki biz para verebilirdik:)   
 11. Zafer bey,
  forum sitemizden iş ilanı, eleman duyurusu v.b. taleplerde bulunmak uygun değil. O yüzden espiriyle karşık cevapladım mesajınızı. Hangi şehirde olduğunuzu bilmiyorum ama bu aralar iş güvenliği sektöründe baya bir hareketlilik var. Bu konuda zorlanacağınızı hiç zannetmiyorum. Ayrıca sormak istediğiniz, öğrenmek istedğiniz konularda size yardımcı olmaya çalışırım.

  Saygı ve sevgilerimle   
 12. zafers

  zafers TÜİSAG Üyesi


  teşekkür ederim.uygun olmadığını bildiğim için telefon numarası istemiştim.

   
  Mustafa Ulusoy bu yazıya teşekkür etti.
 13. Anlayışınız için ben teşekkür ederim. Dediğim gibi sormak istediğiniz konularda yardımcı olmaya çalışırım. İsterseniz özelden mesaj yazabilirsiniz
   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica