Ağır ve tehlikeli işlerde çalışan işçilerin mesleki eğitimi

Kaan SAKA

TÜİSAG Kurucusu
Admin
Katılım
17 Ara 2010
Mesajlar
3,013
Tepki puanı
3,503
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
ÇALIŞANLARLA İLGİLİ OLARAK ALINACAK GENEL ÖNLEMLER

G) AĞIR VE TEHLİKELİ İŞLERDE ÇALIŞAN İŞÇİLERİN MESLEKİ EĞİTİMİ

01.01.2009 tarihinden itibaren ağır ve tehlikeli işlerde çalışan işçilerin mesleki eğitim alma zorunluluğu getirilmiştir. İş Kanunu’nda değişiklik yapan 5763 Sayılı Kanun’un 5. maddesinde; “4857 sayılı Kanunun 85 inci maddesinin birinci fıkrasında yer alan "çocuklar" ibaresinden sonra gelmek üzere "ile çalıştığı işle ilgili mesleki eğitim almamış işçiler" ibaresi eklenmiştir.” hükmü bulunmaktadır.

Yani İş Kanunu’nun 85. maddesi; “Onaltı yaşını doldurmamış genç işçiler ve çocuklar ile çalıştığı işle ilgili meslek eğitimi almamış işçiler ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılamaz.” haline getirilmiştir.
Bu eğitimler İş Kurumu tarafından düzenleneceği gibi Milli Eğitim Bakanlığı veya il müdürlüklerinden yetki almış olan kurum ve kuruluşlar tarafından verilebilmektedir.

Kaynak : http://www.igmrehberi.com/?page=patika&pg_id=152
 
Üst
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.